Actie voor slachtoffers seksueel geweld SCHOUWEN-DUIVELAND 21 Dreischor, Ed Dijst Kerkwerve, Janny van Klinken Zierikzee, Tiny Kieboom Scharendijke, Neeltje v/d Linde „Bij sommigen stonden we be kend als de gezelligste kerstmarkt van Schouwen. Alleen verdween de kerstmarkt op den duur. Ver volgens is er jarenlang geen kerst markt geweest. Tot vorig jaar, toen zijn we er weer mee begon nen. Ten opzichte van vorig jaar zijn we al behoorlijk uitgebreid. We worden goed bezocht. Het is niet té druk; er kan hier nog fat soenlijk heen en weer worden ge lopen." „De kerstmarkt is een feestelijk dorpsgebeuren. Je voelt echt de sa menhorigheid. Bijna het hele dorp komt kijken. De meerder heid komt voor een gezellig bakje koffie en voor de lootjesverkoop. Verder staan er binnen drie kra men en staat er buiten een kraam voor de oliebollen. Ieder jaar ver kopen we ook schaatsen. Maar, zo als onze oudste inwoner zojuist zei: 'het weer zit nu niet mee voor die handel."' „Zo rond september worden er al dingen gebracht voor de kerst markt. In de Willibrordkerk heb ben we naast de kraampjes voor goede doelen en religieuze artike len namelijk ook een rommel markt. Groot kun je die niet noe men. Klein maar gezellig; dat is een betere omschrijving. De grootte doet er ook niet toe. Be langrijker vind ik dat we deze markt samen opzetten en dat mensen elkaar hier ontmoeten." „Ik heb al behoorlijk wat nieuwe gezichten gezien. Ieder jaar wordt onze markt weer wat drukker. Dat is ook wel te merken aan on ze typerende lootjesboom. De eer ste keer hingen daar honderd loot jes in. Dit jaar zijn dat er driehon derd. Het drukste moment is stan daard rond lunchtijd. We verzor gen dan een lekkere lunch met broodjes en soep. Sommigen ko men speciaal daarvoor naar deze kerstmarkt" Portretten van Vrouwen van nu De Vrouwen van Nu van Brouwershaven luisteren woensdag 17 december naar het kerstverhaal, door Anne ke de Vries-Gunning met muziek van Harmonie Nut en Uitspanning uit Zonne- maire. Van de leden worden foto's gemaakt en geprojec teerd. In het Tonnenmaga- zijn te Brouwershaven vanaf 20.00 uur. Kerstviering met Schouwse Jannekee De Vrouwen van Nu Duive- land hebben woensdag 17 de cember 'Schouwse Janne kee' over de vloer van het dorpshuis De Oosterhof in Oosterland. Zij vertelt kerst verhalen en er is muziek, lie deren van het eigen koor van de vereniging, met kerst hapjes en -dranken. De kerst bijeenkomst begint om 19.30 uur. Kerstmarkt met traditie in de kerk De grote kerstmarkt van Brouwershaven is zaterdag 20 december (10.00-18.00 uur) en zondag 21 december (13.00 tot 18.00 uur) in de Sint Nicolaaskerk. De markt wordt voor de zestiende keer gehouden en biedt tra ditionele drank en spijs, de coratie, geschenkartikelen en kunstnijverheid. Entree is anderhalve euro. Voorlichting over computergebruik Computerclub HCC regio Zeeland houdt morgen een bijeenkomst in het MFC aan De Huijbertstraat 35 in Zie rikzee. Het thema is deze keer 'alge meen computergebruik'. De toegang is gratis, ook voor niet-leden. De club van computer enthousiasten komt maande lijks bij elkaar. De bijeen komst duurt van 20.00 tot 22.00 uur. RENESSE - „Zelfs mensen die niet meeliepen, kwamen geld doneren. Na afloop van de tocht hadden we 208,40 euro opgehaald." Een blije Sharon Rijnberg vertelt over het re sultaat van de 9,5 kilometer lange snert-sponsorloop die afgelopen za terdag bij Renesse werd gehouden. „Dit is Nivija." Claire van Gemer- den wijst naar een donker meisje op een foto. Ze slikt en vertelt dat het meisje is verkracht door een groep mannen. Ze vertelt over de schaamte en het verdriet. De wan delaars, die net aan de route be gonnen, luisteren stil naar het ver haal dat Van Gemerden aan de rand van het bos vertelt. De vriendin van Rijnberg geeft aan dat haar vertelling aansluit bij het doel van de actie. „Het geld dat wordt ingezameld is voor de actie 'Hand off our girls' van Se rious Request." Tijdens deze actie wordt er aandacht gevraagd voor vrouwen en meisjes, die tijdens oorlogen en conflicten slachtoffer worden van seksueel geweld. Zestien deelnemers luisteren naar het verhaal van Van Gemerden. Dat zijn er meer dan organisator De snert-sponsorloop in Renesse was onderdeel van een examenopdracht van Sharon Rijberg. Rijnberg had verwacht. „De dag voor de snert-sponsorloop werd gehouden, hadden zich slechts ze ven mensen aangemeld." Haar neefjes Cas en Joost lopen ook mee. „Ik ben nu al moe", roept Cas als ze nog geen uur aan het lopen zijn. De jongen, die met zijn korte benen minstens twee keer de afstand van een volwasse ne loopt, mag een stukje meelif ten op de rug van een andere deel nemer. Na de finish krijgen ze al lemaal een warme bak snert in de sportkantine van Renesse. De ac tie was onderdeel van een exa menopdracht van Sharon Rijberg. Rijnberg volgt de opleiding 'Me dewerkster Evenementorganisa tie' aan het mbo 'De Rooie Pan nen' in Tilburg. MAANDAG 15 DECEMBER 2014 In Dreischor draait het om gezelligheid, foto's Marieke Mandemaker BROUWERSHAVEN OOSTERLAND BROUWERSHAVEN ZIERIKZEE door Janneke Koster Claire van Gemerden vertelt de deelnemers aan de tocht over slachtoffers van seksueel geweld, foto Marieke Mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 24