Wethouder wuift verantwoordelijkheden weg Wethouder door stof voor fout rapport Panta Rhei: 24 WALCHEREN NIEUWBOUWPLANNEN ZOUTELANDE Zoutelande 66 Ik vraag me echt af wat er gebeurd zou zijn als de CU dit niet had aangekaart 66 De communicatie met ambtenaren verliep 'zeer moeizaam' m-Ê'1 O Multifunctioneel centrum/supermarkt O Hofje van Janse O Tien Torens O Middendorp/Hotel Willebrord Q Willebrordusplein O Beach hotel middelburg - Diep door het stof moest wethouder Johan Aalberts gisteravond voor de commissie ruimte van de gemeente Middel burg. Bijna had de gemeenteraad immers op basis van een onjuist rapport een besluit genomen over de komst van Decathlon naar ZEP. Vorige week woensdag kreeg Aal berts te horen dat het bureau RHO cijfers door elkaar had ge gooid en daardoor onjuiste conclu sies had getrokken. De komst van Decathlon zou geen nadelige ef fecten hebben voor de binnen stad. Aalberts trok daarop het voorstel over Decathlon in. Hoewel met name PvdA en WD benadrukten dat de wethouder goed heeft gereageerd op de fout, uitte een groot deel van de ge meenteraad toch scherpe kritiek. Want het was niet aan Aalberts of zijn ambtenaren te danken dat de gemeenteraad is behoed voor een fout, maar aan de Rekenkamer van de gemeente, en uiteindelijk aan de Christenunie, die de Re kenkamer had ingeschakeld. „Ik vraag me echt af wat er gebeurd zou zijn als de Christenunie dit niet had aangekaart en de Reken kamer dit niet had ontdekt", bena drukte Luc Vandezande van GroenLinks. Ad van de Kreeke van D66 stelde de vertrouwens kwestie: „Want wie is er verant woordelijk voor dit rapport? In mijn ogen de wethouder, want hij verzendt het en maakt het daar mee tot het zijne." Daarom ging Aalberts ook diep door het stof. „Ja, uiteindelijk ben ik verantwoor delijk voor het besluit. Ik ben ook teleurgesteld in RHO vanwege de ze kapitale blunder. Zij én ik scha men ons kapot." GroenLinks zette bij voorbaat vraagtekens bij een ge corrigeerd rapport. „Moeten we dat straks ook laten controleren?" VLISSINGEN - Ambtenaren hebben fouten gemaakt, de pers heeft fou ten gemaakt en de ondernemer reageert niet op telefoontjes. In een memo aan de Vlissingse ge meenteraadsleden neemt het colle ge alles behalve zelfverantwoorde lijkheid voor de kwestie rond de strandpost op de Nolledijk. Om zeker te zijn van Europese subsidie, werd in juni 2011 gestart met de bouw van de strandpost zonder dat de gebruikers ervan, horeca-ondernemer Willem-Jan Buijs en de gemeente Vlissingen, financiële afspraken hadden ge maakt. De partijen zijn er nog al tijd niet samen uit, bleek twee we ken geleden uit een interview met Buijs in deze krant. Dat ver antwoordelijk wethouder John de Jonge hier niets van wist, leidde tot commotie in de Vlissingse raad. Die krijgt nu van het college een opsomming van oorzaken voor het conflict, dat door het col lege overigens niet als zodanig wordt ervaren: er waren nieuwe wethouders, bij bestuurlijke over dracht is niet alles besproken, ambtenaren werden vervangen en op cruciale functies waren af delingen onderbezet. De direct betrokken ambtenaren vertrokken tussen december 2013 en juni 2014, schrijft het college in antwoord aan de PvdA-fractie, die kritische vragen stelde over de kwestie. „Momenteel toetsen we of er nog meer dossiers zijn waarover portefeuillehouders die nen te worden bijgepraat." De uit spraak 'Waar mensen werken, worden fouten gemaakt' van wet houder De Jonge, die de PvdA graag uitgelegd wilde zien, dient volgens het college letterlijk geno men te worden. „Er is een fout ge maakt door zaken te laten liggen. Dit is door ons als een menselijke fout beoordeeld. Van opzet is niets gebleken." De ondernemer van Panta Rhei, Willem-Jan Buijs, zegt in alle ja ren van planvorming en realisatie van de strandpost nooit een wet houder te hebben gezien en dat de communicatie met ambtena ren 'zeer moeizaam' verliep. Die zelfde mening is het college toege daan, over de ondernemer. John de Jonge zou Buijs de afgelopen weken al meerdere malen hebben gebeld. „Zonder resultaat." „We besloten financiële afspraken later te maken en gewoon te gaan bouwen, zodat we die Europese subsidie binnen hadden. Als wij toen niet zo hadden doorgepakt, en zoals gebruikelijk bij overhe den langs de kant van de regels waren gaan staan, had er nu geen strandpost gestaan", zei wethou der De Jonge vorige week in de PZC. Ook over deze uitspraak wil de de PvdA uitleg. Die uitleg, zo blijkt uit beantwoording van het college, luidt dat de journalist ver keerd heeft geciteerd. „Gewezen is op het feit dat begonnen is met de bouw, zonder dat alle contract afspraken voldoende waren vastge legd. Het alternatief was geweest dat een fatale termijn in het pro ces van de subsidieaanvraag was verstreken met als mogelijk resul taat dat de bouw niet had plaatsge vonden." Precies wat in de PZC stond, dus. Overigens heeft de wethouder het artikel, met zijn voorlichter die aanwezig was tij dens het interview, voor publica tie gelezen en geaccordeerd. Als gevolg van 'andere interpreta tie van regels', aldus wethouder De Jonge, moet in elk geval drie kwart van de Europese subsidie (die was ruim een ton) worden te rugbetaald. n;il' |-i! g| door Maurits Sep Luc Vandezande, GroenLinks. door Wendy Wagenmakers ondernemer Willem-Jan Buijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37