Ajax verslaat Utrecht, maar toont niet de klasse van laatste weken Staaltje crisismanagement om in 2015 te verzilveren 34 SPORT EREDIVISIE Niemand is tevreden met 2-2 in De Kuip. AZ baalt van late gelijkmaker, Feyenoord baalt van puntenverlies. 'Tien, tien, tien'. Voor de derde keer in één week tijd schalde het door de Arena. Het thuispubliek had 't - Ajax-FC Utrecht was am per twintig minuten onderweg - duidelijk naar de zin. Thulani Se- rero, met een mooie knal na een afgeslagen corner, en Davy Klaas- sen, als eindstation van een aan val waarin Lucas Andersen de hoofdrol speelde, hadden al ge scoord. En er zouden allicht, als de voortekenen niet bedrogen, nog vele treffers volgen. Maar niets was minder waar, na de 2-o bleef een derde treffer uit, waarop het niveau ver terugzakte. Waar de Amsterdammers tegen Willem II (5-0) en Apoel Nicosia (4-0) verzorgd bleven spelen, was het nu na een half uur gedaan. Ajax kon na de 2-r van Rubio Ru bin, die uit de spreekwoordelijke lucht kwam vallen, maar moeilijk het vertrouwen hervinden. De concentratie werd minder, Frank de Boer had zelfs de indruk dat er gemakzucht in zijn ploeg sloop. „Die tegengoal van FC Utrecht was daar een voorbeeld van." „De tweede helft was matig, slechts zelfs. We zochten het in veel te moeilijke oplossingen, het ritme kwam niet meer terug en we bleven slordig", vond trainer Frank de Boer. „We hebben een Europese week gehad, met een 3-r-zege in de competitie mag je dan best tevreden zijn. Maar je wilt als coach ook graag een ver volg zien op wat je team de afgelo pen dagen al heeft laten zien. En daar ontbrak het aan." Waar medespelers én publiek zich richting eindsignaal sleep ten, hielden de tieners Anwar El Ghazi en Richairo Zivkovic er tij dens het warmlopen de moed in. Ze dagdroomden van grote da den. Voor Zivkovic waren het zijn eerste eredivisieminuten voor Ajax, woensdag al had hij zijn de buut in de Champions League ge maakt. „En maandag nog maakte ik er twee voor Jong Ajax in de Ju- piler League", bracht hij nog maar even in herinnering. Zivkovic, die vrijwel direct na zijn overgang van FC Groningen uit beeld bij de hoofdmacht ver dween, sprak dan ook van „een droomweek." Ook Anwar El Ghazi - achteruitge- worpen door een liesblessure - was woensdag, tegen Apoel Nico sia, ingevallen. Toen een kwartier tje, nu mocht hij een half uurtje meedoen. Veel tijd om indruk te maken vroeg El Ghazi niet. Een minuut na zijn entree al had hij de bevrijdende 3-1 op zijn naam staan. „Een gouden wissel", kon de goede liplezer uit de woorden van een glimmende De Boer op maken. El Ghazi zelf was uitgelaten. Na zijn treffer, op 25 minuten voor het einde, priemde hij met twee vingers naar zijn shirt, naar zijn schoenen, naar de grasmat. Ken ners herkenden er een Ronal- do-imitatie in. „Ja, dat klopt, dat was het. Er kwamen allerlei emo ties los. Ik had ook zulke lastige weken achter de rug, dan wil je van je laten horen. Was echt heel blij weer terug te zijn." ROTTERDAM - Natuurlijk was er ge juich. En natuurlijk ging er een siddering door De Kuip toen Jor- dy Clasie gisteren diep in blessu retijd de 2-2 binnenschoot bij Feyenoord-AZ. Maar eigenlijk was er na afloop van het meesle pende voetbalgevecht, dat de toe schouwers negentig minuten lang op het puntje van de stadion- stoel hield, helemaal niemand blij in Rotterdam. Feyenoord baalde omdat het met het gelijkspel de achterstand op koploper PSV op zag lopen tot ne gen punten. Bij AZ overheerste de teleurstelling omdat de Alkmaar- se ploeg met de gelijkmaker van Clasie in de slotseconde een bijna zekere overwinning weg zag smel ten als een stuk kaas in de magne tron. „Ik wil het er niet over heb ben of het verdiend was of niet, maar het is natuurlijk erg zuur om zo de winst nog mis te lo pen", zei AZ-trainer John van den Brom. Feyenoord begon gisteren ijzer- sterk. De ploeg speelde 25 minu ten lang voetbal om de vingers bij af te likken en liet met oogstrelen de combinaties zien waarom er aan de Maas al openlijk gedroomd wordt van het eerste landskam pioenschap sinds 2999. De thuisclub luisterde het overwicht alleen niet op met goals. En toen werd in een tijdsbestek van vijf minuten alles anders. Bij de eerste hoekschop van AZ stap te Feyenoord-verdediger Luke Wilkshire te laat in op het mo ment dat AZ-aanvoerder Neman- ja Gudelj de bal naar de vrijstaan de Wesley Hoedt kopte. Wilkshi re hief daarmee het dreigende bui tenspel op en Hoedt knikte raak. Als een doffe dreun kwam de eer ste tegengoal voor Feyenoord in De Kuip sinds r8 oktober (Feye- noord-Herades, 2-r) binnen. En het werd nog erger voor de Rotterdammers. Na precies een halfuur brak AZ uit over rechts. Dabney dos Santos bereikte met een lange bal over Feyenoord-ver dediger Sven van Beek heen Tom Haye. Die kopte de bal, via de borst van Luke Wilkshire, naar Muamer Tankovic. Door de tus senkomst van Wilkshire was het opnieuw geen buitenspel en joeg Tankovic de bal tot ontzetting van De Kuip tegen de touwen. Twee kansen, twee goals. Een Alk- maars lesje in effectiviteit voor de oppermachtig voetballende Rot terdammers. „Een mokerslag", noemde Jordy Clasie de 0-2 na afloop. In de eer ste helft wist Feyenoord zich daar van niet meer te herstellen, al mikte Jens Toornstra op slag van rust nog op de paal. Na de pauze begon Feyenoord in de vroege de- cemberkou aan een hartverwar mend offensief. Al binnen acht minuten schoot ColinKazim-Ri- chards op aangeven van Lex Im mers de r-2 binnen. Daarna ontbrandde de wedstrijd volledig. Feyenoord bleef harts tochtelijk jagen, AZ brak een paar keer gevaarlijk uit via de counter. Spelers (met Kazim en AZ-doel- man Esteban in een dubieuze hoofdrol) vlogen elkaar in de ha ren bij verschillende opstootjes en Feyenoord weigerde tot twee keer toe de bal terug te spelen De dolende ploeg van 2013 is ver dwenen, PSV is weer een tegen stander waar niemand graag op bezoek gaat. Gisteren moest ook FC Twente er in Eindhoven aan geloven. Niet dat PSV zoveel in druk maakte, de ploeg gaf weinig weg en was voor rust effectief ge noeg om weer een driepunter bin- nnen te slepen (2-0). Uit de laat ste 33 duels in de eredivisie pakte PSV 76 punten, een resultaat waar meerdere ploegen de afgelopen seizoenen kampioen mee wer den. Nu is het voor de club zaak om de in het succesvolle 2014 ge legde basis te verzilveren in het aankomende jaar. Vergeleken met een seizoen gele den zijn Andrés Guardado, Geor- ginio Wijnaldum en Luuk de Jong nieuwe spelers. Natuurlijk was Wijnaldum er al, hij miste driekwart van het vorige seizoen door een rugblessure. Gisteren liet de aanvoerder opnieuw zien hoe belangrijk hij voor het team is. Op een beslissend moment, vlak voor rust, dook hij voor de goal op na een counter. Voor de derde keer op rij een belangrijke treffer. Wijnaldum is dit seizoen voor PSV onmisbaar in de titelstrijd. „Ik vond zelf dat ik niet eens zo goed speelde, maar natuurlijk is die goal belangrijk. Wil je kam pioen worden, dan gaat het heel simpel gezegd om wedstrijden winnen." PSV is op weg, al blijven er twij fels. Met name Adam Maher schoot gisteren wederom tekort. De middenvelder werkte keihard en maakte veel vieze meters. Toch beklijfde na zijn wissel in de twee de helft het gevoel dat het nog steeds 'net niet' is met Maher. Verkeerde passes en verloren duels droegen bij aan dat beeld. Maher of Jorrit Hendrix, dat is al weken de vraag bij PSV. Overmor gen treedt PSV thuis aan tegen Feyenoord, een ploeg met een krachtig middenveld. Een team ook dat in eredivisiever- band (op 13 april) voor het laatst een veldgoal maakte in Eindho ven. Na de wissel van Maher voor Hen drix kreeg PSV tegen FC Twente de controle weer wat terug. „Het is prettig om verschillende types in je selectie te hebben", sprak Co cu daarover na afloop. „Daardoor kun je soms voor of tijdens een wedstrijd iets omzetten." Het zou te ver gaan om de zwak ke momenten van PSV volledig aan Maher toe te schrijven. Onno dig balverlies van meerdere spe lers droeg daar ook aan bij. Jetro Willems was offensief opnieuw de sensatie van de middag en ont wikkelt zich tot een publieksspe- ler. Toch blijven zijn verdedigende slordigheden soms onbegrijpelijk. Ook 'patron' Andrés Guardado neemt soms veel risico, het leidde gisteren offensief tot veel fraais. De Mexicaan leed net als Willems wel een keer zeer gevaarlijk bal verlies. igiLJP, Waar Luciano Narsingh zijn vorm heeft hervonden, is Memphis De- pay nog steeds niet terug op ni veau. Hij kan al weken zijn stem pel niet op het spel van PSV druk ken. Het team was gisteren in staat om dat op te vangen. Feyenoord door Edward Swier AMSTERDAM - Het is de laatste we ken vaste prik. Brengt Frank de Boer wissels in het veld, dan zijn dat doorgaans tieners. Ook giste ren tegen FC Utrecht (3-1-winst) kon de Ajax-trainer het zich permit teren drie jonkies - Jairo Riedewald (18), Richairo Zivkovic (18) en An war El Ghazi (19) - in te brengen. Het tekent het gemak waarmee Ajax, zelfs op dagen dat het eigen lijk helemaal niet loopt, momen teel zijn wedstrijden wint. En het zegt ook iets over het vertrouwen dat De Boer in de toekomst heeft. door Jan Martens Lasse Schone, Nick Viergever, Anwar El Ghazi en Jairo Riedewald (van links naar rechts) vieren de 3-1 van Ajax. foto Hollandse Hoogte door Rik Elfrink eindhoven - Het contrast met de ranglijst van vorig jaar wordt elke week groter. Slaagt PSV erin om overmorgen ook nog van Feye noord te winnen, dan heeft PSV-trainer Phillip Cocu in een jaar tijd een sterk staaltje crisismanage ment neergezet. PSV heeft dan na zestien wedstrijden twee keer zo veel punten als een jaar geleden. Een zege op de Rotterdammers zou de bekroning zijn van een even fraaie als onverwachte opmars. Uit de laatste 33 duels in de eredivisie pakte PSV 76 pun ten. Daarmee zijn veel ploe gen kampioen geworden. Jetro Willems

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53