Dichttalenten staan in de schijnwerpers A Hulst heeft schoon genoeg van zwerfafval Zieke Justin Jansen uit Goes mag als een echte ster naar muscial 18 ZEEUWS-VLAANDEREN KERSTMARKTEN r Aanbod aan kerstmarkten in Zeeuws-Vlaanderen is gevarieerd, blijkt dit weekend. HULST - „Ik vind je leuk, ik vind je lief. Voor jou schrijf ik deze brief." Fabienne Groenewegen uit Hulst (11) mag met haar gedicht Liefde spits afbijten tijdens de prijsuitrei king voor de Zeeuwse winnaars van de zeventiende Anton van Wil- derode Poëziewedstrijd. De competitie wordt elk jaar geor ganiseerd voor jongeren van ne gen tot achttien jaar en volwasse nen tot 25 jaar, met steun van het provinciebestuur van Oost-Vlaan deren. Fabienne was slechts één van de winnaars, naast Sietske Verdoorn, Cayla de Koning, Lore- na Roelandt, Ursula Dehulsters, Ricardo Rietjens, Nynke Joos, Romke Witte en Tirza van Zwee- den. De Zeeuwse winnaars kre gen naast een boekenpakket nog een VW-cadeaubon en oorkonde van de Orde van den Prince. Die werden zaterdag uitgereikt door burgemeester Jan-Frans Mul der in de bibliotheek in Hulst. „Jullie rijmen en dichten zonder je hemd op te lichten", begint de hulst - Flesjes, blikjes, autoban den, barbecues, soms zelfs setjes reclamefolders. Er wordt nogal wat zwerfafval gevonden in de natuur van de gemeente Hulst. Wethou der Diana van Damme heeft er schoon genoeg van. En dus gaat ze in 2015 de strijd met het zwerfafval aan. „Ik heb niet de illusie dat we zwerfafval kunnen uitroeien", bekent de wet houder. „We kunnen wel probe ren het tot een minimum te be perken." Daarom start de gemeen te in 2015 samen met de wijk- en dorpsraden, Natuur Zo en scho len zogenaamde opschoondagen, waarbij gezamenlijk afval wordt opgeruimd. Een logische locatie voor het hou den van zo'n opschoondag is het bos bij de Linie in Hulst. Het is na melijk koploper van de ranglijst met locaties waar vaak afval zwerft. Bij de Witte Bergen in Clinge en de Hulsterse Water straat wordt ook geregeld vuilnis in de bosjes, sloten en het gras ge- burgemeester. „Ik ga nu eerst een heel moeilijk gedicht voorlezen, dus ik zal jullie tien minuten de tijd geven om erover na te den ken." Met een paar grapjes hier en daar probeert hij de jongeren die hun gedicht voorlezen, gerust te stel len. Van de achthonderd deelne mers worden uiteindelijk hon derd winnaars gekozen, waarvan negen uit Zeeuws-Vlaanderen. Drie daarvan zijn zo dapper om hun gedicht voor te dragen aan publiek. „Het kwam er gewoon vanzelf uit. Daarna schreef ik er nog een titel boven, en klaar. Of ik later een echte dichteres wil worden, weet ik nog niet, hoor", vertelt Fabienne, die met haar ge dicht de tiende plaats behaalt. Anton van Wilderode, de man naar wie de wedstrijd is ver noemd, was een bekende Vlaam se auteur en dichter uit Moerbe- ke. Hij overleed in 1998. Zijn nicht Hildegard Coupé zit in de jury van de poëziewedstrijd en kreeg zaterdag de eer de gedich ten van de afwezige deelnemers voor te lezen. vonden. „Onderaan de Zeedijk, van Emmadorp tot Ossenisse, is ook vaak sprake van zwerfafval", zegt Evert Piessens, afdelings hoofd van de Gemeentewerken. „Daar staan kliko's, maar vaak wordt er afval, zoals lege flesjes en blikjes, naast gedumpt. En dat is niet omdat de vuilnisbakken zo vol zitten. Bij het fietstunneltje tussen Hulst en Sint Jansteen ligt vaak glas van kapotte flessen." De overlast van zwerfafval ver plaatst zich steeds, gaat Piessens verder. „Vaak ligt het op plaatsen waar mensen samenkomen. En heus niet alleen op locaties waar hangjongeren zijn." De boete voor het veroorzaken van zwerfafval bedraagt 130 euro. De gemeente Hulst handhaaft er niet op, maar spreekt mensen er wel op aan. Het bos bij de Linie, de Wit te Bergen en de Water straat zijn gekende locaties van zwerfafval TERNEUZEN - De ene kerstmarkt is de ander niet. Dat bleek dit week end wel, tijdens een rondje 'langs de velden' in de regio. Er was in Breskens, Terneuzen en Hulst één gemene deler te ontdekken: de kerstman had een druk weekend. Gistermiddag in Breskens bijvoor beeld. Hoewel het leek alsof de klok van deze kerstman een maandje achter stond. Hij deelde namelijk pepernoten uit aan de kinderen. „Is toch gewoon lek ker?", vroeg de kerstman reto risch. Hij had gelijk, gezien het aantal kinderen rond hem heen. De White Group zorgde voor een gezellige kerststemming. In de kiosk van het Spuiplein zong de groep verschillende kerstliedjes, die straf werden meegezongen door het publiek. Voor de zeker heid kreeg het een boekje met songteksten, maar de meeste nummers waren wel bekend. Vanzelfsprekend kon de glüh wein niet ontbreken. En een kerst markt is geen kerstmarkt zonder diverse zoetigheden. Dus ook op het Spuiplein in Breskens, waar verder de 'normale' marktkooplie den de dienst uitmaakten. Suske Wiskes, schoenen, tassen en cosmetica waren volop te koop. De échte kerstsfeer was zaterdag- goes - De jongens hebben zwarte kostuums aan en een strik om hun nek. De meiden dragen sjieke jur ken. Hun opgestoken haren zitten vol glitters. Allemaal glunderen ze zaterdag middag van oor tot oor. En Justin Janse (13) nog het meest, hoewel hij ook heel erg zenuwachtig is. De brugklasser uit Goes gaat met zijn vrienden en vriendinnen naar de musical Billy Elliot in Sche- veningen. Ze worden met een li mousine gebracht en gehaald, krij gen een diner voorgeschoteld en mogen ook een kijkje nemen ach ter de schermen. „Ik hou heel erg avond te proeven op misschien wel de kleinste kerstmarkt van de regio. En dat in de grootste stad van Zeeuws-Vlaanderen. Over een lengte van vijftig, misschien zestig meter was het knus en ge zellig in het Tuinpad in (oud-) Terneuzen. „Ho ho! Noem het als jeblieft geen kerstmarkt", corri geert Bettie Nièpce van Indisch restaurant Kamar Makan, geves tigd aan het Tuinpad, wel 'ge woon' verkleed als kerstman. „We noemen het Proef de Kerst in oud-Terneuzen. We hebben hier wel kerstmarkten gehouden, maar hadden altijd problemen met de kraampjes. Mensen schre ven zich er wel op in, maar kwa men niet opdagen." Dat komt in het vocabulaire van de onderne mers van oud-Terneuzen niet voor. Als er iets georganiseerd wordt, doen ze het met z'n allen. Ho ho ho! Noem het alsjeblieft geen kerstmarkt! Dit is Proefde Kerst in oud-Terneuzen! van musicals en van nette kle ren", vertelt Justin. „Daarom wil de ik dit graag doen. Het liefst had ik dit natuurlijk niet gewild. Maar ik ben ziek geworden. En nu ben ik heel blij dat ik dit mee mag maken." Justin lijdt aan een agressieve vorm van lymfklierkanker. Het af gelopen half jaar bracht hij daar door bijna non-stop in het zieken huis door. „Het was heel erg zwaar", zegt hij. „Maandag moet ik mijn laatste chemokuur. We gaan vandaag naar de musical, om dat ik me nu het best voel." Zaterdag hoeft Justin even niet aan ziekenhuizen en nare behan- „Daarmee versterken we elkaar", zegt Nièpce. „In juni is hier een groot feest, daar doet ook elke on dernemer van oud-Terneuzen aan mee." Welke naam je er ook op plakt, de sfeer is er wel 'kerst marktachtig'. Behalve misschien de kerstliedjes die er klinken. Die worden namelijk gebracht door een akoestisch gitaarbandje. De kerstmarkt van Hulst, vrijdag avond, was ook anders dan an ders. Het was er een warme be doening. Niet alleen door de ruim 400 Santarunners, mensen die verkleed als kerstman een 3,4 kilo meter lang parkoers aflegden en daarmee 5000 euro ophaalden voor Kika. Ook de Vuurmeesters uit Gent zorgden voor warmte. Letterlijk dan. Ze begonnen om een uurtje of acht, toen de wind grotendeels was gaan liggen, bij de molen met een spectaculaire vuurshow. Gehuld in kostuum uit de tijd van Michiel de Ruyter schotelden ze het publiek een prachtige show voor. Vooral de danseres, wiens rok en paraplu in brand stonden, trok de aandacht. Niet alleen bij de molen, want de hele binnenstad deden ze aan. De vestingstad was prachtig verlicht. Op het water van de Nieuwe Bier kaai dobberden lichtgevende wa terlelies. Het moet voor de vierhonderd kerstmannen een prachtig beeld geweest zijn, lopen door een met kaarsen en kandelaars verlichte binnenstad. Marco Apers van de organiserende Rotary Hulst was maar wat blij met het enthousias me rond het evenement. „We had den op 250 deelnemers gerekend, dus we kunnen wel spreken van een groot succes." delingen te denken. Stichting Tin- kerbel laat droomwensen van ern stig zieke kinderen in Zeeland en West-Brabant in vervulling gaan, zodat ze hun ziekte even kunnen vergeten. Justins moeder Anne-Marie en zijn vader Ben kijken ontroerd toe hoe hun zoon zich met zijn vrienden installeert op de lange bank in de limousine. De missie van Stichting Tinkerbel is geslaagd, blijkt zondag. „Het was helemaal geweldig", vertelt Justin. „We zaten bijna vooraan bij de musical. Ik heb er even niet aan gedacht dat ik ziek ben. Het was een onvergetelijke dag." Vuurmeesters, santarunners en glühwein Fabienne Croenewegen draagt haar gedicht voor in de bibliotheek van Hulst, foto Ronald den Dekker door Gertie de Boey door Bob Maes door Bob Maes Ondernemer Bettie Nièpce

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46