column TO0S LUSTEN Een paar duizend extra verkopen Burgemeester Hoes heeft nergens spijt van, PowNews ook niet Zitten 2 IN HET NIEUWS SCHENKINGSREGELING De schenkingsregeling helpt de woningmarkt een klein beetje, maar helpt vooral rijke mensen om de fiscus te omzeilen. De rekening voor de schatkist loopt op. Maak iemand abonnee! paul kusters VEEL KERSTMANNEN! TE HUUR DeStem LEON KRIJNEN Zitten is het nieuwe roken. Laatste mantra van hen die garanderen dat we via meer van het een en/of minder van het ander langer zullen leven. Hard core profeten voorspellen een gelukkiger staat van zijn als bijverschijnsel. Bewegen, eten, drinken, roken, doen. Wie het een of het ander meer of minder matigt, heeft zonder twijfel iets meer kans op iets minder fysieke problemen. Al staat er, zoals iedere nuchtere arts weet, maar één ding vast, en dat is dat er voor iedere levende ziel, behalve dan de dood, niets zeker is. Intussen is het beter om met oversteken uit te kijken. Omdat dat zeker een kans biedt om statistieken gunstig te beïnvloeden. Bidden tot God, in een kano voor een wilde kust, kan ook geen kwaad, maar wie wijs is, probeert intussen zo ver als mogelijk van de klippen weg te blijven. Zeker weten doe ik het niet, maar het lijkt me dat wie extreem gedrag en extreme uitspattingen vermijdt qua levenslengte zomaar iets beter zou kunnen scoren dan wie nergens rekening mee houdt. Dat streven vervul je denk ik niet door extreme gedragsregels en recepten te gaan volgen. Zoals liters water drinken terwijl je geen dorst hebt, superfood gaan eten in plaats van een Hollandse warme hap, of net zo lang in de sportschool tekeer gaan tot je sterretjes ziet en van je plaat gaat. Jawel, de hele dag op je krent zitten, lijkt me niet bevorderlijk voor hart en bloedvaten. Maar om er de conclusie aan te verbinden dat de schadelijke effecten te vergelijken zijn met die van dagelijks een pakje peuken opstoken, dat lijkt me ook weer wat overdreven. Dat gezegd hebbende: van mij mogen ze het verplicht staand vergaderen invoeren. Omdat er dan minder lang en oeverloos geleuterd wordt, en dat is gegarandeerd bevorder lijk ter verlaging van mijn bloeddruk. APELDOORN - Eén ding staat vast. De huizen markt staat er een jaar na de introductie van de verruimde schenkingsre geling beter voor. In ok tober 2013 werden 9929 huizen verkocht, in okto ber 2014 meldde het Ka daster 14.353 verkopen. Een toename van ruim 44 procent. Voordat vic torie gekraaid wordt, wacht één cruciale vraag nog op een antwoord. In hoeverre kun je de toena me toeschrijven aan de verruimde schenkingsre- gels? Volgens de Rabobank valt dat wat tegen. Er worden wel meer hui zen met behulp van ge schonken geld gekocht, maar vooral door men sen die anders ook wel een huis gekocht had den. Bij aflossingen is het verhaal hetzelfde: er wordt volop gebruik ge maakt van de regeling, maar niet door mensen die echt in de penarie zit ten. Daarmee werkt een schenking anders dan bijvoorbeeld een starters- lening, waarvan jaarlijks ook enkele duizenden jonge kopers gebruik ma ken. Zij doen dat omdat hun inkomen te laag is om genoeg te lenen voor de aankoop van een wo ning. Uit onderzoek van het Economisch Insti tuut voor de Bouw blijkt dat 72 procent van deze huishoudens zonder star- terslening langer had ge wacht met de aankoop van een woning. Ontvangers van schen kingen daarentegen zijn meestal al vermogend, stelt de Rabobank. De schenking helpt hen slechts om nog meer ei gen vermogen op te bou wen, om daarmee wel licht een nog groter huis te kopen. De meesten hadden anders ook wel een woning gekocht. Hoewel Rabobank-eco- noom Pieter van Dalen beaamt dat het effect van de verruimde schen kingsvoorziening 'niet enorm' is, moet er vol gens hem ook weer niet té geringschattend over gedaan worden. „Als sti muleringsmaatregel heeft het zijn nut wel be wezen." Van Dalen roept de afge lopen jaren in herinne ring. „We moeten niet vergeten dat de proble men op de woning markt jarenlang de eco nomische groei demp ten. Door de onzeker heid en de dalende hui zenprijzen consumeer den mensen bijvoor beeld minder. Nu trekt de markt mede door de ze maatregel weer aan. Dat is goed voor het ver trouwen en dus ook voor de economie." Hoes deed aangifte tegen Pow News, dat beelden uitzond van een privéontmoeting van hem die was gefdmd met een verbor gen camera. Premier Mark Rutte denkt dat het goed is dat er duidelijkheid komt over de werkwijze van PowNews. Veel meer wilde de minister-pre sident er niet over kwijt omdat de zaak 'onder de rechter' is. Wel gaf hij aan dat Hoes' kwaliteiten als burgemeester 'op geen enkele ma nier' ter discussie staan. Volgens minister van Binnenland se Zaken Ronald Plasterk sprak het kabinet vorige week kort over de zaak, maar was de conclusie Hoes' kwaliteiten als burgemeester staan niet ter discussie dat een oordeel over de gebruikte journalistieke methode niet aan ministers is.PowNews noemt het inzetten van een verborgen came ra om de escapades van de burge meester vast te leggen 'een zwaar middel' dat wel terecht is ingezet: „We nemen met klem afstand van de suggestie dat wij Hoes be wust in de val zouden hebben ge lokt", aldus de omroep. „Als je wilt aantonen of een burgemees ter voor de tweede keer de waar digheid van het ambt op het spel zet, zul je dat moeten vastleggen." C>OE NU NIET ZO FLAUW HENK... NA t>E KERSTfeASEN IS HIJ WEER WE©... Een op het oog sympathieke regeling door Sander van Mersbergen Voor meer Paul Kusters zie www.bndestem.nl/paulkusters En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee MAASTRICHT/DEN HAAG - Onno Hoes, die binnen een halfjaar ver trekt als burgemeester van Maas tricht na affaires met jonge man nen, heeft nergens spijt van. Hij is strijdbaar. „Ik ben er de persoon niet naar om nu achterover te gaan leunen", zegt hij vandaag in een in terview in deze krant. Premier Mark Rutte pagina 14 en 15: Dit is geen afscheidsinterview

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 93