Op Marote door Axel: van de Noordstraat tot 't vrijgangetje ZEEUWS-VLAANDEREN 19 55 Terneuzen wil een halt op verstrekken BSN Bram I prins in Uulehat Boeken lenen bij 'Graauw Leeft' TERNEUZEN - Fractievoorzitter Cees Freeke van Lijstss Terneu zen zet vraagtekens bij het doorge ven van burgerservicenummers (BSN) door de gemeente Terneu zen. In het kader van een bevolkings onderzoek rond darmkanker on der 55-plussers verstrekt de ge meente naam, adres en woon plaatsgegevens. Lijstss Terneuzen kreeg klachten binnen dat ook het burgerservicenummer ver strekt wordt. „Dit automatisme moet komen te vervallen", schrijft Freeke in een verklaring. Volgens hem zou de gemeente het BSN alleen mogen verstrek ken als de burger daarvoor schrif telijk toestemming heeft gegeven. Alleen een uitkeringsinstantie heeft het BSN nodig, aldus de frac tievoorzitter. „Bij een darmkan keronderzoek is het BSN irrele vant." Lijstss Terneuzen roept het college op de opvraag van het BSN bij het darmkankeronder zoek te schrappen. AARDENBURG - Erik de Rijcke (Bram I) is tijdens carnaval de prins in het Uulehat, oftewel Aar denburg. Een promotie, aange zien hij eerst nog nar was. Bennie Pielaat heeft zaterdag de carnavals quiz van Aardenburg gewonnen. Het Uulehats carnavalslied zal in februari worden gezongen door Aafke Moens en Carolien van Dae- le, alias De Dikke Tettenband. GRAAUW - Het project 'Graauw Leeft', een initiatief van Hulst voor Elkaar, heeft een gratis boe- kenuitleenservice opgezet. In het gemeenschapscentrum van Graauw staat een grote, gevarieer de collectie boeken, dvd's en kin derboeken uitgestald. Dinsdag tot en met vrijdag, telkens in de mid daguren, kan iedereen vrijblij vend boeken komen lenen. Enthousiast volgen de wandelaars Kop door de Noordstraat. „De oudste straat van Axel", legt ze uit. Via het gemeentehuis en mu seum Het Land van Axel - vol gens Kop de parel van Axel - komt de groep aan bij de pastorie van de Gregorius de Grotekerk. Binnen krijgt de groep een ver haal van Tiny Koster te horen, over zeebenen. „Hebben vrouwen die eigenlijk wel?", vraagt ze zich hardop af. Nadat de hele groep de Zuiderzeeballade heeft meegezon gen, gaan de wandelaars een voor een weer terug de kou in. Via het kerkhof leidt de gids ze naar Sau na Aquavia, waar Sankie Koster een verhaal vertelt over haar eer ste ervaring in deze sauna. Ge boeid en af en toe met luid gelach luistert iedereen mee. Na afloop krijgen de dertig mensen een heu se muziekles, waarbij het de be doeling is dat iedereen meezingt. Nog zingend loopt de hele groep naar buiten. „Jij bent toch wel het grootste talent, hoor", zegt een man tegen een vriend van hem. Zonder verdere tussenstops loopt de groep naar Café Cambrinus om daar de bierkelder te bezoe ken. Op het smalle trapje naar be neden is een ladder neergezet, als armleuning. Binnen treedt een bandje op. Daarna neemt Ray mond Wauters het woord. Hij ver telt, met als voorbeeld een biljart club, een verhaal over hoe Axel aars zijn. „Weet iemand hoe dit gangetje heet?", vraagt Kop. Zelf weet ze het namelijk ook niet. „Wij noem den het altijd het piesgangetje, of het vrijgangetje", klinkt het uit de groep. Door het gangetje, dat weer terug naar de Noordstraat loopt, leidt Kop de groep terug naar het beginpunt, voor het ein de van de Marote. MAANDAG 15 DECEMBER 2014 De Vuurmeesters uit Gent stalen vrijdagavond de show tijdens de kerstmarkt in Hulst, foto's Ronald den Dekker I Het was gezellig zaterdagavond aan het Tuinpad, bij Proef de Kerst in De kerstman heeft in Breskens voor elk kind iets lekkers. Maar horen pe- oud-Terneuzen. pernoten niet bij een ander feest? door Tom Scheele axel - Wanneer de hele groep bui ten staat, steekt Tonny Kop van het gidsenteam Zeeuws-Vlaande- ren een fakkel aan. „Welkom op Marote door Axel, dat betekent 'on derweg zijn'", legt ze uit. In drie groepen van dertig man worden de deelnemers langs diverse locaties in Axel geleid, waar ze een verhaal over de stad te horen krijgen. Tiny Haak vertelt over de geschiedenis van Axel. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45