Dizzieni Charles den Tex en Anneloes Timmerije beschreven, zonder dat ze het wisten, het kampverleden en de grote liefde van Anneke van Loggem. Pas toen deze bejaarde dame een folder over dat boek las, besefte ze: 'Dit is mijn verhaal.' 44 Ros zei: 'Heb ik de 26 DIZZIE Help je lievelingsboek naar plek in Top 100 Ontmoet David Mitchell en luister alvast naar zijn persoonlijk 'Tijdmeters' Zo beeldend en levendig als ze vertelt; het is niet voor te stellen dat Anneke van Log gem haar verhaal bijna ze ventig jaar heeft wegge stopt. 92 is ze nu. Eén keer eerder rakelde ze op wat ze heeft meegemaakt toen Japan tijdens de Tweede Wereldoorlog Nederlands-Indië be zette. Samen met haar moeder en haar zus je zat Anneke, toen nog Kouwenhoven, 3,5 jaar in een interneringskamp. Jaren waarin ze niet wist of haar grote liefde Ros nog in leven was. Het verleden raakte Anneke van Loggem toen ze het allang niet meer verwachtte. Het moet ruim een jaar geleden zijn ge weest. „Ik was behoorlijk ziek en kreeg zware medicijnen. Op een avond zag ik op tv een programma over de naoorlogse ja ren in Indonesië. Ik weet nog dat ik dacht: 'niet kijken'. Maar ik deed het toch. Het ge volg was dat vanaf dat moment mijn weer stand brak en het verleden in volle hevig heid over me heen spoelde." Het was rond die tijd dat er een foldertje uit het tijdschrift Indische Letteren dwar relde. Het was de aankondiging van de ro man Het vergeten verhaal van een onwankelba re liefde in oorlogstijd van Charles den Tex en Anneloes Timmerije. Ze las het en dacht: „Maar dit is mijn verhaal! De hoofd personen kende ik. Lienke en Guus Hagers. We hebben hetzelfde meegemaakt." Ze besloot naar de boekpresentatie te gaan. In haar tas de wimpel die haar man Ros, na vigator, samen met Guus, vlieger, boven het kamp uit het vliegtuig hadden gegooid. De letters zijn vaag maar goed te lezen. 'Is Lienke hier', 'Is Anneke hier'. „Bij de boekpresentatie had ik die bij me. Ineens durfde ik het. Ik stond op, pakte mijn tasje en zei: 'Hierin heb ik een deel van de waarheid'." Ze vertelt het deze ochtend graag opnieuw. Hoe haar latere man Ros samen met Guus Hagers over de kampen vloog om hun vrou wen te vinden. Het was september 1945, na de capitulatie. „Onder het vliegtuig had den ze luidsprekers gemonteerd. Ik hoorde ze wel, maar niet heel precies." Even later liep Anneke over het centrale plein, inmid dels stampvol vrouwen en kinderen, toen ze zag dat er iets uit het vliegtuig werd ge gooid. „Het kwam buiten de muren te recht." De kamppolitie mocht het halen. „Toen zij binnenkwamen, zag ik dat het een wimpel was. Die hing toevallig zo, ik krijg weer kippenvel als ik het vertel, dat ik las: 'is Anneke hier' 'is Lienke hier'. 'Dat is van mijn verloofde', zei ik." Toen het vliegtuig opnieuw overvloog, was Anneke in de uitkijktoren geklommen. Ter wijl ze zwaaide, zag ze dat beneden de vrouwen elkaar een hand hadden gegeven en in de vorm van een JA waren gaan staan. „Ongelooflijk." Anneke realiseerde zich dat de mannen in het vliegtuig nóg niet wisten of zij daar was, of Lienke. Ze vertelt hoe ze naar het kampwinkeltje ging en vroeg om alle tand poeder dat voorradig was. „Ik weet niet hoe ik het voor elkaar heb gekregen, maar ik maakte er pasta van, klom op de toren en schilderde op het dak: 'Hallo Ros, Anne- hele oorlog mijn pis tool niet gebruikt, schiet ik hierom van honeymoon island te worden gehaald' ke hier, alles okay'. Ze vlogen regelmatig over, ze hebben het gezien." Een paar dagen later, vertelt ze, moest ze bij de poort komen. „Daar stonden twee verlegen mannen. Ze kwamen vertellen dat ze namens Ros van Loggem moesten vragen of ik zo snel mogelijk met hem wil de trouwen." Weer een paar dagen later moest Anneke aan de telefoon komen. „Het was Dick Berlijn, de vader van de vori ge Commandant der Strijdmachten. 'Jij kent mij niet, maar ik jou wel', zei hij. 'Ros heeft mij jouw foto zo vaak laten zien'." Berlijn senior had persoonlijk geregeld dat Lienke, Anneke en de vrouw van de twee de piloot uit hun kampen werden opge haald en werden herenigd met hun man nen. Bij een hotel zag Anneke Ros weer, voor het eerst in 3,5 jaar. Hoe overbrug je al die jaren? Zo onnozel wat je dan tegen elkaar zegt. Anneke van Loggem vertelt het haast verontschuldi gend. „Hij had sigaretten bij zich. Ik zei: 'Ik moet je wel bekennen dat ik ben gaan ro ken'." Vervolgt: „Ik hield er helemaal niet van om te roken. Maar in het kamp was het zo fijn om af en toe bij elkaar te zitten en die vieze tabak te delen." Ros vertelde dat hij haar jongere broer Pim had ontmoet, over wie ze na zijn evacuatie uit Java begin 1942 niets meer had gehoord. „Toen wist ik dat hij nog leefde. Ik vertelde Ros dat mijn moeder er slecht aan toe was en mijn zusje enorm gegroeid. Dat wisselden we uit. Het was 20 september. We hadden twee uur de tijd." Verdere afspraken maakten ze niet. „Je leef de bij de dag." Ze vertelt gedetailleerd hoe ze later met haar moeder en zusje de reis ondernam naar haar broer. Die was in Hol- landia, de hoofdstad van Papoea Nieuw Guinea, hoofd van het plaatselijk bestuur Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant: vol nieuws, recensies, en interviews. Stem nu op jouw per soonlijke Top 10 en help zo om jouw lievelingsboek op nummer 1 te krij gen in de Dizzie.nl Boeken Top 100. Ca naar Dizzie.nl LEZERSMIDDAG David Mitchell TIJDMETERS De auteur David Mitchell, bekend van Wolkenatlas, komt 18 januari naar de Verkadefabriek in 's-Hertogenbosch. Daar zal Theo Hakkert hem intervie wen over zijn nieuwe roman Tijdme ters die in december verschijnt. Na af- loop is er een signeersessie en een meet greet. Muziek speelt een grote rol in Tijdme ters. Luister alvast naar een voorproef je op Dizzie.nl, met onder meer mu ziek van Talking Heads. door Marjon Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15