trm® Inwoner Schuddebeurs is stankoverlast beu Overschot subsidies 2015 snel besteed door foutje van Emergis op station coes Los gaan in Brogum 20 SCHOUWEN-DUIVELAND KERSTMARKTEN Met meerdere kerstmarkten op Schouwen-Duiveland zat de kerststemming er zaterdag goed in. x na vechtpartij Dick Nieuwenhuis SCHUDDEBEURS - De stankoverlast in Schuddebeurs van een varkens houderij in Zierikzee moet einde lijk ophouden. Dat vindt Domini que Deguelle uit Schuddebeurs. „We verliezen hier ons woonge not. Schuddebeurs is niet langer het Wassenaar van Schou- wen-Duiveland maar is een stink- dorp geworden. We zitten hier ze ker 30 tot 40 keer per jaar in de stank. Dat de gemeente dit toe staat, dat is echt onverstand." Deguelle heeft naar eigen zeggen al heel vaak bij de gemeente aan de bel getrokken. „Je kunt verder helemaal niets doen, alleen maar klagen." Maar hij heeft het idee dat hij er weinig wijzer van wordt. „De stank is structureel, je ruikt het altijd." Deguelle heeft inmiddels alle klachten die hij heeft ingediend opgevraagd bij de gemeente en wil het hogerop gaan zoeken. De gemeente laat desgevraagd we ten dat de varkenshouderij be schikt over een geldige vergun ning die voldoet aan de landelijke regelgeving. Volgens de gemeente wordt het bedrijf jaarlijks gecon troleerd. De handhaving van de vergun ning wordt sinds t januari uitge voerd door het RUD, de regionale uitvoeringsdienst. DREISCHOR - 'Klingelingeling'. Al rinkelend met een bel komt de langverwachte kerstman stevig stappend het plein bij het dorps huis in Dreischor opgelopen. „Ik dacht net dat hij misschien thuis aan de Schnaps zat", grapt een man in een geruite blouse. „Nee, ik heb rendier Rudolf thuis- gelaten", is het vlotte antwoord van de kerstman. „Wat ruikt er hier zo lekker?", snift hij vrijwel meteen daarna. Zijn neus vol gend, belandt de kerstman bij de worstenbrader. De dikke braad worsten boven de gloeiende ko len worden regelmatig omge draaid door de Brabantse Gerard Laagland. „Het is hier echt kei ge zellig!", roept hij, „Samen met mijn vrouw ben ik door Marga uit genodigd om hier naartoe te ko men." Met de tang in zijn hand wijst hij al pratend naar de twee vrouwen naast hem. Beide dragen ze een kerstmuts en hebben ze hun handen om een dampende beker gevouwen. „Vorig jaar stonden ze niet met iets lekkers buiten. Daarom beslo ten wij dat te gaan doen", ver klaart Marga Boslooper. Samen met Mia, de vrouw van Gerard, verkoopt ze glühwein en snert. Inmiddels heeft de kerstman zijn tocht naar binnen vervolgd. Een slinger van kerstlichtjes en kerst takken leidt de weg. Tussen de kramen met kunstwer ken, hand geboetseerde poppen, kersthuisjes, kaarten en andere spullen wordt er gezellig geroeze moesd. Een klein blond jongetje, met scheef op zijn hoofd een pet, heeft door de kramen heen de kerstman gespot. Zijn ogen wor den groot en snel trekt hij een sprintje richting de man in het ro de pak. zodra hij dichter bij de kerstman komt, wordt zijn pas wat langzamer. Durft hij het wel? Maar dan slaat de kerstman zijn arm om de knul heen. Samen gaan ze op de foto. Ook de 99-jari- ge Jo van der Weijde laat zich graag met het kerstfiguur op de fo to zetten. „Tijdens deze markt gaat het niet om de verkoop, maar om de sfeer", redeneert Matty Craane. „De versiering, het samenzijn en het kerstgevoel; daar draait het om." De gemeente keert volgend jaar 2,75 miljoen euro aan subsidies uit op de beleidsterreinen wel zijn, zorg, sport en cultuur en dat is ongeveer 80.000 euro minder dan begroot. „Met de vergeten 30 mille van Emergis eraf, blijft 50.000 euro over voor incidentele aanvragen komend jaar", legt een gemeentewoordvoerder uit. Een deel van dit overschot is te verkla ren door het wegvallen van twee subsidies. Toneelvereniging Op Drift en haar jeugdafdeling wer den opgeheven en hebben dus geen geld meer nodig. De dorpsraad Oosterland heeft ook geen subsidie aangevraagd. Dit, aldus de gemeentewoordvoer der, vanwege een bestuurswisse ling. De gemeente keert volgend jaar fi nanciële bijdragen uit aan 83 gro te en kleine organisaties. De stich ting voor welzijn en maatschappe lijk werk SMWO is met 740.000 euro de grootste slokop, op de voet gevolgd door de Bibliotheek Oosterschelde met 707.500 euro. Naar de stichting Dorps- en Ge meenschapshuizen gaat 410.000 euro en de VW mag op 212.000 euro rekenen. Bij cultuur gaat 46.000 euro naar Theaters aan Zee en 30.000 naar poppodium Brogum. FiZi mag 4600 euro tegemoet zien en pro ductiehuis Zeelandia 3000 euro. De musea zitten tussen de 13.000 en 18.000 euro. Grote muziekge zelschappen krijgen ongeveer 15 mille, de kleinere rond de vijf. Lantarendrager is het Bruinisser Visserskoor met 680 euro. GOES - Twee achttienjarige man nen uit de gemeente Middelburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag op het treinstation in Goes aangehouden door de poli tie. Ze zouden betrokken geweest zijn bij een vechtpartij op het per ron waarbij een twintigjarige man uit Middelburg werd mishan deld. Een conducteur kwam tus senbeide en waarschuwde de poli tie. Ook een derde achttienjarige uit de gemeente Middelburg werd aangehouden; hij beledigde de agenten. Het tweetal vechters bazen is ingesloten, de brutale is na verhoor met een proces-ver baal op zak naar huis gestuurd. Badkamer renovatie al mogelijk in 2 weken! Tegelzetbedrijf Wij houden 2 weken lang open dagen! kom eens langs om onze geheel vernieuwde showroom te bekijken. Zompe 22 - 4353 RT Serooskerke - info@tdnbv.nl - www.tdnbv.nl ZIERIKZEE - John Poot uit Dreischor aan het werk voor de old school metal band Legija op het festival Local Underground in poppodium Brogum. Daar aan namen zaterdag in Zierikzee ook deel: punk-rockband Main4, Duke John met 70's muziek en trash metal band Xeno. foto Marieke Mandemaker Het draait om het kerstgevoel' door Janneke Koster I Vereende krachten op het Dorps- De koopwaar is aangepast aan het Broodje warme worst scoren op plein in Serooskerke seizoen de kerstmarkt in Dreischor door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De gemeente Schou wen-Duiveland dacht 80.000 euro over te houden uit de subsidiepot voor 2015, maar is hiervan alsnog ongeveer 30.000 euro kwijt aan Emergis. Deze instelling was verge ten subsidie aan te vragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25