Kramer: Geen zorgen over opmars Bergsma Halve finale lonkt 36 SPORT SCHAATSEN In Polen krijgen ze de kinderschaatsen niet aangesleept na het olympische goud van Zbigniew Bródka. Leenstra rijdt EK voor goed doel De blik in de ogen van Bergsma zei voldoende. Om zijn nek bun gelde zaterdagmiddag na de 5 kilo meter een zilveren wereldbeker medaille. Een paar meter verderop hing het goud voor de borst van Sven Kramer. Maar het kleine ver schil tussen de twee (r,34 secon de) stemde Bergsma tevreden. „Sven is zeker binnen bereik", con cludeerde hij. Bergsma heeft een missie. Hij aast op de dubbel bij het WK afstan den. Bij het laatste grote toernooi in het oude Thialf wil hij Kramer het liefst al van de troon stoten. „Daar ga ik voor." Of het een reëel doel is, is nog maar de vraag. Het schema van het WK is zo in elkaar gesleuteld dat de ro kilometer op de openingsdag (donderdag t2 fe bruari) wordt verreden. De 5 kilo meter is twee dagen later. „Die tien klapt wel in je benen", zei Bergsma. Ook Kramer heeft grote moeite Als ze zich plaatst, reist Marrit Leenstra gewoon af naar het EK allround in Tsjeljabinsk. Het geld dat ze daar verdient, gaat naar een goed doel: Amnesty International. „Dan houd ik er toch nog een posi tief gevoel aan over." Slapeloze nachten had Leenstra er van. Wat moest ze nou doen als ze zich eind deze maand plaatst voor het EK? De Russische buitenland se politiek, de ramp met de MH17, een goed gevoel had ze er niet over. „Maar als ik me plaats, ga ik", zei ze bij de World Cup in Thialf. „Als ik niet ga, gaat er een ander. Dan maakt het geen verschil." met het WK-schema. Hij wil zich ook plaatsen voor de rsoo meter. Die is op de tweede dag van het WK ingeschaald, samen met de achtervolging. Het is niet ondenk baar dat de Heerenvener de ope ningsdag aan zich voorbij laat gaan. Hij heeft dit jaar veel minder getraind op de ro kilometer. De ac centen zijn verlegd. Kramer zet hoog in op de rsoo meter. De ontwikkeling op het konings nummer gaat Kramer echter niet snel genoeg. Gisteren moest hij ge noegen nemen met de zevende plaats, 0,87 van een seconde ach ter de Poolse winnaar Jan Szy- manski. „Te langzaam gestart en dan schaats ik de hele rit achter mezelf aan", constateerde hij. Kra mer schaatst niet voor zevende plaatsen, maar wist waar het aan lag. „Ik heb de laatste drie weken veel getraind en dan komt datgene wat het dichtst bij je ligt als eerste terug." De 5 kilometer dus. „Met een beetje rust komt de rest ook." Kramer was benieuwd naar de World Cup in zijn achtertuin. Na de trip naar Azië laste hij een trai ningskamp in Collalbo in, om zich voor te bereiden op de belangrijke weken die gaan komen. Pas don derdag keerde hij terug van die hoogtestage. „Dat was een gokje, maar het pakte goed uit. Ik voel me erg goed op dit moment." Al is de vorm die hij nodig heeft bij de grote toernooien er nog niet. Dat hoeft ook nog niet. Wel was hij al weer beter dan op het NK afstanden. De 5 kilometer ging naar wens. Kramer schaatste soepel. In de laatste rondjes kon hij zelfs nog versnellen. „Mijn rsoo meter is nu nog wat minder, maar ook die was wel aardig. Ik heb er alle vertrouwen in dat het straks een keer lukt." Waar Kramer de rsoo meter erbij heeft gehaald, ziet Bergsma zijn kansen groeien op de 5 kilometer. Zo versnellen als Kramer kon hij niet. Sterker nog, Bergsma ver speelde juist in die twee laatste rondjes zijn kans op goud. „Maar de meeste winst valt voor mij bij de start te halen." Deze keer had hij de eerste buitenbocht. „Een kloteding. Daar laat ik al een secon de liggen. Veel te veel." HEERENVEEN - Zbigniew Bródka had zijn gouden medaille een koud kwartiertje om de nek han gen of euforie maakte alweer plaats voor rede. „Ik hoop vooral dat deze zege ervoor zorgt dat we snel een overdekte schaatsbaan krijgen in Polen. Dat is écht no dig", sprak hij ernstig. De winnaar van de olympische rsoo meter in Sotsji kon in februa ri nog niet bevroeden wat het goud in zijn moederland teweeg zou brengen. Hij werd een zomer lang geleefd, van interview naar tv-programma naar sponsor. Hij schortte de zomertrainingen op om maar niemand teleur te stel len. Maar van die ijsbaan is het nog niet gekomen. Misschien in 20t7, klinkt het voorzichtig. Ondertussen staan de kinderen in de rij bij de buitenbaan in War schau. Ze willen ook Bródka wor den. „Maar er zijn niet genoeg schaatsen voor iedereen. Een groot probleem", zegt Konrad Niedzwiedzki. „Maar het is mooi dat de sport zo is gegroeid door Bródka. Hij maakt kans sportman van het jaar te worden. En schaat sen is nu rechtstreeks op tv." Polen won ook brons bij de ploe- genachtervolging in Sotsji. Dit sei zoen gaat het ook voortvarend. Vo rige week bij de wereldbekerwed strijd in Berlijn was er drie keer Pools goud, dit weekeinde in Hee renveen goud, tweemaal zilver en brons. Niedzwiedzki is de aange wezen man om het succes van de Polen te duiden. Hij schaatste tot afgelopen zomer vier jaar bij TVM en spreekt daardoor prima Neder lands. Terug bij de Poolse ploeg ziet hij de verschillen met schaats- grootmacht Nederland. „Wat wij presteren is eigenlijk een won der", zegt Niedzwiedzki. In plaats van een enthousiast verhaal over een schaatsbond met een visie of verdere professionalisering, komt hij met pijnpunten die juist als ex cuus zouden kunnen gelden voor het uitblijven van succes. „Er is te weinig geld bij de bond. Sinds kort moet die ook de programma's voor de junioren en neosenioren financieren. Maar dat geld is er niet. De staf in onze ploeg bestaat uit één man, Wieslaw Kmiecik." De rondbuikige coach werd giste ren 58 jaar. Pupil Jan Szymanski beloofde hem 's ochtends een me daille en hield woord op de 1500 meter. „Terwijl ik afgelopen week last had van een infectie. Het zijn bizarre weken", zei Szymanski, die vorige week in Berlijn ook al won op de schaatsmijl. Hij is blij met zijn coach, maar Niedzwiedzki plaatst een kantte kening. Kmiecik heeft niet de ken nis, kunde en topsportmentaliteit van een Gerard Kemkers. En hij kan het ook niet alleen. „In Neder land heb je per merkenteam twee of drie schaatscoaches, een kracht trainer en een fysio. Ze vragen wel eens aan mij: hoe deden jullie Het is mooi dat de sport zo gegroeid is door Bródka. Hij kan sportman van het jaar worden bij dat TVM? Ik wil het wel vertel len, maar wat we bij TVM deden, kan in Polen niet. Dat is van een totaal ander niveau, in alles." De Polen missen vooral een thuis basis. De buitenbaan in Warschau is maar drie maanden per jaar open. „Toen ik terugkwam van de wereldbekers uit Azië zag ik de jeugd voor het eerst op het ijs staan. In november! De rest van de wereld begint in de zomer. En bedenk hoe het is om als kind je rondjes te schaatsen bij min tien en ijskoude wind. De eerste dag komen er twintig kinderen, de tweede dag nog tien." Zelf zijn de mannen van de Poolse ploeg van november tot eind maart amper thuis. „Dat maakt het soms moeilijk om ook een nor maal leven te leiden." Te weinig geld en faciliteiten dus, maar dat zie je er niet aan af. Al moet ge zegd dat Arthur Was niet bij de Poolse kernploeg traint, maar bij de schaatsacademie in Inzeil, met Jeremy Wotherspoon. Maar toch, Szymanski doet het uit stekend, Bródka is op de weg te rug. De vrouwenploeg kampt met blessures, maar won in Heeren veen wel brons op de achtervol ging. Niedzwiedzki: „Moet je na gaan hoe goed we kunnen worden als die problemen zijn opgelost." Wat dat betreft lijkt de donderdag getekende sponsorovereenkomst goud waard. Europees uitzendbu reau Otto steunt de Polen tot en met de volgende Olympische Spe len. „Dat klinkt goed", zegt Nied zwiedzki. „Maar voor wie het pre cies goed is, weet ik niet. Wij heb ben er niets over gehoord." Collega Szymanski studeert nog en kreeg na de Olympische Spelen een beurs en enkele persoonlijke sponsors. „Ik kan me nu voor het eerst volledig focussen op de sport." In Berlijn werd hij ge steund door een legertje fans uit Polen. „Poolse fans zijn geweldig. Ik hoop dat er straks in Warschau een baan staat waar het publiek voor de helft oranje is en voor de andere rood-wit." De Slavische tak van het EK is be hoorlijk onthoofd door de elimi natie van het gastland en buur land Servië. De zes overgebleven teams spelen in de immense Za greb Arena, waar her en der pluk jes toeschouwers zijn verdwaald tussen de meer dan vijftiendui zend stoeltjes. Zelfs nu de toe gangskaarten zijn weggegeven, blijft het in de enorme vesting akelig stil. Daar heeft Oranje uiteraard geen boodschap aan. Het besef is ge groeid dat een unieke prestatie ge leverd kan worden door het nog altijd jeugdige team van bonds coach Henk Groener. Helemaal nu de steunpilaren Nycke Groot en Estavana Polman weer inzet baar zijn. Het tweetal werd vanwe ge lichte kwetsuren gespaard in de laatste groepswedstrijd tegen Geen geld, door Johan Stobbe HEERENVEEN - Zoals Jorrït Bergsma de heerschappij op de 10 kilometer overnam van Sven Kramer, wil hij ook de 5 kilometer binnen henge len. Gestaag vordert die missie. Kra mer maakt zich geen zorgen. „Ik houd me niet met anderen bezig." door Rik Spekenbrink en Johan Stobbe Konrad Niedzwiedzki geen door Herman Nijman I Estavana Polman haalt uit tijdens het duel met Slowakije, dat met tien punten verschil verslagen werd. foto Henk Seppen/Hollandse Hoogte ZAGREB - De handbalsters van Oranje kunnen bij het Europees kampioenschap serieus een gooi gaan doen naar de medailles. Het hoofdtoernooi begon gisteravond in Zagreb met een wedstrijd die ab soluut gewonnen moest worden. Dat lukte ook eenvoudig tegen Slo wakije: 30-20. 5 Nederland leidt in groep 2 met vijf punten, samen met Zweden. Montene gro en Frankrijk volgen met elk vier punten. Duitsland en Slowakije zijn nog puntloos. <Veseisfichting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17