Scheepswerf niet opzij voor marine Tholen maakt risico sluiting school binnen Westerpoort inzichtelijk 4 BEVELANDEN en THOLEN 35 Wildbeheereenheid in het westen van Zeeuws-Vlaanderen geeft verdachte situaties door aan de politie Óe Wskêéje KREEFTJE Kapelle legt dwangsommen Oesterbaai op zlm. NIEUWVLIET - Zelf ingrijpen wan neer ze een verdachte situatie aan treffen, dat mogen ze niet. Dan ha len ze dus de politie erbij. Maar de leden van Wildbeheereenheid (WBE) De Wielingen zitten stro pers in deze periode wél flink op de huid. „Een Wildbeheereenheid is een samenwerkingsverband van ja gers, grondeigenaren, natuurlief hebbers en anderen die samen de wildpopulatie in stand willen houden", vertelt Martin Basting, voorzitter van WBE De Wielin gen. Hij is zelf ook jager. Van sep tember tot en met januari contro leert de WBE het gebied van Bres- kens tot aan Sluis op de aanwezig heid van stropers. Iedere week krijgt één van de zes tig leden een aantal magnetische borden mee met daarop de tekst 'Jachtveldtoezicht'. „Die kun je op je auto zetten. Op die manier weet de politie ook waar we mee bezig zijn en worden we zelf als het goed is niet aangehouden. En door onze aanwezigheid hopen we mensen die van plan zijn te gaan stropen te ontmoedigen", vertelt Basting. Op die manier probeert de WBE om de wildstand in balans te hou den. „Wanneer wij zelf jagen, hou den we eerst tellingen in ieder ge bied. Aan de hand daarvan kijken we hoeveel er van een bepaald dier geschoten mag worden. Stro pers houden daar geen rekening mee en brengen op die manier de wildstand in gevaar", vertelt Bas ting. Het is volgens moeilijk te zeggen hoeveel stropers er nog rondlo pen in de regio. „Een goede stro per laat zichzelf natuurlijk niet pakken", grapt Basting. „Er wordt wel minder gestroopt dan vroe ger. Door het grote aantal roofdie ren en de grootschalige landbouw is er minder wild om op te jagen. Bovendien ben je tegenwoordig nooit alleen in de polder, overal rijden auto's." Toch worden er zo nu en dan nog stropers aangehouden in het veld. „Vorig jaar nog, vlak onder IJzen- dijke", vertelt Basting. „Het ging toen om een groep Engelstaligen die daar 's nachts aan het jagen was. En pas geleden had een boer 's nachts schoten gehoord, maar dat hoorden wij natuurlijk pas de volgende ochtend. Dan is er eigen lijk al niets meer aan te doen. De stropers zijn dan al lang weg. We vragen iedereen dan ook om ver dachte omstandigheden meteen bij ons of bij de politie te mel den." Tot eind januari rijdt de WBE nog door de polders. „Daarna is het niet meer nodig", legt Basting uit. „Stropers gaan dan niet meer op pad, want ze raken hun buit nergens meer kwijt. Hazen en fa zanten hebben op dat moment hun jongen, dus daar mag niet op geschoten worden. Dat weten res taurants en poeliers ook, dus kun je als stroper het wild niet meer verkopen." PKN-gemeenten federeren De Protestantse gemeenten van Borssele, 's Heer Arends- kerk en Lewedor vormen een federatie. Het voorstel daartoe van de kerkenraden is positief ontvangen door de leden. De samenwerking wordt zondag 4 januari be krachtigd met een gezamen lijke dienst in Borssele. Winterfeest op zorgboerderij Op zorgboerderij De Akker- winde in Nisse vindt van daag het winterfeest plaats. Er zijn kerstdecoraties te koop, kaasboerderij Ter Nis- se presenteert haar produc ten, er is een levende kerst stal, er is live muziek, glüh wein en er zijn verse oliebol len. Voor kinderen is er een workshop. Kerstviering in en bij de molen Bij molen De Korenbloem in Kortgene wordt vandaag en volgende week zaterdag een kerstviering gehouden. Op het terrein is van 11.00 tot 16.00 uur een kerstboom en een levende kerststal te bewonderen, er is gratis glühwein, chocolademelk en er zijn oliebollen. Lekker tijdens de feestdagen? wemeldinge - De gemeente Kapel le heeft al twee dwangsommen opgelegd aan bewoners van recrea tiepark de Oesterbaai in Wemel dinge. Het gaat om mensen die zich niet houden aan de regel dat er niet langer permanent mag worden gewoond op het park. De dwangsom bedraagt 9000 euro, in een keer te voldoen. Kapelle constateert dat er nog steeds mensen zijn die perma nent een huisje op de Oesterbaai betrekken, terwijl in een bestem mingsplan is vastgelegd dat dat niet meer mag en dat daar tegen zal worden opgetreden. Tijdens controlerondes zijn de zogeheten 'nieuwe gevallen' die de regels aan hun laars lappen ontdekt. Zij krijgen waarschuwingsbrieven en tevens zal tegen die personen strenger worden opgetreden, zij moeten binnen zes weken de per manente bewoning staken. VLISSINGEN/HANSWEERT - Scheeps werf Reimerswaal ziet niet zonder slag of stoot af van het oude Dartli- ne-terrein in de Buitenhaven van Vlissingen. De werf wil zich daar vestigen omdat de activiteiten de huidige vestiging aan de kanaalka de bij Hansweert ontgroeien. Maar de Marine wil de Buitenhavenkade nu ook, als voorziening voor de Ma rinierskazerne. De gemeente Vlissingen geeft de voorkeur aan de Marine, ook om dat de scheepswerfactiviteiten voor geluidsoverlast in Oost-Sou burg zou zorgen. Maar de werf past in het geldende bestem mingsplan voor de Buitenhaven. En de scheepswerf meldde zich als eerste voor het terrein dat al zeven jaar braak ligt, stelt direc teur Rudi Pieters. Mocht de ver gunning geweigerd worden, dan gaat de werf daar tegen in beroep, kondigt hij aan. „Er is een inten tie-overeenkomst met Zeeland Seaports. We hebben met Zee land Seaports een pachtprijs afge sproken. De erfpachtovereen komst is klaar om getekend te worden. We bereiden dit sinds vo rig jaar voor; we hebben al ton nen aan onkosten gemaakt." De werf heeft met Zeeland Seaports overlegd over alternatie ve locaties in Vlissingen-Oost, maar dat bood geen bruikbare op lossingen, stelt Pieters. „Percelen aan diep water kwamen pas over vijf jaar vrij of het werd drie keer zo duur als de Buitenhaven." In een overleg tussen Pieters, wet houder John de Jonge en vertegen woordigers van Zeeland Seaports is vrijdagmorgen in Vlissingen ge concludeerd dat er inderdaad geen gelijkwaardig alternatief is in Vlissingen-Oost voor de Bui tenhaven. Zeeland Seaports wil geen uitspraken doen over een be drijf waar het mee onderhandelt. THOLEN - Wethouder Peter Hoek (SGP, onderwijs) gaat inzichtelijk maken wat de financiële gevolgen zijn voor de gemeente Tholen wan neer één van de basisscholen in Tholen-stad ophoudt te bestaan. Dat zei hij woensdag toe aan de commissie bestuur en organisatie. Daar werd het voorstel besproken om het gebouw van het voormali ge Westerpoort aan te kopen en om te bouwen tot brede school. Tholen gaat ruimtes verhuren aan vijf basisscholen, kinderopvang, Juvent, GGD en de bibliotheek. De raad toonde zich, evenals de vertegenwoordiger van de scho len en wethouder Hoek positief over de uitkomst van het proces, te meer daar het in Nederland nog niet eerder is voorgekomen dat zoveel verschillende scholen samengaan in één gebouw. VVD, SP, ABT en PvdA vroegen echter wat het risico is wanneer één van de scholen noodgedwon gen moet stoppen, bijvoorbeeld door een krimpend leerlingenaan tal. Hoek antwoordde dat de ge meente dan nieuwe huurders moet zoeken. Hij beloofde tegelijk een risicoanalyse te maken dit meer inzichtelijk zal maken. De gemeente is sowieso 83.000 euro per jaar kwijt aan het Wester poort. Het grootste deel is voor de huur van het atrium, dat geen van de scholen voor haar rekening wil de nemen. Hoek zei dat de invul ling daarvan nog nader wordt be keken. Vestiging van de schoolbi bliotheek is een optie. De raad stemt donderdag 18 de cember definitief in met het voor stel. De scholen zetten een dag la ter hun handtekening. Hoek liet desgevraagd weten nog voor de raadsvergadering de toezegging van elk van de partijen te krijgen dat de handtekeningen daadwer kelijk worden gezet. <3 Jf* Maak het inbrekers 4 niet te makkelijk. ZATERDAG 13 DECEMBER 2014 Jager zit stroper flink op de huid door Tom Scheele LEWEDORP NISSE KORTGENE Jachthaven Yerseke Havendijk 36 - 4401 NS Yerseke -Tel. 0113-574318 Fax 0113-573372 - www.pietvanoost.nl door Claudia Sondervan door Joeri Wisse gemeente Goes noord-beveland Reimerswaal Gemeente A Schouwen-Duiveiand ente a f land LI TlE doe net alsof u thuis bent gebruik een tijdschakelaar als u er niet bent doe ook een buitenlamp aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4