Zuidweg in selectie voor WK onder 23 jaar k 'Het zal tot de laatste ronde spannend blijven' Noordwijk Vreest' de Zeeuwse klei in uitwedstrijd tegen Kloetinge 66 Jaap Stam was meedogenloos. Niet lullen maar poetsen. Dat zie je nu bijna niet meer. 46 SPORT DE STAAT VAN HET NEDERLANDSE VOETBAL - v SK&U - n Zuidweg (21) speelt bij Korfbal Leagueclub O WO in Maarssen. Ze zat aanvankelijk niet bij de se lectie van bondscoach Kees Vliets- tra, maar werd eraan toegevoegd nadat twee speelsters waren door geschoven naar het echte Oranje. Vorig jaar was de oud-korfbalster van Swift al eenmaal actief bij Jong Oranje. Ze deed mee aan een oefenduel met Jong Duitsland. Nederland onder 23 jaar treedt in het Topsportcentrum aan tegen Duitsland, Engeland, Tsjechië en Chinees Taipei. Tegelijkertijd wordt er de Korfbal Challenge ge houden, waarbij het echte Oranje een van de deelnemende teams is. Feitelijk gezien staat Hoek op de voorlaatste plaats. „Maar ik vind niet dat dat de plaats is waar we horen te staan", zegt Giovanni Sie- reveld, de verdediger die vorige week tegen Kozakken Boys als aanvoerder terugkeerde in de ba siself. „Het staat allemaal erg dicht bij el kaar. En dit jaar blijkt maar weer dat het moeilijk is om aan te ha ken op een hoger niveau. De ande re promovendi, Sparta Nijkerk, SC Genemuiden en Ajax, bunge len ook onderin en staan maxi maal drie punten los van ons. Dus wat dat betreft verwacht ik ook dat het tot de laatste speeldag spannend zal blijven." Handhaving is het doel bij Hoek. Dan zal de ploeg de komende competitiehelft nog alle zeilen bij moeten zetten om die doelstel ling te realiseren. „Deze wedstrijd tegen Sneek zal niet direct cru ciaal zijn voor de rest van de com petitie", meent Siereveld, „maar dit duel is natuurlijk wel belang rijk; er zijn kansen." Die wijsheid trekt hij uit de eerde re confrontatie met de nummer tien van de competitie, die met 1-4 gewonnen werd door de Hoek- enezen. „Ze hebben een lange spits", zegt de dertigjarige verdediger, als hij terugdenkt aan de wedstrijd in de tweede speelronde van de compe titie. „Die zoeken ze vaak, als ik het me goed kan herinneren. Maar Sneek is wel een voetballen de ploeg. En uiteindelijk heb je toch twee ploegen nodig om te voetballen." Vorige week lukte dat de laatste tachtig minuten voor Hoek vrij aardig tegen koploper Kozakken Boys, al moest doelman Jordi de Jonghe in de eerste tien minuten al twee keer een bal uit zijn net vissen. Toch hield trainer Kenny Verhoene toen een goed gevoel over aan het duel. Siereveld: „We gaan ook dit keer weer proberen te voetballen. Trouwens, we gaan niet proberen te voetballen, we gaan voetballen." Dat zal de ploeg (opnieuw) zon der Pepijn Vangansbeke en Guillaume Clinckemaillie moeten doen. Vangansbeke stond vorige week op het veld bij het tweede elftal, waar hij terugkeerde op het veld na de knieblessure die hij op liep tegen Spakenburg. Hij moest zijn rentree echter bekopen met een nieuwe knieblessure. Clincke maillie liep deze week een verrek king in zijn hamstring op tijdens de dinsdagtraining, waardoor zijn inzetbaarheid voor vandaag zeer twijfelachtig is. De KNVB houdt maandag het congres 'De toekomst van het Nederlandse voetbal'. In aanloop naar het symposium in Utrecht publiceert deze krant een serie over de staat van volkssport nummer één. Vandaag deel 3: Hoe staat het met onze opleiding? Met het congres van de KNVB in aan tocht, wordt de discussie over de Nederlandse jeugdopleiding door steeds meer mensen gevoerd. Het is makkelijk om overal tegenaan te schoppen, maar een rondje langs direct be trokkenen leert dat het helemaal niet zo slecht gesteld is met de op leidingen. De Nederlandse clubs brengen nog steeds voldoende ta lent voort, maar er komt wel meer bij kijken dan alleen lekker voetballen. „We moeten echte ke rels opleiden." Veel jeugdtrainers houden hun kruit liever nog even droog. Ze ho pen dat er maandag een vruchtba re discussie op gang komt, die het startpunt vormt voor een nieuw hoofdstuk in het Nederlandse voetbal. De bond zal daarin een voortrekkersrol moeten spelen. Het Nederlands elftal boekte op het WK succes met vijf verdedi gers, maar onder Guus Hiddink speelt Oranje weer vooral 4-3-3. Houdt de KNVB bij alle vertegen woordigende elftallen vast aan dat systeem? Is er ruimte voor ex perimenten? Hoe moet er precies getraind worden? En wat mogen de trainers eisen van de grootste talenten? De kans is groot dat tijdens of na het congres de discussie losbarst over de te hanteren trainingsme thodes. De KNVB en veel clubs werken volgende de methode van Raymond Verheijen, waarbij pe riodisering centraal staat. De ene trainer zweert erbij, de ander zou graag meer willen doen met zijn spelers. Pierre van Hooijdonk, die onlangs stopte bij Jong Oranje, liet onlangs ook doorschemeren dat veel talenten in zijn ogen te weinig inhoud hebben. „Ik heb soms het gevoel dat hun 'tank' niet groot genoeg is", zei Van Hooijdonk in Studio Voetbal. „Soms denk ik ook wel eens: we mogen niet te hard en niet te vaak trainen", zegt Dennis de Nooijer. De oud-prof is sinds dit seizoen in dienst van FC Twente, waar hij bij de Voetbalacademie de B2 onder zijn hoede heeft. „We vergeten wel eens dat veel jongens niet meer zo vaak voetbal len als vroeger. Wij voetbalden buiten, op het schoolplein of op straat, tot onze moeder ons bin nenriep voor het eten. En daarna ging je weer verder. Partijtjes twee tegen twee of vier tegen vier. En het draaide echt niet om panna's en akka's. Je wilde win nen en blijven staan met je team, want anders kon het zomaar zijn dat je een uur moest wachten voordat je weer aan de beurt was." De Nooijer mist bij veel talenten wel eens de intrinsieke motivatie. „Je wilt toch beter worden? Train dan zoals je moet trainen. Tussen je veertiende en achttiende jaar moet je gas geven, jezelf pijn dur ven doen. Dan kun je de basis leg gen voor de rest van je carrière. Wij praten met de jeugdtrainers bij FC Twente heel veel over voet bal. We zouden graag vaker met de spelers op het veld staan of met ze in gesprek gaan. Praten over voetbal, situaties uitleggen en bespreken, ze laten nadenken over het spelletje. Helaas is daar vaak geen tijd voor." Veel clubs staan open voor innova tie, maar vaak ontbreken de finan ciële middelen. Daar hebben ze bij de Feyenoord Academy, die al vijf jaar op rij is uitgeroepen tot de beste jeugdopleiding van Ne derland, geen last van. Bij rivaal Ajax geldt hetzelfde. Er wordt geïnvesteerd in de toekomst en bij Ajax werken ze sinds dit sei zoen met een roulatiesysteem. De jeugdtrainers hebben daardoor niet meer één team onder hun hoede. Ze werken vier weken met een team in de onder- of boven bouw, daarna wordt er doorge draaid. Want, zo legde hoofd jeugdopleiding Wim Jonk eerder uit: „Het gaat niet om het team, maar om het individu." De trai ners bij Ajax leveren maatwerk en zijn daarnaast ook mentor van een groep jeugdspelers. De Ai van de Amsterdamse club maakt dit seizoen indruk, onder meer in de Uefa Youth League. Pa ris Saint-Germain werd met 6-1 en 6-3 verslagen, tegen de Ai van Barcelona pakte Ajax in twee duels vier punten. Er zit veel ta lent in dat team, zoals bij Ajax, Feyenoord, PSV en veel andere clubs al jaren talenten komen bo vendrijven. Het draait echter vaak om de laatste stap. Mentaliteit kweken, spelers niet te veel in de watten leggen. De Nooijer: „We moeten meer echte kerels oplei den." Bij dat gespreksonderwerp valt vaak de naam van Jaap Stam. De vraag wordt geregeld gesteld. Krij- Diederik Hiensch, trainer van Kloetinge, kent de berichten ook. „De klei wordt in elk geval nog extra gevormd", aldus de oefen- meester, daarbij doelend op het onstuimige weer van gisteren. Hiensch en zijn manschappen zul len op de zware ondergrond er al les aan doen om Noordwijk drie punten afhandig te maken. „We willen met een goed gevoel de winterstop in", stelt Hiensch. „Dat betekent dat we drie punten moeten pakken. Dan lopen we één-op-één." Kloetinge staat na twaalf wedstrij den op tien punten. „We spelen in de hoofdklasse eigenlijk een competitie in een competitie. Er is een duidelijk onderscheid tus sen de bovenste en onderste helft. Wij moeten ons voorlopig rich ten op de negende of tiende plaats. Die plekken betekenen lijfsbehoud. Daarom is het zaak om zaterdag te winnen." Opponent Noordwijk hoort bij de bovenste helft en is kansrijk in de strijd om de tweede periode. De ploeg won de laatste vijf wedstrij den. „We zullen het spel van de tegenstander moeten zien te ont regelen", vindt Hiensch, „al zul len we de tegenstander ook onder druk moeten zien te zetten." Bij Kloetinge ontbreekt vandaag Ruben Hollemans. De centrale verdediger kreeg vorige week in de uitwedstrijd tegen Ter Leede een rode kaart en is voor één duel geschorst. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - De Middelburgse korf- balster Naomi Zuidweg is toege voegd aan de selectie van Oranje onder 23 jaar. Die nationale ploeg speelt van 27 tot en 30 december het officieuze WK in Rotterdam. door Mitchell Minnaard hoek - In het laatste competitie duel voor de winterstop begint Hoek tegen ONS Boso Sneek aan de tweede helft van de topklasse. De Zeeuws-Vlamingen hebben ie dere ploeg een keer getroffen en weten nu waar ze staan. r •- I Giovanni Siereveld: „Deze wedstrijd tegen Sneek zal niet direct cruciaal zijn voor de rest van de competitie." foto Peter Nicolai We moeten weer door Barry van der Hooft Dennis de Nooijer door Jan Dagevos KLOETINGE - De Zeeuwse klei was deze week onderwerp van gesprek bij Noordwijk. De Zuid-Hollandse ploeg gaat vandaag op bezoek bij Kloetinge en heeft enige 'vrees' voor het veld bij de Bevelandse club. 'De niet niet al te beste staat van het veld zal niet in Noordwijks voordeel zijn', valt er op de websi te van de club te lezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9