66 Het wordt tijd dat we deze getekende vrouwen weer deel laten uitmaken van onze samenleving Indiase vrouwen die door hun man met zuur verminkt worden, hebben doorgaans een leven als paria. Het Sheroes Café biedt hen werk, respect en uitzicht op een nieuw leven. 10 VERDIEPING ZUURAANVALLEN OP VROUWEN Niet ver van de Taj Mahal, het beroemde wit mar meren mausoleum in Agra, opent het Sheroes Café vandaag de deuren. Een nu al spraakmakend café in India; het is het eerste dat een werkplek biedt aan slachtof fers van de beruchte zuuraanvallen. Door deze vrouwen hun beschadigde gezichten te laten tonen, hopen de oprichters van het café bezoekers te confronteren met dit gru welijke gebruik en aandacht te vragen voor de positie van de slachtoffers. De daders van zuuraanvallen zijn bijna al tijd mannen die met een gekrenkt ego zit ten na afwijzing door een vrouw. Als ze niet voor hem kiest, mag geen enkele man meer oog voor haar hebben, is hun idee. Blijvende verminking is het resultaat. Het gebruikte zuur is in bijna elke winkel ver krijgbaar als middel om wc's mee schoon te maken. Het sulfaat- of nitraatzuur vreet zich binnen enkele seconden door de huid. Uit onderzoek van de non-gouvernemente le organisatie achter het Sheroes-concept, Stop Acid Attacks, blijkt dat er in India we kelijks vier zuuraanvallen plaatsvinden. Dit zijn de gevallen die aandacht krijgen in lokale of soms zelfs nationale media. Hoe veel het er werkelijk zijn, is onduidelijk. Geeta Mahau is een van de vrouwen die een zuuraanval hebben overleefd. Ze werkt nu als manager in het Sheroes Café. Vroeger zeiden mensen Geeta dat ze geen trek meer hadden om te eten als ze haar za gen. „Maar hier kan ik met opgeheven hoofd rondlopen", zegt ze nu. Midden in de nacht werd Geeta samen met haar dochter van 3 jaar en haar pasgeboren baby overgoten met zuur. Haar man, een al coholist, kon het niet verdragen dat ze hem alleen maar dochters had gegeven. De baby overleed aan de verwondingen die het zuur veroorzaakte. Geeta's andere doch ter Neetu verloor haar gezichtsvermogen. Beide vrouwen zijn getekend voor het le ven. „Het is niet mogelijk de verkoop van deze schoonmaakvloeistoffen te voorko men, maar we willen dat er een betere con trole is op aan wie ze verkocht worden", zegt Ashish Shukla, oprichter van het Sheroes Café. Dat een alcoholist als Geeta's man het zuur zonder problemen kan aan schaffen, vindt hij schandalig. De Indiase regering nam begin 2014 een wet aan die de verkoop van zuur aan ban den moest leggen. In de praktijk wordt ech ter weinig gedaan om die wet te handha ven. Integendeel; meestal wordt de dader niet vervolgd en wordt het slachtoffer zelf opgezadeld met torenhoge ziekenhuisreke ningen. Geeta's man zat maanden in voorarrest tot ze besloot haar aanklacht in te trekken. Uit eindelijk leeft ze liever samen met een ge welddadige alcoholist dan dat ze vogelvrij wordt verklaard. De problemen waarmee een alleenwonende Indiase vrouw te ma ken krijgt, maakten het haar onmogelijk haar man te verlaten. „Als ik nu bij hem wegga, ben ik bang dat hij ons weer zal aanvallen. Hij heeft het al een keer eerder gedaan. Wie zegt dat hij het niet nog een keer zal doen...", zegt Geeta. Voor slachtoffers van zuuraanvallen is het moeilijk een man te vinden die voor een in komen wil zorgen. Zelf werk vinden is ook Sheroes geeft gezicht aan door Devi Boerema Ashish Shukla, Sheroes Café Aanvallen met zuur op vrouwen vin den vooral plaats in landen als In dia, Pakistan en Bangladesh zoals de vrouwen op deze foto's. foto's Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14