Torenspits Grote Kerk glimt weer als nieuw Toeristenbus wacht op voldoende financiering m T.DJN 20 BEVELANDEN en THOLEN HISTORIE Oud-Sabbinger Wiert Omta ontsluit deel geschiedenis van gehuchtje aan de hand van krantenknipsels. De koperen spits was bijna volle dig geoxideerd, maar is als onder deel van de grootscheepse restau ratie weer zorgvuldig opgepoetst en zorgt - bij zonneschijn - voor een fonkelende skyline. De steigers rondom de spits zijn inmiddels weggehaald, rond de to ren blijven ze voorlopig nog staan. De restauratie heeft name- Dick Nieuwenhuis lijk vertraging opgelopen doordat de houten contructie erger door de boktor bleek aangetast dan ge dacht. Dat betekent dat de terug keer van het volledig gereviseerde carillion ook nog even op zich laat wachten. Als sinds juni moet Goes het doen zonder de kenmer kende klanken en het wordt waar schijnlijk pas januari of februari voordat ze weer over de stad dwar relen. Eerder werd gemikt op de ze maand. De in totaal bijna zeven ton kost ende restauratie van toren, dak en klokkenspel zal door de vertra ging waarschijnlijk duurder gaan uitvallen. OUD-SABBINGE - Verdrinkingen, branden, zelfs een moord. Wie denkt dat er in Oud-Sabbinge nooit iets gebeurt, heeft het mis. Nou ja, gebeurdé. Want boven staande feiten speelden zich af in de periode tussen 1880 en 1949. Maar dankzij de inspanningen van inwoner Wiert Omta zijn ze weer 'actueel'. Omta (59), een geboren Drent die na omzwervingen via onder meer Rotterdam in 2006 definitief in het tweehonderd zielen tellende gehucht bij Wolphaartsdijk neer streek, heeft altijd al een fascina tie gehad voor de plekken waar hij woonde. „Het helpt me om veel over mijn omgeving te we ten. Voor Oud-Sabbinge geldt dat ook. Als je naar de geschiedenis kijkt, kun je zo'n dorp een smoel in het heden geven." Voor iemand die veel met historie heeft, voelt Omta zich in het digi tale tijdperk evengoed als een vis in het water. Sterker, hij ziet inter net als een perfect hulpmiddel om zijn bevindingen te delen. De website krantenbankzeeland.nl ('ge weldig') was tijdens de ontslui ting van de Oud-Sabbingse perio de tussen 1880 en 1949 zijn beste vriend. „Ik zocht op Sabbinge en sloeg alles op waarin het werd ge noemd", vertelt hij. De afgelopen maanden was zijn speurtocht ook al min of meer te volgen via Twit ter, een medium dat Omta fer vent gebruikt. Regelmatig doken soms opmerkelijke krantenknip sels in zijn tijdlijn op. „Zo zou er destijds misschien wel getwitterd zijn als het toen bestond." Dat de ondernemer in de geschie denis van het dorpje duikt, komt overigens niet helemaal uit de lucht vallen. Omta 'runt' ook al langere tijd het naar eigen zeggen 'allerkleinste tv-station' Cineac Oud-Sabbinge, waarbij ook de na druk op historie ligt. „Het was daarom ook logisch om tot het jaar 1949 te zoeken. De periode daarna zit hier op het dorp nog wel in het collectieve bewust zijn." Wat Omta opviel tijdens het door spitten van de oude berichten, is dat nieuws destijds ook al vaak een ramp was. „Veel branden en blikseminslagen en kinderen die zijn verdronken in het dorpsvij vertje. Nu staat er een hek om heen, maar honderd jaar geleden niet. Het gebeurde toch vijf keer." En er werd ook toen al geroddeld, de Story avant la lettre„Als ie mand een blauwtje had gelopen bij een boerendochter, werd daar op een bepaalde manier naar ver wezen. De teksten van rond 1900 waren ook veel speelser dan nu. Zinnen van een hele alinea, maar het klopte taaltechnisch wel. La ter werd het wat zakelijker." Het intrigerendst vindt Omta een moord op een dorpsjongen in 1929. „Ik wil inwoners gaan vra gen of ze daar nog iets van weten. En zo ben ik meer dingen tegenge komen waarvan ik denk: daar zit meer in. De zoektocht levert dus niet alleen een mooie collectie ar tikelen op, maar ook het begin voor nieuwe onderzoeken." De Oud-Sabbinger heeft 'gewel dig materiaal in handen', vindt hij. „Het is heel herkenbaar, het gaat vaak over familieleden van mensen die hier nog wonen. Zon de om niks mee te doen." Om die reden is er een plannetje om, in samenspraak met de dorpsvereni ging, een boekje samen te stellen. „Het is hier volgend jaar weer Dag van 't Ouweland, dat is wel licht een goed moment om het te distribueren." Er zijn momenteel te weinig on dernemers die een financiële bij drage willen leveren. Een speciale werkgroep probeerde de bus deze zomer al in Zuid-Beveland te la ten rijden, maar de tijd was te kort om het te regelen. Destijds werd aangekondigd dat de bus zeker in de zomer van 2015 een aantal routes zal gaan rijden. De Bevelandse gemeenten bera den zich nu over de mogelijkheid om zich borg te stellen voor het gat in de financiering op bepaalde routes, zodat in elk geval de uit werking doorgang kan vinden. Voor het eind van dit jaar ver wacht de werkgroep daar duide lijkheid over te hebben. „In de tus sentijd blijven we hopen op meer toezeggingen van deelnemers", stelt de werkgroep in de nieuws brief'Samen bereik je in de Beve landen meer dan alleen'. Het is de bedoeling dat de toeristenbus vol gende zomer vier routes gaat rij den. Elke route komt langs attrac ties en verblijfsaccommodaties. ld De opgepoetste torenspits van de Grote Kerk blinkt fier in de zon. foto Johan van der Heijden door Luc Oggel GOES - Het is weer even wennen. De torenspits van de Grote Kerk in Goes is niet langer groen, maar heeft zijn oorspronkelijke koper kleur weer terug. Badkamer renovatie al mogelijk in 2 weken! Natuursteen vloeren Tegelzetbedrijf Wij houden 2 weken lang open dagen! kom eens langs om onze geheel vernieuwde showroom te bekijken. Zompe 22 - 4353 RT Serooskerke - info@tdnbv.nl - www.tdnbv.nl 'Je kunt het dorp zo een smoel geven' door Luc Oggel Uit Z uid-Beveland. Onder groote deelneming werd Woensdagmiddag het stoffelijk1 over schot van E. ILindcnnergh, het slacht offer van den moord aan den schoot der aarde toevertrouwd op de begraafplaats te Oud-Sabbinge (Wolfaartsdijk). Bij de groeve werd het woord gevoerd door Ds. Mantz die de familie woorden van troost en bemoediging toesprak; de heer Stevens, landbouwleeraar te Goes sprak namens leerlingen en oud-leerlingen van de landbouWwinterschool te Goes en de burgemeester der gemeente namens hem en zijn gezin, en namens den raad der gemeente en de geheele bevolking. De oudste zoon van dhr. Lindeinbergh dankte allen voor de deelneming betoond bij het verlies en de ter aardebestelling van zijn nroer. De vele aanwezigen die de ter aardebestelling bijwoonden waren diep getroffen en velen lieten hun tranen den vrijen loop. Een vijftal kransen dek ten de naar o.a. van de oud-leerJingen der landbouWwinterschool. Het artikel over de begrafenis van de vermoorde jongen. GOES - De Grote Kerk in Goes was nog maar net bekomen van Kerst aan de Kust of het volgende muzikale spektakel diende zich zaterdagavond al weer aan. Voor het tweede achtereenvolgende jaar was er een Korenslag, georgani seerd door Kiwanis de Bevelanden. Koor A58 (foto, juryprijs), Muziektheater Zeeland, Roosevelt College Choir (publieksprijs) en de Sea Sound Singers na men het tegen elkaar op. De opbrengst gaat naar Kiwanis kinderdag 2015 in samenwerking met Stichting Leergeld, foto Johan van der Heijden door Frank van Cooten KAPELLE - Of de Beveland Express, de toeristenbus van Noord-Beve land, komende zomer ook in Zuid-Beveland gaat rijden, is niet zeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3