Tholen benoemt toch 'weigerambtenaren' Knokke haalt huisvuil waterschap pakt Peter O. niet schuldig in nachtelijke uren op Terneuzen aan aan inbraken woningen Werken aan de schaatsvijver 22 ZEEUWS-VLAANDEREN HAVENGEBIED Ondernemersvereniging Sas* gaat de boer op met plan voor oppepper van havengebied in Sas van Cent. rioolgemalen in 0 De Eerste en Tweede Kamer heb ben eerder dit jaar besloten dat ge meenten geen gewetensbezwaar de trouwambtenaren meer mo gen benoemen. Deze wet is op 1 november van kracht geworden. Volgens een woordvoerster van de gemeente zijn de drie betref fende ambtenaren echter al voor die datum benoemd. De beëdiging, bij de rechtbank, was vorige week. In totaal zijn overigens vijf nieuwe trouwamb tenaren benoemd. Twee van hen sluiten wel huwelijken tussen mensen van hetzelfde geslacht. Enkele fractievoorzitters uit de Thoolse gemeenteraad kijken op van de keuze van de gemeente om op de valreep nog drie weiger ambtenaren te benoemen. „Het is van de zotte", zegt SP'er Roland van Tilborg. „Wat mij betreft was één al te veel geweest, maar drie van de vijf is echt belachelijk. Dit heeft niets met gelijkwaardigheid te maken." Ook PvdA-fractievoorzitter Jan Heshof is onaangenaam verrast. „Als dit waar is, ga ik daar zeker vragen over stellen." Heshof zegt best begrip te hebben voor christe lijke koppels die vanuit hun le vensovertuiging niet in de echt verbonden willen worden door ambtenaren die ook homohuwelij ken sluiten. Daar mag volgens hem best rekening mee worden gehouden. Heshof: „Maar volgens mij waren wij al ruimschoots voorzien in weigerambtenaren. Dat er nu nog drie zijn benoemd, vind ik zeer opmerkelijk." Ook Han van 't Hof (ABT) is niet blij met de keuze van de gemeen te. „Het is weer typisch Tholen om toch nog even een paar van zulkte ambtenaren te benoemen, terwijl de Eerste en Tweede ka mer zich daartegen hebben uitge sproken", stelt hij. SAS VAN CENT - Stel je voor. Dat je vanaf een prachtige Oostkade in Sas van Gent op een verschrikke lijk saaie damwand aan de overzij de kijkt. Dat nooit, dacht onderne mersvereniging Sas*. De renova tie van de damwand (vanwege vei ligheidseisen) bij Zijkanaal H heeft Rijkswaterstaat voor okto ber 2016 gepland. Voor die tijd ho pen de ondernemers partijen warm te krijgen voor een plan dat het hele havengebied een oppep per geeft. In opdracht van de ondernemers club inventariseerde V+G Archi tecten wensen van betrokkenen in het gebied, zoals bewoners, wa tersporters, ondernemers en toe risten. „Toegegeven, het moeilijk ste onderdeel van ons plan is de jachthaven", vertelt Jan Vinke van ondernemersvereniging Sas*. „Vestingbouwkundige Menno van Coehoorn (1641-1704) ging bij zijn ontwerpen altijd uit van een centraal punt. Dat blijkt in Sas precies aan de Oostkade te lig gen. Wij willen dat punt graag markeren met een plek waar be zoekers informatie krijgen over in teressante plekken in Sas. Daar naast willen we meer levendig heid in de haven. Nu is het nog een plek met vaste ligplaatsen, maar het liefst zien wij hier ook passanten aanmeren. Dat zorgt voor leven. Net als een 'board- walk' langs het water (een beetje zoals ook aan de Herengracht in Terneuzen). Hardrijders willen we ontmoedigen door langs de Westkade parkeervakken aan te leggen. Een glazen paneel op de kop van de kade moet tenslotte la ten zien hoe de haven er een paar honderd jaar geleden uitzag." Dat plan vraagt veel geld en mede werking van een heleboel par tijen. Veel eenvoudiger is het vol gens Vinke om een gebied iets verderop een impuls te geven: de huidige camperplek, vlakbij de zuidelijke jachthaven. Vinke: „De camperplek is nu al een succes. Uit een onderzoek on der camperbezitters blijkt dat zij Sas van Gent verrassend positief benaderen. Zij hebben op deze stek eigenlijk alleen maar behoef te aan stromend water en een voorziening om chemisch afval weg te kunnen gooien. Daarvoor willen ze best vijf tot tien euro per nacht betalen. Op dezelfde plek ziet de heemkundige kring in Sas graag een stukje van de oude vesting herrijzen. Met een acht meter hoge staalcontructie, die je een prieelachtig karakter kunt geven met begroeiing, kun je laten zien hoe immens die ves tingwallen vroeger waren." Tel daar naast de Middensluis nog een kinderspeelplaats, een bloe menweide en een sportweide met attributen bij op en het ha vengebied krijgt een enorme op pepper. Of dat ook daadwerkelijk gebeurt? Vinke: „We schatten de kans hoog in. We hengelen naar Euro pees subsidiegeld en ondertussen gaan we de boer op met dit plan, in de hoop dat er geïnteresseerde partijen aanhaken. De speeltuin, sportweide en camperplaats kun nen we overigens ook met een he leboel zelfredzaamheid aanvlie gen." BAGGEREN De afgelopen jaren probeerden ge meentemedewerkers de overlast op allerlei manieren te bestrijden, maar de meeuwen keerden steeds terug. Zakken werden bespren keld met een onwelriekend goed je, ze werden opgehangen aan lan taarnpalen maar niets hielp. Het gemeentebestuur heeft nu beslo ten dat de vuilnis volgend zomer seizoen in de nachtelijke uren wordt opgehaald. Dat gebeurt ge durende de zomertijd, dus van eind maart tot begin oktober. Voorwaarde is wel dat de Knokke- naars en vooral ook de onderne mers hun vuilnis pas 's avonds na 21.00 uur buitenzetten. Die op- haalmethode lijkt schepen Paul Geerinckx (milieu) veel goedko per dan het gebruik van onder grondse vuilcontainers. TERNEUZEN - Waterschap Schelde- stromen begint deze week met de renovatie van de rioolgemalen Oesterputten, Overslag en Koe- gorsstraat in de gemeente Terneu zen. Het werk duurt tot juni 2015. De elektrische, mechanische en bouwkundige installaties worden opgeknapt. De gemalen blijven tij dens de werkzaamheden gewoon in bedrijf. Het werk wordt met tussenpozen uitgevoerd, afhanke lijk van beschikbare onderdelen en materieel. Voor de omwonen den is de overlast beperkt. Er kan wel af en toe sprake zijn van een vervelende geur. En er is extra vrachtverkeer. Twee weken geleden was een cel straf van vijftien maanden tegen de Terneuzenaar (41) geëist om dat hij ingebroken zou hebben in twee woningen in Terneuzen. Volgens de rechtbank is er onvol doende bewijs dat hij daadwerke lijk heeft ingebroken in de wonin gen in de N.J. Hartestraat en de Kerkhoflaan. Daarbij verdwenen computers, smartphones en horlo ges. Hij is wel veroordeeld omdat hij probeerde te pinnen met pinpas sen die uit die beide woningen waren verdwenen. In een geval bleef het bij een poging. In het tweede geval lukte het hem om de rekening van de eigenaar te plunderen. De officier van justitie zei twee weken geleden dat O. vermoede lijk verantwoordelijk is voor veel meer inbraken in woningen. Toen hij vorig jaar november vrij kwam, na het uitzitten van een andere straf, steeg direct het aan tal inbraken in Terneuzen en di recte omgeving. De man is al der tig jaar verslaafd en heeft een zeer indrukwekkend strafblad. 'Facelift voor haven in Sas' door Rob Paardekam tholen - De gemeente Tholen heeft onlangs drie nieuwe trouw ambtenaren benoemd die geen hu welijken willen sluiten tussen men sen van hetzelfde geslacht. Hoewel deze zogeheten weigerambtenaren sinds kort niet meer mogen wor den benoemd, zegt de gemeente in haar recht te staan. door Raymond de Frel KLOOSTERZANDE - Cisteren is in de Piet Heinstraat (foto) in Kloosterzande be gonnen met de uitbaggering van de schaatsvijver. De vijver wordt uitgediept: de bagger op de bodem wordt weggenomen zodat er geen nalevering van fos faat en stikstof kan gebeuren. Dat is wel zo goed voor de kwaliteit van het wa ter. De werken duren nog tot het einde van de week. foto Peter Nicolai Op 'De Punt' is onder meer een robuuste 'natuurspeeltuin' en een bloe menweide bedacht.' door Wout Bareman KNOKKE-HEIST - Het gemeentebe stuur van Knokke-Heist denkt dé methode te hebben gevonden voor bestrijding van de zomerse meeu- wenplaag. Honderden meeuwen teisteren jaarlijks de mondaine bad plaats. Ze zorgen onder meer voor een ravage door vuilniszakken die zijn buitengezet voor de reinigings dienst, open te pikken en leeg te roven. MIDDELBURG - Peter O. is gisteren door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een celstraf van acht maanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49