Het boek is nu uit, maar de verhalen gaan gewoon door 44 In dit verhaal kwam alles samen. Verraad, machtsstrijd en een waanzinnig mooi lief desverhaal. Dit moes ten we schrijven DIZZIE 27 Auteur Marco Kunst blogt over 'Kroonz' Verhaal van Wiplala 'betinkelt' nog steeds Hartverwarmende en romantische verhalen geworden. Ergens onderweg voegde Ros zich bij hen. Haar broer heeft hen ge trouwd. Ze droeg een geleende jurk en een bosje orchideeën dat een medewerker van haar broer die ochtend had geplukt. Een huwelijksreis was er ook. Op honeymoon island dat ooit van de Amerikanen was. „Daar vertelden we elkaar over wat we had den meegemaakt." Op de dag dat ze van het eiland zouden worden opgehaald, kwam de prauw niet. „Ros keek mij aan, pakte zijn pistool en schoot drie keer in de lucht. Toen kwam het vliegtuig, het was slechts iets ver traagd. Ros zei: „Heb ik de hele oorlog mijn pistool niet gebruikt, schiet ik hier om van honeymoon island te worden gehaald." Ze lacht. „Die humor..."Ros overleed in 1995. „Hij was negen jaar ouder dan ik. Ik ben al tijd bang geweest om alleen achter te blij ven, maar het gekke is dat ik ontdekte dat het mij lukte. Na zijn dood werd ik lang zaam volwassen." Ze wist zeker dat ze met hem moest trou wen. „Het was zo vanzelfsprekend. Hij was mij zo vertrouwd. In het kamp heb ik altijd gedacht dat hij dood was. Maar Ros heeft mij verrast." Het was zijn onwrikbare trouw die haar raakte, zegt ze. Vreemd eigenlijk, vindt ze zelf, dat ze haar herinneringen aan deze periode pas op ho ge leeftijd is gaan toelaten. „Anders was ik er mijn graf mee ingegaan. Maar onze Indi sche verhalen staan niet in verhouding tot wat de mensen in de concentratiekampen is overkomen. Er was geen interesse of be grip voor wat zich in Indië heeft afge speeld. Bovendien was de Tweede Wereld oorlog in Nederland veel dichterbij." In dat Indië van jullie was het tenminste nog warm, was het enige dat ze hoorde. „Dus zwegen we." Nu is het tijd om te praten. Het begon met de prachtige ge schiedenis van de onwankelbare liefde tussen Guus en Lienke. Maar al snel kwamen de schrij vers er tijdens hun onderzoek ach ter dat de latere generaal Spoor een dubieuze rol heeft gespeeld. Namelijk bij de opsluiting van drie oorlogsvliegers die onterecht van samenspanning tot het ple gen van militair verraad en deser tie zijn beticht. Een nare geschie denis die tot op de dag van van daag nog speelt. „Het boek is één lange ontdekkingsreis tussen ver leden en heden. Iets mooiers kan een schrijver zich niet wensen", zegt Charles den Tex. In dit verhaal kwam alles samen. „Verraad, een machtsstrijd en een waanzinnig mooi liefdesverhaal. Daar zijn we onmiddellijk voor ge vallen. Dit moesten we samen schrijven." Het boek is af maar het verhaal gaat door. Velen hebben het mee gemaakt, de verhalen bereiken het schrijversechtpaar ook per brief en mail. „Wij hebben fictie toegepast. Van de beweegredenen van Simon Spoor waren vele ver sies. Wij verzonnen wat het beste in het verhaal zou passen." Ze wis ten dat er onenigheid bestond tus sen Spoor en Van Mook. Die laat ste was een voorstander van een meer progressieve koloniale poli tiek. „Wij hebben er een machts strijd van gemaakt. Daarbinnen paste het beter dat Spoor niet aan een hartstilstand is overleden maar is vergiftigd, zoals ook wel wordt gefluisterd." Nu hun boek is verschenen, ko men er steeds meer bewijzen van hun schrijversgelijk naar voren. „En dan komt wat wij hebben be dacht wel heel erg dichtbij." Zoals de brief van iemand die vertelde dat zijn vader bij de schimmige spelletjes van Spoor en Bernhard betrokken was. Bernhard? Hier zit een vervolg in. „Maar niet over het koningshuis", lacht Den Tex. „Dat kunnen anderen beter." Charles den Tex en Anneloes Tim merije willen graag een vervolg op hun boek. Misschien een bun deling van alle verhalen die zij naar aanleiding van hun boek krij gen, of wellicht volgend jaar een Lienke en Guus-dag in het nieu we Nationaal Militair Museum in Soesterberg. Daarvoor is het wel nodig dat er nog meer verhalen worden verteld. Ze dachten dat ze wis ten waar ze aan begon nen. Anneloes Timme rije kijkt Charles den Tex aan en lacht. „We hadden geen idee." Zo veel is er al verschenen over de Indische geschiedenis. En waar om roept uitgerekend deze roman zo veel verhalen op? Overal waar ze komen om te vertellen over Het vergeten verhaal van een onwan kelbare liefde in oorlogstijd komen mensen met hun eigen verhaal. „Vorige week nog in Goes", zegt Charles den Tex. „De boekhande laar zei dat we nog even moesten wachten op iemand die speciaal uit Hilversum zou komen. Hij kwam vertellen dat hij de verha len van zijn opa in ons boek her kende." Ze hebben de man maar niet verteld dat ze de volgende dag een lezing in Hilversum zou den geven. Het vergeten verhaal van een onwan kelbare liefde in oorlogstijd vertelt het verhaal van Lienke en Guus Hagers. Zij hebben in elkaar de liefde van hun leven gevonden maar raken elkaar kwijt als de Tweede Wereldoorlog ook Neder- lands-Indië in zijn greep krijgt. Guus, een van de beste gevechts vliegers van de Indische Lucht vaart, wordt voor een korte missie naar Australië gestuurd. Dan valt Japan Indië binnen, wordt Lienke gevangen genomen en kan Guus niet meer terug. Drie jaar lang doet Guus Hagers er alles aan om Lienke terug te vinden. Intussen raakt hij verstrikt in een onmoge lijk politiek spel rond generaal Spoor. Het verhaal werd Charles den Tex en Anneloes Timmerije aange reikt. Hij is succesvol schrijver van thrillers, zij van literaire ro mans en korte verhalen. Ze zijn al 34 jaar bij elkaar. „We wilden al heel lang een keer iets samen doen maar vonden nooit een goed moment. Toen kwam dit op ons pad en alles klopte." Anneloes: „Ik heb een Indische achtergrond, Charles komt uit Au stralië." Charles: „Nee, ook ik had geen idee dat er in mijn land een vergeten squadron was." 'Bloedirritant goed gedaan.' -Arjan Peters in de Volkskrant HET PAROOL DE MORGEN DE VOLKSKRANT NRG HANDELSBLAD www.degeus.nl MAANDAG 15 DECEMBER 2014 BLOG Marco Kunst (foto) presenteert vandaag zijn nieuwe Young Adultboek Kroonsz, over de Gouden Eeuw: een tijd van we tenschappelijke vooruitgang maar ook van gewetensnood. Is geloven belangrij ker dan weten? Lees z'n blog op Dizzie.nl. RECENSIE Lezers vinden dat het boek Wiplala dat Annie M.G. Schmidt in 1957 schreef nog steeds 'betinkelt': om het woord dat M.G. Schmidt bedacht voor 'betovert' maar eens te gebruiken. Vanwege de ver filming is er nu een speciale uitgave. SELECTIE Voor een beetje warmte in deze koude dagen heeft Dizzie.nl vijf romantische boeken uitgezocht, zoals de bestseller Sterrenhemel van Colleen Hoover. Is de lief de tussen Sky en Holder sterk genoeg on danks alle geheimen? Bekijk de selectie. INTERVIEW Charles den Tex en Anneloes Timmerije. foto Keke Keukelaar Vertel uw vergeten verhaal op Diz- zie.nl of mail het naar info@dizzie.nl. door Marjon Kok Anneke van Loggem met een foto van haar grote liefde Ros, die ze uit het oog verloor door haar verblijf in een inter neringskamp. foto PR Het vergeten verhaal van een onwankelbare liefde in oorlogstijd Charles den Tex en Anneloes Timmerije 416 blz. De Geus 19,95 euro Gerritsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14