PZC De pil of toch maar een spiraaltje? V I T A A L 4 &5 ANTICONCEPTIE Bij Fit20 train je kort maar krachtig. Het is afzien. Je spieren gaan trillen en je wilt het liefst wegvluchten. Een personal trainer zorgt er voor dat je de moed niet opgeeft. Opeens gaan de benen pijn doen bij de legpress, een apparaat waarmee je de beenspieren traint. Maar personal trainer Bas Thunnissen (30) is onver biddelijk „Kom op. Nog één keer er doorheen. Je kunt het best. Dan houd je vast, tellen we tot tien en ben je er van af." Vreemde ogen dwingen. Met vereende krachten duw ik nog één keer iets meer dan 100 kilo weg en houd dat gewicht op een lastig punt 10 tellen vast. Klaar. Met kloppend hart en buiten adem, mag ik naar de volgende uitdaging: het apparaat voor de rugspieren. Ook heel fijn. Fit20 is een snelgroeiend Nederlands fit nessconcept, dat onlangs zijn 38e vestiging opende. Cursisten trainen iedere week op zes apparaten - of minder - in slechts twin tig minuten tijd. Ze hoeven geen trainings pak en sportschoenen aan, het mag in drie delig grijs of op pumps. De oefeningen zijn te kort om flink te gaan zweten. De training gebeurt individueel of in duo's, onder begeleiding van een personal trainer. Hij motiveert je en let op of je de bewegingen correct uitvoert. Ook houdt hij per oefening via een app bij hoe veel tel- INNOVATIEPRIJS len je het volhoudt en wat het gewicht is. „De mens is gebouwd op twee systemen; een systeem van verzamelen en van jagen", legt Bas Thunnissen van de vestiging in Nijmegen uit. „Dat laatste is bedoeld om in noodsituaties het maximale te geven om te kunnen vechten of vluchten. Die situaties maken wij bijna niet meer mee. Wat ik hier doe, is even dat stressmoment creëren. Ik laat je naar dat optimale gaan. Door dat te doen, realiseert je lichaam zich: het moet beter." Dat gaat ongeveer als volgt. Je doet een oe fening. Eerst voelt het nog lekker, maar hoe vaker je het doet, hoe zwaarder het re latief wordt. Uiteindelijk lukt het bijna niet meer en dan treedt spierfalen op. De spier heeft nu verschillende prikkels gehad en gaat meer eiwit te maken. Hierdoor wor den spieren sterker. Omdat er kort, maar tegelijkertijd op je ei gen niveau, zwaar wordt getraind, is één keer per week optimaal. Thunnissen: „De eerste twee dagen zul je minder presteren als je hetzelfde gaat doen. Op dag vier zit je op hetzelfde niveau en op dag vijf en zes streef je dat niveau voorbij. Dat heet super compensatie. Dag zeven kom je weer hier en gaan we weer een stapje verder." Belangrijk is dat bewegingen langzaam worden uitgevoerd om blessures te voorko men en alle typen spiervezels te prikkelen. Vandaar dat een trainer steeds langzaam tot tien telt tijdens een oefening. Ook het cardiovasculaire systeem heeft er profijt van. „Tijdens de bewegingen onttrekken de spieren zuurstof aan het bloed, zodat het hart weer harder moet pompen." Geen wonder dus dat ik na elite oefening even moet uitpuffen. Fit20 bouwt voort op de osteoporosetrai- ning van de Amerikaanse professor Ken Hutchins. Hij was voor de Amerikaanse overheid op zoek naar een manier om oste oporose (botontkalking) tegen te gaan. Het trainen van de spieren bleek hierbij effec tief. Hutchins borduurde weer verder op de high-intensity trainingsmethodes van de Amerikanen Arthur Jones en later Doug McGuff. Thunnissen liep Hutchins toevallig tegen het lijf toen hij studeerde in Californië. „Do you know that you can get fit in a few minutes", vroeg hij. Als fanatiek sporter en afgestudeerde aan de cios was hij scep tisch, maar hij besloot het te proberen. „In mijn achterhoofd dacht ik: 'leuk, maar het kan niet'. Maar uiteindelijk bleek er geen speld tussen te krijgen." Terug in Neder land wilde hij met het idee aan de slag, maar bleek een andere Nederlander er al mee bezig: Walter Vendel. Hij had vier jaar daarvoor Fit20 opgericht. Thunnissen be sloot zich hierbij aan te sluiten. Intussen zit de laatste oefening erop. Op de klok af twintig minuten na de start sta ik buiten en gaat het gewone leven weer ver der. Intussen heb ik dus mooi wel 'ge sport'. En het heerlijke gevoel dat het klaar is voor deze week. Al zou ik willen, ik mag niet eens nog een keer komen. De dagen erna voel ik mijn spieren, maar spierpijn kun je het niet noemen. Volgens Thunnissen komt dit omdat de oefeningen zo kort zijn, dat er weinig ophoping van lac- taat plaatsvindt, een van de veroorzakers van spierpijn. Wel heb ik dezelfde dag een onrustig, licht koortsig gevoel. Perfect, vol gens de personal trainer. Mijn lichaam is keihard aan het werk zich aan te passen. En dat betekent: vooruitgang. AT® door Moniek Hüsken In mei kreeg Fit20 de Franchise In novatieprijs 2014, uitgereikt door de Nederlandse Franchise Vereni ging (NFV). De bedrijven Siemens, Randstad, Yokagawa en Thuiszorg West Bra bant gebruiken de methode in tern om ziekteverzuim te reduce ren. Lessen kunnen individueel en in duo's worden gevolgd. Prijs vanaf 15 euro per 20 minuten. Kom op! Nog een keer er doorheen Personal trainer Bas Thunnissen begeleidt een cursist bij fitnessoefeningen. Sportkleding is niet nodig, foto Flip Franssen/HH www.fit20.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75