ZEELAND 25 ten. Dat zou toch meer kans van slagen moe ten hebben dan een lasergame-hal. De prak tijk was weerbarstiger. Het was augustus 1998 en inmiddels was het provinciaal beleid aange scherpt. De gemeente Schouwen-Duiveland mocht nog maar een gelimiteerd aantal nieu we woningen in de kleine kernen toestaan. Zierikzee werd als groeikern aangewezen, maar elders moest spaarzaam met nieuw bouw worden omgegaan. En inmiddels stond De Ark nog steeds leeg. „Ze doen er alles wat God verboden heeft", klaagden de omwonenden: „De kerk wordt ge bruikt als illegale slaapplaats en als ruimte om heimelijk drugs te consumeren." Het Woningmarktonderzoek, dat mogelijk eni ge beweging in bouwplannen kon brengen, liet eindeloos op zich wachten. Het geduld van Delta Projectpartners raakte op en de pro jectontwikkelaar verkocht De Ark weer terug aan Veerhoek. Hij verkocht de inmiddels zwaar beschadigde kerk op zijn beurt weer snel door aan de volgende projectontwikke laar: Pieter Jan Bosma van Vinium Invest ments uit Breda. Deze had al langere tijd een oogje op die locatie aan de Hoogenboomlaan en wilde er twintig luxe koopappartementen bouwen. De goedkoopste woningen zouden circa vijf ton kosten en voor de penthouses gold een vraagprijs van circa een miljoen gul den. Bosma verwachtte dat de bouw van dit 9,2 miljoen gulden kostende project nog in 200t kon beginnen. Het liep anders. Vinium Investments BV kwam in financiële problemen. Bosma had ook zijn nek uitgesto ken met de bouw van het winkelcomplex Ach ter de Houttuinen in Middelburg. Drilling Push Aside (DPA) uit Oosthuizen (N-B) sloeg daar de heipalen voor, maar moest constate ren dat Bosma niet betaalde. Ook was er een probleem met illegale opslag van vervuilde grond aan de Langeweg in Nieuw- en Sint Joosland. Meerdere ondernemers kwamen in de problemen door toedoen van Vinium Inves tments BV. Zo ook vastgoedmakelaar De Pag- ter. Hij liet beslag leggen op de toeristenkerk in Renesse in de hoop op die manier iets van zijn geld terug te zien. Op 16 augustus 2001 kwamen zowel het Mid delburgse winkelcomplex Achter de Houttui nen in Middelburg als de voormalige toeristen kerk in Renesse onder de hamer. De waarde van De Ark en het bijbehorende perceel werd voor de wet Waardering Onroerende Zaken vastgesteld op 356.000 gulden. Hoe diep de nieuwe eigenaar Van Garderen en Dekker Projectontwikkeling BV uit Goes in de buidel moest tasten om De Ark te ver werven wilde directeur J. van Garderen toen niet precies zeggen. Hij hield het op 'om en na bij een miljoen gulden'. Een fiks bedrag, maar dat was het hem wel waard vanwege 'de mooie ligging'. Hij dacht aan slopen en aan het bouwen van een appartementencomplex. De Ark zelf intussen werd velen een doorn in het oog. Ad Verseput, inmiddels in zijn func tie als voorzitter van de Ondernemersvereni ging Renesse: „Het is een verschrikkelijke ben- Brandjes, vandalisme, een illegale slaap plaats en ruimte voor drugsgebruik: het aanzien van De Ark werd er in de loop van de jaren niet beter op de. Zoals het er bijstaat, is het vragen om onge lukken. Daar kun je gewoon op wachten. Moet er eerst iets gebeuren voordat er actie on dernomen wordt?" Directielied N. Bom van het naast gelegen, in middels gloednieuwe Are Hotel vulde hem aan: „Er zijn al een paar keer brandjes ge weest. Die hebben we steeds op tijd kunnen blussen, het blijft gevaarlijk. Het ziet er vrese lijk uit. Er wordt afval gestort en straks komt daar ongedierte op af." Anderhalf jaar later paste Van Garderen en Dekker Projectontwikkeling de plannen aan. Er zouden op de plek van De Ark nog maar vier tot zes woningen worden gebouwd de overige veertien wilde de projectontwikkelaar graag aan het Stoofwekken laten verrijzen. Zo lang daarover geen overstemming met het ge meentebestuur was bereikt, zou de toeristen kerk of de ruïne die er nog over was, niet wor den gesloopt. Ook niet toen - inmiddels wet houder - Ad Verseput - Van Garderen vriende lijk vroeg de bouwval tegen de vlakte te gooien. „Ik had al eens stoer geroepen: 'Als ik wethouder word, doe ik direct iets aan De Ark'. Dat blijkt moeilijk in de praktijk", erkent Verseput nu. Hij benadrukt dat echt geen en kele partij gelukkig is met de huidige situatie, maar volgens hem komt er in 2025 beslist dui delijkheid over De Ark. De gemeente is in ge sprek met de volgende eigenaar - Bouwfonds - met de dorpsraad en de ondernemersvereni ging. De gemeente streeft naar een oplossing in relatie met het gebied waar ook recreatieter rein Bona Fide toe behoort en tevens naar ver betering van de verkeerssituatie op de Hoo genboomlaan met de kruising van het fiets pad naar de Vroongronden. De gemeente is in overleg met de huidige eigenaar Bouwfonds om in 2015 tot een oplossing te komen MAANDAG 15 DECEMBER 2014 onooglijke ruïne De huidige situatie op de hoek van de Hoogenboomlaan: Rond de ruïne van De Ark staan hekken, het terrein rondom ligt vol putten, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12