Slachtoffers vaak vrouwen uit arm milieu Jr VERDIEPING 11 Vrouwen riskeren verminking met zuur als een man zich aangetast voelt in zijn eer. moeilijk, door de afschrikwekkende litte kens. De nu 20-jarige dochter van Geeta, Neetu, werkt samen met haar moeder in het Sheroes Café. Het is de eerste keer dat de vrouwen een vast inkomen verdienen. Ze zijn nu niet meer financieel afhankelijk. „Het wordt tijd dat we deze getekende vrouwen weer deel laten uitmaken van on ze samenleving", zegt Ashish Shukla. De opening van het café is wat hem betreft een mooie start. Dat er genoeg steun is, bewijst de succes volle crowdfunding die het project binnen anderhalfjaar mogelijk heeft gemaakt. In de toekomst hoopt Shukla ook Sheroes Ca fés in andere Indiase steden op te richten. Het National Burns Center, even buiten Bombay, ge niet faam als het beste brandwondenzie kenhuis van India. Uit vele landen komen jonge vrou wen die slachtoffer zijn ge worden van een aanslag met bijtend zuur naar het hospitaal. Als een van de weinige op het continent beschikt het over een 'huid- bank' waar stukjes menselij ke huid voor handen zijn voor transplantatie. Chirurg Sunil Keswani heeft er net een operatie van vijf uur opzitten. Hap- reet (24) is kort daarvoor binnengebracht. De jonge vrouw kreeg op haar trouw dag zuur in het gezicht ge gooid door vier mannen. Ze bleken te zijn ingehuurd door de toekomstige schoonzus die jaloers heet te te zijn op haar mooie ver schijning. Het zuur heeft niet alleen haar huid weggevreten maar ook de vetlaag en zelfs een deel van de spie ren daaronder. De meeste aanvallen met zuur worden gepleegd op vrouwen. Vaak werden ze voorafgaand aan de aanval door hun omge ving gezien als mooie ver schijningen. Onweerstaan baar voor mannen - vooral in traditionele gemeen schappen - die hen koste wat kost het hof maken. Of ze voelen zich in hun eer aangetast als het meisje waarop ze vallen al ge trouwd is. Diep triest is dat het uiter lijk van de vrouwen na een zuuraanval worden versto ten door familie en vrien den en geen baan meer vin den. Afwijzing van een hu welijksaanzoek, een (te) kleine bruidsschat, ruzie over grondbezit en de wei gering van een relatie of seks zijn de meest voorko mende motieven voor een aanval. Emancipatie is op het platte land van India of Bangla desh nog ver te zoeken. Vrouwen die zich finan cieel onafhankelijk weten te maken van hun man, lo pen gevaar omdat ze tradi tionele gezagsverhoudin gen 'ondermijnen'. Nurba- nu (36) uit Bangladesh 1500 PER JAAR werd bijvoorbeeld aangeval len door haar echtgenoot nadat zij hem had betrapt toen hij vreemd ging. Dap per als ze was, besloot Nur- banu na achttien jaar huwe lijk een scheiding aan te vra gen. Dat kon haar man niet accepteren, waarop hij zuur in haar gezicht gooide. Nur- banu's echtgenoot werd ge arresteerd en kreeg een jaar cel voor zijn misdaad. Aan gespoord door haar zoons keerde Nurbanu na zijn vrij lating echter toch weer te rug naar de man die haar blind maakte. Bijna altijd wordt zuur op het gezicht gegooid. Ook worden niet zelden de lon gen aangetast en verkeert het slachtoffer in levensge vaar. Gezichtsspieren verlie zen hun functie. Langdurige ziekenhuisbe handelingen zijn nodig, maar financieel niet op te brengen door de families van de slachtoffers die vaak tot de arme sociale lagen be horen. In India heeft het Hooggerechtshof vorig jaar bepaald dat een slachtoffer recht heeft op omgerekend 4.000 euro. Geld dat goed te gebruiken is voor de zie kenhuisrekeningen. Maar veel slachtoffers hadden acht maanden na de uit spraak nog geen cent ge zien van de overheid. DINSDAG 9 DECEMBER 2014 verminkten I Neetu Mahau, Rupaa en Geeta Mahau voor het Sheroes Cafe, foto Devi Boerema De meeste zuuraanvallen vinden plaats in Zuid-Oost Azië. Maar ook uit Iran, La- tijns-Amerika, Afrika en zelfs Europa zijn gevallen be kend. Veel slachtoffers doen geen aangifte, uit angst of schaamte. Amnesty Interna tional schat het wereldwijde aantal aanvallen op 1500 per jaar. De landen met de meeste zuuraanvallen zijn Cambod ja, India en Bangladesh. In laatstgenoemd land vonden sinds 1999 ruim 3500 aan vallen plaats. Het leeuwendeel van de slachtoffers is nog geen 18 jaar oud. Uit een rapport van Amnesty International blijkt dat het risico op zuur- verminking het grootst is tot de leeftijd van 35 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13