44 Bedrijven met een klassieke mix (gas, biomassa, kolen of zoals bij Delta een kerncentrale) zoals 28 ZEELAND ONDERZOEK DUURZAAMHEID ENERGIEBEDRIJVEN Grotere energiebedrijven komen er slecht vanaf in een onderzoek naar het groene gehalte van energieleveranciers. Eneco is koploper sjoemelstroom RWE/Essent, Vatte nfa 11/ Nuon en Delta bungelen bijna allemaal onder aan de ranglijst middelburg - Delta is één van de minst groene energiebedrijven van Nederland, althans volgens een onderzoek van de Consumen tenbond, Greenpeace, Hivos en Natuur Milieu. Het krijgt een dikke onvoldoende. Alleen ener giereus RWE/Essent scoort nog slechter. Vorig jaar stond Delta nog één plaatsje hoger, maar de energieproducent is gezakt door een hogere productie van kolen- stroom en een verminderde pro ductie van kernenergie en elektri citeit uit de gasgestookte Sloecen- trale. Delta kan wel een sprong maken als ze haar kolencentrale sluit (dat gebeurt binnenkort) en ook stopt met kernenergie (Bors- sele blijft echter open tot 2034) en blijft investeren in wind en zon. Met name in de windenergie heeft Delta al een lucratief con tract gesloten. Delta vindt het onderzoek echter gekleurd. Het geeft de consument geen fair beeld. De duurzaam heidsladder komt bovendien tot stand op basis van politieke en ideologische afwegingen (zie de reactie van Delta in het verhaal hiernaast), klaagt het Zeeuwse energiebedrijf. Zo wordt de C02-neutrale kerncentrale niet als duurzaam beschouwd. De Consumentenbond, Green peace, Hivos en Natuur Milieu leggen elk jaar energieleveran ciers langs de duurzaamheids meetlat. Steevast staan kleine win denergieleveranciers bovenaan. Dat is ook dit jaar het geval. Van de 32 onderzochte bedrijven zijn de energieleveranciers zonder pro ductiemiddelen of die een wind- coöperatie vormen, te vinden in de top van de ranglijst. Koploper is Windunie. De bedrijven met een klassieke mix (gas, biomassa, kolen of zoals bij Delta een kerncentrale) zoals RWE/Essent, Vattenfall/Nuon en Delta bungelen bijna allemaal on der aan de lijst. Het onderzoek gaat voorbij aan de vraag wie zorgt dat de BV Nederland van stroom wordt voorzien als het windstil is en de zon achter de wolken verscholen blijft. De hek kensluiters zorgen voor leverings zekerheid. De meeste grote ener giebedrijven weigerden dan ook gegevens beschikbaar te stellen voor het onderzoek. Delta deed dat wel, omdat het 'open en eer lijk' wil zijn. Van de energiereuzen staat Eneco met een zevende plek het hoogst. Deze energieleverancier is echter ook kampioen sjoemelstroom, stelt Stichting Hier Klimaatbu reau op basis van onderzoek van CE Delft vast. Elektriciteit die wordt verkocht als groene stroom, blijkt niet altijd groen te zijn. Eneco koopt ook gewoon stroom in van de kolencentrale van E.ON op de Rotterdamse Maasvlakte. De Consumentenbond cum suis stellen niettemin vast dat een der gelijke ranglijst energiebedrijven aanspoort duurzamer te worden. Zo scoren E.ON en Greenchoice duidelijk beter dan vorig jaar, om dat ze meer investeren in duurza me, groene energie. Grote dalers zijn Vattenfall/Nuon (keuze voor kernenergie en kolenstroom) en GDF Suez (keuze voor kolen). Vier van de vijf energiereuzen hebben een marktaandeel van 85 procent en dus een flinke impact op het klimaat als ze kiezen voor energie uit windmolens, zonnepa nelen en pure biomassa. Ook gas wordt beoordeeld als voldoende duurzaam. Helaas staan de gascen- trales stil of draaien ze op een laag pitje door de toename en im port van goedkope, gesubsidieer de groene stroom uit Duitsland en de gedaalde energievraag in Nederland. Groene stroom (wind, zonnepanelen) mag altijd het eerst op het transportnet. Lo gisch, want die is duurzaam opge wekt en er zijn nog geen mogelijk heden deze energiestroom op te slaan. Daarna volgen kernenergie, biomassa, gas en kolen. Deze volg orde wordt vooral bepaald door de C02-uitstoot die met de ener gieopwekking gepaard gaat. Van de 35 groene stroomproduc- ten waar Nederlanders uit kun nen kiezen, zijn er 19 echt groen. Dat concludeert Stichting Hier Klimaatbureau op basis van on derzoek van CE Delft. In 16 geval len is sprake van sjoemelstroom. Dat is grijze stroom die wordt ver- groend door de aankoop van bui tenlandse groencertificaten, met name uit Noorwegen. Volgens het onderzoek van CE Delft blijkt dat de nepproducten een veel gro ter marktaandeel hebben dan ech te groene stroom. Van ruim 3,5 miljoen huishoudens die groene stroom afnemen, hebben er 2 mil joen sjoemelstroom: grijze stroom die op papier vermomd is als groen. Eneco is koploper sjoemelstroom, gevolgd door Oxxio, de Neder landse Energie Maatschappij, Bud get Energie en E.ON Nederland. Delta scoort een dikke onvoldoende Conclusie onderzoek door Frank Balkenende "d M 'd id infographic Rolant Quist bron Consumentenbond, Greenpeace, Hivos en Natuur Milieu

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 55