DeStem Breng stem uit voor beste film van FbtS BN DeStem 20 ZEELAND brieven PIRATENEILAND Voor de Jachthaven Bruinisse wordt een pirateneiland aangelegd. De nieuwe attractie gaat in 2016 open. Wijers is machtigst 66 De rest gaat naar een goed doel: de kinderen van piraten in Somalië Spiraaltje Onno Hoes Molenwaterpark Europese regels Ik vind het spijtig dat in het ver haal over de opmars van het spi raaltje (zie de krant van 9 decem ber) geen aandacht is voor de mo gelijke bijwerkingen. In 2007 liet ik voor het eerst een spiraal zet ten in verband met hevige men- struatieklachten. Geweldig vond ik het. In 2012 moest een nieuwe geplaatst worden. Binnen een maand kreeg ik reumatische klachten. Heel wat medicijnen heb ik geslikt, maar niets hielp. Toen mocht ik aan de Humira, dat werkte wel. Maar begin 2014 constateerde ik een kale plek op mijn hoofd. De dermatoloog gaf de diagnose alopecia arreata. Ik ontdekte zelf dat er een verband is met het medicijn. Ook ge wrichtsontstekingen waren een mogelijke bijwerking. Met deze in formatie ging ik naar de huisarts. Hij zocht het op, gaf me gelijk en verwijderde het spiraaltje. Mijn haar komt nog niet terug, maar ik slik geen enkel medicijn meer voor de reumatische klachten en voel me gezonder dan ooit. Dan maar menstruatieklachten.... Hoe diep moet je zakken en hoe hypocriet moeten de raadsleden en de pers zijn die zich bemoeien met het privéleven van Onno Hoes? Hebben zij niets beters te doen? (Zie de krant van 11 decem ber). Iemand kapot maken is niet moeilijk. Burgers zouden alleen moeten letten op de kwaliteiten van hun burgemeester, niet op zijn privéleven. De Middelburgse gemeenteraad praat volgende maand over het op knappen van het Molenwaterpark (zie de krant van 10 december). De bevolking wordt betrokken bij de nieuwe inrichting. Er is 350.000 euro beschikbaar. Dit lijkt mij voldoende om Miniatuur Walcheren terug te halen. Nu is het neergekwakt op het het Zep- terrein aan de rand van de stad. Dat is een miskleun. Die kan de raad nu mooi herstellen. Dit mo nument hoort terug te keren. Het zal dan weer vele bezoekers naar Middelburg trekken. Dat is goed voor de middenstand. De aanschaf van nieuwe treinen door de NS (zie de krant van 8de- cember) is een mooi voorbeeld van kromme Europese regelge ving. Het is namelijk de bedoe ling dat hiervoor een Europese aanbesteding wordt uitgeschre ven. Dit is bij een deel (118) van de treinen ook gebeurd, maar de andere treinen (60) zijn aange schaft zonder aanbesteding. Dit kan, omdat de NS zegt deze trei nen zeer snel nodig te hebben. Eu ropa is dus niet altijd waterdicht. tel. 055-5 388 000, COLOFON WGGGNGR Media BRUINIISSE - „Dit is de juwelenkist van Jack Bru", zegt Henk Graves- tein terwijl hij het zwarte ding theatraal op tafel zet. De inhoud bestaat uit een lege fles rum en een vergeeld certificaat. „Jack Bru is op 1 april 1901 gebo ren. Verder terug dan die datum accepteerde Facebook niet", grin nikt de manager van de Jachtha ven Bruinisse. „Jack Bru heeft op de Pirate High University geze ten. Hij verblijft op het piratenei land in de Grevelingen. Wanneer de kinderen in 2016 door die deur gaan", wijst hij op het pand naast het havenkantoor, „en ze komen er aan de achterkant weer uit, dan zijn ze getransformeerd tot piraat. Ze lopen de steiger af, waar een pi- ratenschip op hen ligt te wachten. Ouders mogen wel mee aan boord, maar die stoppen we weg in het vooronder. Die worden ge vangen genomen." Gravesteins havenkantoor kijkt uit op de mosselbank in de Greve lingen. De oostelijke zandplaat is het domein van recreanten en dat blijft zo, benadrukt hij. Het ruim veertienduizend vierkante meter grote beboste eiland daarnaast wordt omgetoverd tot een heus pi- ratennest. „Wanneer je daar straks naar toe vaart, zie je rook en vlaggen, hoor je gezang. De kinderen worden meegenomen naar het fort." Hij bonst illustra tief op de deur van zijn kantoor. „Als ze binnen de houten omhei ning stappen, ligt daar het oude schip van Jack Bru, lang geleden gestrand. Zo is het eiland ont- VLISSINGEN - Hans Wijers, gebo ren in Oostburg, voert de lijst van 200 invloedrijkste Nederlanders 2014 aan, die de Volkskrant zater dag publiceerde. Jan-Kees de lager (uit Kapelle) staat op 92. u7U7U7.keukenoutletwinkel.nl staan, met de verzanding die volg de. De kinderen moeten bewijzen dat ze een echte piraat zijn. Ze le ren knopen leggen, vlotten bou wen, schatten zoeken in een on dergronds buizenstelsel en vuur tje stoken. Ze leren wat er in en rond de Grevelingen leeft aan planten en dieren én ze moeten de schatten van de zee eten: mos selen en garnalen. En voor de kin deren uit de stad die geen garna len of mosselen lusten, bakken we garnalenkroketten en mossel taart." Het is een jongensdroom, erkent de havendirecteur. „Maar ik ga bewijzen dat je zo'n project kunt verwezenlijken, mits je dat met z'n allen ondersteunt." Gra- vestein heeft inmiddels tien on dernemers uit de lokale bouwwe reld en van andere pluimage net zo enthousiast gekregen. Ze heb ben hun hulp en inzet in nature 'om niet' toegezegd. Omgerekend in geld praat je volgens Graves tein over een investering van zo'n driehonderdduizend euro. „We gaan er geen cent aan verdienen. Wie hier aan wil meedoen, moet geen dollartekens in de ogen heb ben. Daar doen we het niet voor. We willen gewoon iets unieks be ginnen. Pirateneiland wordt een stichting zonder winstoogmerk. Van het geld dat overblijft, gebrui ken we een klein deel om kapotte spullen te vervangen. De rest gaat naar een goed doel: de kinderen van piraten in Somalië. Zij heb ben geen schuld aan de daden van hun vaders. Maar om te voor komen dat ze in die voetsporen stappen, willen wij hen laten zien dat er alternatieven zijn in plaats van met een bootje de zee op gaan en schepen overvallen." Het Bru's Pirateneiland is tegelij kertijd een knipoog naar het roemruchte verleden van de Zeeuwse Kaapvaarders, zegt Gra vestein. Hij schuift een presenta tiebord naar voren, waarop aller lei plaatjes van speeltoestellen zijn geplakt naast kiekjes in pira tenpak uit de feestwinkel. „Zo moet het dus niet worden. We willen hier geen Efteling of strak ke speeltuin van maken. Ons ei land moet ruw worden, gewoon echt. Een fort, wrak en omhei ning van oud hout. Terug naar de basis, dat is de hele opzet. Kinde ren moeten hun smartphone inle veren. Hier kunnen ze gewoon lekker buiten aan de slag gaan. Pi raten spreken tot de verbeelding. Zowel jongens als meisjes van pakweg 4 tot en met 12 jaar vin den het piratenleven prachtig." Gravestein heeft vrijdag de offi ciële aanvaag voor realisatie van zijn plan de deur uit gedaan. De gemeente Schouwen-Duiveland is tot alle medewerking bereid, proeft hij tot dusver uit de voorge sprekken. Het het ministerie van Economische Zaken heeft het pro ject aangemerkt als lokale proef van een 'regelluwe zone' voor on dernemers die voortvarend aan de slag willen. De gemeente helpt bij het doorworstelen van de re gelgeving waar het plan aan moet voldoen, zodat eventuele drem pels sneller kunnen worden ge slecht. Bru's Pirateneiland wordt 1 april 2016 geopend, zo is de bedoe ling. In de wintermaanden gaat de attractie dicht. Kijkers kunnen voor 15 januari hun keuze mailen naar info@filmbythesea.nl De deelne mers maken kans op twee vrijkaartjes voor de Zeeuwse pre mière van Michiel de Ruyter op dinsdag 27 januari of op twee vrijkaartjes voor een voorstelling naar eigen keuze van Film by the Sea door het jaar. De gekozen film wordt vertoond op zondag 25 januari en dinsdag 27 januari in Cinecity Vlissingen en maandag 26 januari in Terneu zen. Frank Lammers, de vertolker van Michiel de Ruyter in de gelijk namige film, noemt Film by the Sea in een open brief 'het leukste festival van Nederland'. Lammers roept tegelijkertijd bedrijven en organisaties op om het festival te laten slagen. De organisatie van FbtS biedt daarom geïnteresseer de sponsors VIP-kaarten aan voor de première van Michiel de Ruy ter op 27 januari. Die worden door Lammers ontvangen, met onder andere een borrel en hapje. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl W. Poortvliet Koninginnelaan 23, Middelburg Ad Horrevoets Rozenbloemstraat.45, Made Jan Adriaanse Trix Terwindtstraat 11, Middelburg Lars Kouwenhoven L. Simonsestraat 34, Biggekerke COLOFON ZEEUWS-VLAANDEREN Advertenties Verkoopteam Zeeland tel. 0118-434 070, fax 0118-434 079 traffic.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties: fax 055-5 388 210 E-mail: arbeidsmarkt@wegenerdagbladen.nl Informatie over adverteren: www.bndestemadverteren.nl Redactie Terneuzen Herengracht 7, 4531 CM Terneuzen redactie.terneuzen@bndestem.nl Tel. 0115-645 740 BN DeStem Trivium 76, 4873 LP Etten-Leur Postbus 488, 4870 AL Etten-Leur 076 - 5312 311 www.bndestem.nl Hoofdredactie Johan van Uffelen Henk van Ingen (adjunct) hoofdredactie@bndestem.nl Heeft u nieuwstips? redactie@bndestem.nl 076- 5312 555 Insturen lezersbrieven redactie.secretariaat@bndestem.nl Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via: bndestem.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088 - 0139 920. Abonnementstarieven Deze vindt u op bndestem.nl/tarieven Abonneren, wijziging, vakantieservice? Informatie kunt u vinden op onze site bndestem.nl/service of bel 088 0139920. Advertentiemogelijkheden www.bndestemadverteren.nl 088-0139 994 adverteren@wegenermedia.nl Alle auteursrechten voorbehouden BN DeStem BV, c.q. de betreffende auteur. BN DeStem is een uitgave van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van BN DeStem of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw emailadres wilt intrekken, kunt u dit kenbaar maken bij de Lezersservice. www.bndestem.nl/algemeen/voorwaarden Jo ho ho en een fles met rum door Marcel Modde Goedkoper lean niet... leuker wel. Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113) 312244 M 06 53314189 Henk Gravestein, initiatiefnemer vlissingen - De organisatie van Film by the Sea (FbtS) roept het pu bliek op zijn stem uit te brengen voor de beste film van 2014. Een greep uit het aanbod: Boyhood, Wild Tales, Nebraska of the Grand Budapest Hotel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48