Geen les of diploma, maar gegarandeerd werk voor de vrijheid Smartphone van het jaar! m IN HET NIEUWS 5 hollands nieuwe. hu PARIJS - Studenten worden zonder diploma toegelaten, betalen niets, hebben geen les en vertrekken zon der getuigschrift Maar dan zijn ze zeker van een baan, belooft de school. Beginsalaris: 45.000 euro per jaar. École 42 in Parijs is het geestes kind van Xavier Niel, een zaken man die zijn eerste miljoen ver diende in de seksindustrie, en zijn eerste miljard met telefonie. Met een piepklein deel van zijn vermogen financiert hij de meest succesvolle school van Frankrijk, deze maand een jaar oud. In de hal staat een kapstok voor rollerskates, een handig vervoer middel voor studenten die komen als de metro slaapt. „We zijn 24 uur per etmaal open, 365 dagen per jaar", zegt directeur Nicolas Sadirac. „Studenten mogen zelf weten wanneer ze komen." De meesten werken hard. Op de gang liggen twee studenten te snurken in hun slaapzak, een met een kerstmuts op het hoofd. „Tijdens de selectie deze zomer was de hele gang een slaapzaal", zegt Sadirac, die er met zijn lange haar zelf ook studentikoos uitziet. „Er lagen honderden studenten." Die selectiemaand heet op École 42 'het zwembad' - het sluitstuk van een afvalrace die uit 70.000 aanmeldingen de beste 880 moest distilleren. In 'het zwembad' wor den de laatste 3000 kandidaten een maand lang ondergedompeld in informatica. Ik heb hier in een maand meer geleerd dan in mijn hele vorige leven Financier Xavier Niel is de eige naar van Free, aanbieder van tele fonie en internet. Hij heeft alleen een middelbareschooldiploma en belandde na zijn seksavontuur in de cel. Hij bezit een vermogen van 7 miljard euro. Behalve Free bezit hij Monaco Telecom en dag blad Le Monde. Niel werd als dub beltje geboren, maar vond de weg omhoog. Collega-miljardairs, die hun vermogen erfden, kijken hem met de nek aan. Maar dat laat Niel koud. Hij kocht bij wijze van provocatie de auteursrechten van My Way van Frank Sinatra. En hij richtte een school op voor mensen zoals hij en Bill Gates, ook zonder universitair diploma. „Er komen in Frankrijk elk jaar 150.000 jongeren van school zon der diploma, vaak omdat ze in het klassieke schoolsysteem niet ge dijen", zegt Sadirac, voorheen di recteur van een elitaire universi teit. „Zij krijgen hier hun kans. Een derde van onze studenten is zonder diploma, vaak afkomstig uit lage sociale milieus." De opleiding duurt drie jaar, be staat louter uit projecten. Studen ten maken in groepjes een pro duct, zoals een smartphone-appli- catie. Ze worden beoordeeld door andere studenten. Als de beoorde ling positief is, beginnen ze aan het volgende project. École 42 hoopt vanaf 2016 jaarlijks duizend informatica-experts te leveren op een arbeidsmarkt die schreeuwt om hun expertise. Dat ze geen di ploma krijgen, geeft niets. „Het te kort aan programmeurs is hier zó groot, dat salarissen beginnen bij 45.000 euro per jaar", zegt Sadi rac. Ideeën genoeg. Quentin Mar- quet, een 26-jarige student op Éco le 42, wil een beveiligde site ma ken waar studenten aantekenin gen kunnen uitwisselen. „Bij hoorcolleges ontbreekt 30 procent van de universiteitsstudenten om dat ze werken of ver weg wonen", zegt hij. „Maar er bestaat geen platform voor uitwisseling van no tities." „Ik heb hier in een maand meer geleerd dan in mijn hele vorige le ven", zegt Mike Mercier, een 29-ja- rige ex-makelaar uit Toulouse. Kolsteren. „We deden vrij veel sa men als afdeling, omdat we ons toch een beetje een buitenbeentje voelden naast het grote NAVO- hoofdkwartier. Musaev geloofde in de westerse samenwerking." Precies om die reden werd het Musaev uiteindelijk moeilijk ge maakt. Langzaamaan werd Oezbe kistan beduidend meer pro-Rus sisch. In 2005 werd een opstand in de provincie Andijan bloedig neergeslagen. De inwoners protes teerden tegen de armoede en werkloosheid onder president Is lam Karimov, die het land nog steeds met harde hand bestuurt. Buitenlandse (lees: westerse) mo gendheden hadden die onrust in zijn land doen ontstaan, was de officiële uitleg. Alle westerse sym pathie was verdacht. Musaev vertrok daarom in 2004 bij het ministerie van Defensie, dat hij vertegenwoordigde bij de PCC-groep van de NAVO. Hij werkte bij de VN op het moment dat hij werd gearresteerd. Zijn bekentenis kwam tot stand via marteling, aldus Amnesty In ternational. Dat probeert via de schrijfactie ook andere Oezbeekse gevallen van marteling op de kaart te zetten. „Onze inzet voor Musaev zegt hopelijk ook iets over de gehele situatie in Oezbe kistan", licht de persvoorlichter toe. „Andere zaken zijn vaak min der zichtbaar, maar daarmee voor ons niet minder belangrijk." Of de schrijfmarathon Musaev echt vrij gaat krijgen? Volgens Amnesty werden de omstandighe den van gevangenen dankzij eer dere acties verbeterd, en zijn som migen zelfs vrijgekomen, zoals Ales Bialiatski uit Wit-Rusland eerder dit jaar. René Bekkers, hoogleraar filantropie, ziet nog een ander effect: „In ieder geval versterkt het de betrokkenheid van de briefschrijvers, zowel bij degenen voor wie ze schrijven als bij Amnesty." De Huawei Ascend P7 t.w.v. €349,- En iedere maand Daar h >uden wij van hollandsnieuwe.nl/pzc DINSDAG 9 DECEMBER 2014 •ïiïrsrr"""' door onze correspondent Cees van Zweeden École 42-directeur Nicolas Sadirac. foto William Beaucardet Mike Mercier, student Uniek aanbod Erkin Musaev zit al negen jaar in de cel. foto Amnesty International je betaalt slechts €21,- per maand! - Ultra slank design - Krasbestendig glas - 13MP camera - 275 MB, belminuten of sms'jes - 500 MB extra De Huawei Ascend P7 is uitgeroepen tot smartphone van het jaar. Bij hollandsnieuwe krijg je deze prijswinnende smartphone (t.w.v. €349,-) nu voor maar €21,- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MB's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62