Staking legt groot deel Brussel stil Zeelandbrug langdurig dicht door diesellek Jatwerk of meesterzet? 66 De prijzen stijgen niet overal. Ze dalen nog in Zeeland, Friesland en Groningen f Veel huiseigenaars, zitten nog vele jaren vast aan woning die 'onder water' staat. Verder vandaag Als kersthit vermomde commercial van Jumbo lokt veel reacties uit Bang voor het stapeleffect Zonnige perioden 7°C *^P" D DINSDAG 9 DECEMBER 2014 =o 200 jaar os Zeeuws-Vlaanderen door Chris van Alem AMSTERDAM - Het duurt nog tien jaar voordat huishoudens die 'on der water' staan, uit de proble men zijn. Dat verwacht De Neder- landsche Bank (DNB). Nederland telt 1,48 miljoen huis houdens waar de hypotheek schuld groter is dan de waarde van de woning. Dat is een derde van alle huishoudens in Neder land met een eigen woning. Wel iswaar stijgen de woningprijzen in Nederland weer een beetje, maar dat gaat zo langzaam dat het gat tussen schuld en waarde maar heel geleidelijk kleiner wordt. DNB verwacht dat de woningprij zen de komende jaren elk jaar met 2 tot 3 procent stijgen. „Maar dat is niet overal. In Groningen, Friesland en Zeeland dalen de prij zen nog", zegt Job Swank, directie lid van de bank. DNB weet niet hoeveel woning bezitters het diepst in de proble men zitten. „Het hangt er van af wanneer het huis is gekocht. Wie in de dure periode van 2002 tot 2004 heeft gekocht, heeft in veel gevallen te maken gehad met een waardedaling van 20 tot 30 procent", aldus Swank. Deze huiseigenaars zijn niet in staat hun schuld te verkleinen door extra aflossingen te doen. Swank: „Dat gebeurt alleen door huishoudens die niet onder water staan." Een poging van minister Dijssel- boem (Financiën) om banken er toe te bewegen de hypotheek van een huis dat 'onder water' staat boetevrij over te sluiten tegen een lagere rente, is mislukt. Banken willen daar niet aan omdat zij dan rente-inkomsten mislopen, hebben ze de minister recent la ten weten. Huizenkopers die hun restschuld meefinancieren in de hypotheek van een nieuwe woning, krijgen vanaf 2015 15 jaar renteaftrek. Tot nu toe was dat 10 jaar. De Eer ste Kamer moet dat plan overi gens nog goedkeuren. Herfinan ciering van restschuld lijkt geen groot probleem. De Nederlandse Vereniging van Banken meldt dat daar sinds de instelling van het meldpunt restschuldinfo.nl slechts een tiental klachten over is geweest. Job Swank, directielid DNB 8 Disneyland meest gefotografeerd volgens Instagram 22 Ambtenaar mag toch weigeren in Tholen 10/11 Sheroes geeft gezicht aan verminkten GOES - De Zeelandbrug is gister middag kort na half vier ge stremd geraakt doordat een vrachtauto diesel verloor uit een lekke tank. Dat leverde een vervuiling van het wegdek op over een lengte van twee kilome ter. Dat betekende voor veel auto mobilisten een lange omweg via de Oosterscheldekering. Rijks waterstaat meldde in de loop van gisteravond dat de stremming zou aanhouden tot 2.00 uur afge lopen nacht. Het opruimen duurde langer dan gepland doordat de diesel zich door de zware regenval verspreid de over beide rijbanen. Aanvanke lijk was de verwachting dat de brug om acht uur gisteravond weer open zou zijn. Een deel van de diesel kwam ook in de berm te recht. Een lekkende tank diesel zorgde er gisteren voor dat de Zeelandbrug de hele avond afgesloten was BRUSSEL - Een staking gisteren in het midden van België heeft het openbaar leven in de hoofdstad Brussel en omgeving deels platge legd. Vooral het openbaar vervoer werd getroffen. Internationale trein verbindingen, zoals met Neder land, vielen uit. De nationale luchthaven Zaventem schrapte bijna de helft van de vluchten. Ook veel werknemers van de Eu ropese en andere internationale instellingen moesten door de ac ties bij bus, tram en metro op een alternatieve manier naar het werk. Maar het was opvallend rustig op straat. Zelfs het verkeer naar Brus sel ondervond nauwelijks hinder door de regionale staking. Het is de derde maandag op rij dat er in een deel van België actie wordt gevoerd tegen de bezuini gingsplannen van de centrum rechtse regering-Michel. Volgen de week maandag volgt een natio nale staking. Een van de Belgische vakbonden in de overheidssector dreigt met een algehele staking van onbepaal de duur tegen de bezuinigings plannen van het kabinet-Michel. De socialistische overheidsvak bond ACOD in België heeft giste ren zo'n stakingsaanzegging inge diend omdat de bond ervan uit gaat dat er ook na de nationale sta king van 15 december acties zul len volgen. Dat blijkt uit een brief van de vakbond aan premier Char les Michel. De aanzegging is een reactie op de maatregelen die de regering overweegt voor de hele overheids sector, maatregelen die de ACOD 'aanvallen' noemt. Concreet dekt de aanzegging alle acties die de ACOD-leden zou den kunnen voeren. „Elke afwe zigheid van een personeelslid om aan de vermelde acties deel te ne men, wordt dus beschouwd als een door de vakorganisatie gedek te werkonderbreking", luidt het in de brief. 26/27 Janina Peters uit Krabbendijke stort haar hart uit in een open brief aan de premier Word OOk abonneelwWW.bndGStGm.nl/abonneren Dagblad voor Zuidwest-Nederland, 153e jaargang Prijs: 1,95; abonneeprijs: 1,07 Editie: ZEEUWS-VLAANDEREN BN DeStem Misère met hypotheken duurt voort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42