Aantal treinstoringen in Zeeland verdubbeld Boze vader van mogelijk seksueel misbruikt meisje vrijgelaten Kerststress Janina Peters raakt een gevoelige snaar met haar open brief aan premier Mark Rutte. 66 Het wordt tijd dat we het niet meer klakkeloos pikken en een net protest is een mooi begin 66 Ellende voor zieken, ouderen, gepensioneerden, een hele economie om zeep geholpen 66 Geweldig dat je deze open brief hebt geschreven. Er staat precies hoe het is 22 ZEELAND EFFECTEN overheidsmaatregelen Ontknoping PZC-leraarverkiezing lijkt spannend te worden dinsdag Iedere keer klinkt het alsof de mand met noten van de kachel valt en spring ik verschrikt op. Walnoten die langzaam gaan rollen en steeds harder en nadrukkelij ker in beweging komen. Maar de mand blijft onbeweeglijk staan. Er komen twee zwarte oortjes met een wit pluimpje boven de rand uit. Het rekt zich uit en draait zich eens om. De zwart-witte kater die het ronde plukmandje met no ten tot zijn ledikant bestem peld heeft. Wat ik ook doe om het huis vee een eigen plek te geven, steeds denken zij daar zelf na drukkelijk anders over. Zo zijn de slaap kleedjes van de hond vooral bedoeld als zoen offer voor bezoekers. Enthou siast komt ze met een kleedje aangelopen. Het gevolg is dat de kleedjes overal in huis lig gen, behalve daar waar de hond ligt. Soms is het kleedje niet met een vindbaar. Dan neemt zij het eerste wat ze te pakken kan krijgen. Zo kunt u bij ons ter begroeting dus rustig een dweil aangeboden krijgen of een paar vers gewassen sok ken. Soms ligt er niets binnen haar directe bereik. Dan zet ze haar voorpoten op tafel en pakt wat toevallig voorhanden is: een dure sjaal, het huiswerk van de jongste dochter of een iPad, want zij is natuurlijk een huisdier van deze tijd. Maar ondanks al hun onhebbe lijkheden hebben de beesten hier in huis een rustgevende invloed. De poezen die het sla pen bovenop de houtkachel tot een ware kunst verheffen. Ongenaakbaar, stoïcijns, zich slechts nu en dan even uitrek kend om eventuele stijfheid voor te zijn. Ze kijken naar mij en knijpen vervolgens hun ogen toe en ik hoor ze denken: „Wat kun jij je af en toe druk maken zeg, relax!" De honden die lui en tegelijkertijd alert aan de voet van de kachel lig gen. Ze komen pas in actie als er gevaar dreigt of als we iets leuks gaan doen. Zouden zij last hebben van kerststress? Als ik ze bekijk, vermoed ik van niet. Kijkend naar ze, reali seer ik me dat er na de feestda gen nog meer dagen zijn. Zij weten dat al jaren. Dat blijkt uit gegevens die zijn verzameld door de website rijden- detreinen.nl. De site, door inge wijden in de spoorwereld beschre ven als 'behoorlijk accuraat', telde tussen Vlissingen en Roosendaal 15 treinstoringen in 2013. Voor 2014 staat de teller al op 30. En daar komt de decembermaand nog bij. Een treinstoring is een on geplande aanpassing van de dienstregeling. Werkzaamheden tellen in deze cijfers niet mee. De website houdt de storingscij- fers bij vanaf 2011. Toen waren op het traject Vlissingen-Roosendaal 21 storingen. In 2012 was het er één meer. Opvallend is dat het aantal verstoringen wegens tech nisch falen is gegroeid. Drie jaar geleden waren het er 7, tegen r8 nu. Het gaat dan veelal om kapot te seinen, treinen en bruggen. Daarentegen zijn er minder aanrij dingen met mensen. Waren dat er drie jaar geleden nog 11, dit jaar zijn dat er 5. Vaak gaat het dan om zelfdoding. Verder raakt het treinverkeer verstoord door het weer (bliksem, omgevallen bo men). Soms wordt treinverkeer stilgelegd op last van politie of brandweer. Landelijk telde rijdendetreinen.nl 2846 storingen in 2orr. Voor 2024 zijn dat er 2285. De cijfers zijn ge baseerd op storingsberichten van de NS. Ze worden dus niet bere kend op basis van het aantal ver traagde of geannuleerde treinen, dat veel hoger kan uitpakken. KRABBENDIJKE - Vijf december, half acht 's avonds. Terwijl half Nederland vrolijk cadeautjes aan het uitpakken is, zit lanina Peters in Krabbendijke zich te verbijten achter de computer. Drie onver wachte rekeningen en het zorg vuldig opgebouwde kaartenhuis van de budgettering wankelt. De ze keer zijn het extra benzinekos- ten voor ritten naar het zieken huis, een schoolbijdrage en een ei gen bijdrage voor medicijnen. Re sultaat: tot het einde van de maand maar 70 euro te besteden. En dan slaan de stoppen door. In één ruk schrijft lanina Peters een j'accuse aan premier Mark Rutte. Of Mark, veilig in zijn torenka mertje, zich wel realiseert welk ef fect de aangekondigde overheids maatregelen hebben? Snapt Rutte wel wat het betekent voor men sen die noodgedwongen van ver schillende regelingen en voorzie ningen gebruikmaken? Om het even concreet te maken: in haar geval zal het 'stapeleffect', dus de combinatie van alle maatregelen, haar inkomen maandelijks met zo'n 250 euro doen dalen. En dat terwijl ze nu al elk dubbeltje moet omdraaien om niet in een schuldenspiraal te komen. Peters zit zelf in de Wajong en is chro nisch ziek. Een van haar dochters volgt speciaal onderwijs. Ze heeft te maken met de WMO, Jeugd zorg, fiscale regelingen voor kin deralimentatie, chronisch zieken en alleenstaande ouders. Drie dagen later is haar aanklacht via Facebook al meer dan vijfhon derd keer gedeeld, zegt de Krab- bendijkse met verbazing. „En dan zijn er ook nog heel veel mensen die het artikel gedeeld hebben door een link te sturen!" Rutte heeft nog niet gereageerd. Peters: „Ik twijfel ook over het nut van een dergelijk gesprek. Mijn ver trouwen in dit kabinet is behoor lijk laag." Er liggen intussen wel héél veel mensen tussen wal en schip te spartelen, wil ze maar zeggen. „Ik ben zelf vrijwilliger in een hulporganisatie voor minima. Het gaat heel erg mis, voor heel veel mensen." Wel kwam er een telefoontje van Talpa, dat lanina uitnodigde deel te nemen aan het SBS6-programma Geld maakt Ge lukkig. „Ik heb nee gezegd. Niet dat een paar euro extra niet wel kom is, maar ik heb dit niet ge daan om extra geld voor mij per soonlijk. Ik wil alleen de nood klok luiden. Burgerparticipatie is het toverwoord. Als je in de pro blemen zit, bij familie, vrienden en buren aanbellen. Als echt nie mand kan helpen, mag je weer te rugkomen. Dat is gewoon niet haalbaar! Neem mijn beste vrien din en haar man. Ze werken alle bei keihard, in de zorg. Ze hebben zelf kinderopvang voor hun twee kids. Soms kan ik ze daarmee hel pen, maar veel kan ik niet voor hen terugdoen. Zou ik hen dan steeds moeten lastigvallen, in de weinige vrije tijd die ze hebben? Morgen moet ik naar het zieken huis in Bergen op Zoom. Iemand moet mij brengen, want ik kan niet rijden. Het onderzoek duurt een paar uur. Daarna moet ik te ruggebracht worden. Ook heb ik kinderopvang nodig. En zulke din gen gebeuren regelmatig. Hoe groot moet je netwerk zijn, om steeds maar weer hulp te kunnen blijven vragen? Mijn frustratie is dat half Nederland er zo bij zit, en dat dat maar kan. En die frustratie heb ik van me af willen schrij ven." De rechter-commissaris acht op basis van een deskundigenrap port de kans op recidive bij de va der klein, aldus zijn advocate Sa- mantha van de Voorde. De man heeft gelijktijdig een straatverbod opgelegd gekregen en ook mag hij geen contact zoeken met de van kindermisbruik verdachte dorps genoot. De gedragsbeoordeling van de vrouw was niet nog ge reed. Zodra dat beschikbaar is, wordt ook voor haar schorsing uit de voorlopige hechtenis gevraagd. De verwachting is dat het rapport vandaag komt en daaruit even min de noodzaak blijkt voor ver dere detentie. Een eerder schorsingsverzoek werd afgewezen, omdat de rech ter-commissaris een deskundigen rapport noodzakelijk vond. De va der en moeder van het meisje (10) gingen twee weken geleden verhaal halen bij de 36-jarige man die hun dochter van haar fiets zou hebben getrokken en onzede lijk zou hebben betast. Die con frontatie ontaardde in een vecht partij, waarbij de 36-jarige ver dachte ook meerdere steekwon den opliep. De ouders meldden zich later op het politiebureau en werden aangehouden voor mis handeling. De dorpsgenoot zocht op aanraden van de burgemeester buiten zijn gemeente een veilig heenkomen. De man moet binnenkort voorko men op verdenking van twee ge vallen van misbruik. Marleen Blommaert Bang voor het stapelefTect Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het aantal treinstorin gen tussen Vlissingen en Roosen daal is nu al twee keer zo hoog dan vorig jaar. De oorzaak: sein- en wis selstoringen, defecte treinen en aanrijdingen met mensen. VLISSINGEN - De ontknoping van de PZC-leraarverkiezing lijkt spannend te worden. Geschiedenisleraar Paul Stockman van het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen staat nu bovenaan, maar Reginald Peene - leraar Engels van de CSW in Middelburg - komt steeds dichterbij. Thijs Boonman, Sophie Wuytack en door Ondine van der Vleuten 'Hex' op www.pzc.nl 'Theo' op www.pzc.nl 'M' op www.pzc.nl door Marcel Modde Kees van Staveren staan respectieve lijk op de derde, vierde en vijfde plaats. Er is tot nu toe ongeveer 3700 keer gestemd. Ook stemmen? Vul voor donderdag 11 december 12.00 uur het formu lier in op www.pzc.nl/leraar. Vrij dag wordt de bokaal uitgereikt aan de beste leraar of lerares van Zee land. KRUININGEN - De vader (32) van een mogelijk slachtoffer van een pedo-seksuele verdachte in Kruinin- gen, is met onmiddellijke ingang in vrijheid gesteld. Zijn vrouw (29) zit nog wel in voorlopige hechtenis, in verband met het molesteren van de verdachte. Zij wordt mogelijk vandaag in afwachting van het ver dere onderzoek vrijgelaten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66