'Saboteur* helpt met opstarten kerncentrale Doel Duitse na taal Disneyland meest gefotografeerd conservatieve CSU bespot -oekaze richting migranten 8 BUITENLAND België werd zondag opgeschrikt door de onthulling van André Vandoren, directeur van het Or gaan voor de Coördinatie en de Analyse van de Dreiging (OCAD), dat het onderzoek naar Doel 4 is overgenomen door de federale procureur. Die houdt zich in België bezig met terrorisme en georganiseerde misdaad. Het Federaal Agentschap voor de Nucleaire Controle (FANC), de na tionale waakhond voor nucleaire veiligheid, bevestigt dat beheer der Electrabel de productie mag hervatten zodra de herstelopera tie is afgerond, naar verwachting eind deze maand. „De mensen die aanwezig waren toen de sabotage plaatsvond, gaan opnieuw in Doel 4 aan de slag. Het gaat om ruim zestig werkne mers, die het allemaal kunnen hebben gedaan. En omdat de da- KERNCENTRALES DICHT Barones: Armen kunnen niet koken De Engelse barones Anne Jen- kin heeft gisteren een storm van protest en spot over zich heen gekregen, nadat ze had ge zegd dat armen naar de voed- selbank gaan omdat ze niet kunnen koken. „Het leven is aanmerkelijk goedkoper als je kunt koken", zei de barones. Arts plaatst ongevraagd spiraaltje Een Nieuw-Zeelandse vrouw die al langere tijd probeerde zwanger te worden, heeft ont dekt waarom dat steeds niet lukte. Een arts in een zieken huis in Auckland bleek onge vraagd een spiraaltje te hebben geplaatst. Hij nam aan dat ze er een wilde. der, of misschien daders, nog steeds niet is of zijn gepakt, eisen we een pak extra veiligheidsmaat regelen", zegt FANC-woordvoer- ster Nele Scheerlinck. „Zo mogen werknemers nooit meer in hun eentje op de site lo pen, maar altijd met minimaal twee, komen er 150 extra camera's en worden meer deuren uitgerust met magneetkaarten om te regis treren door wie en wanneer ze worden gebruikt. Dit is een ernsti ge zaak." Ze zegt dat een man die als techni cus tot eind 2012 in Doel werkte tot hij naar Syrië vertrok om er te vechten, niet verdacht is. „De da der is een huidige werknemer." Ook op het nucleaire terrein van Tihange, in de provincie Luik, worden de maatregelen inge voerd. Doel 4, de jongste van de vier reactoren vlakbij de Nederlandse grens, sloeg op 5 augustus automa tisch af nadat in een niet-nucleai- re zone 65.000 liter smeerolie wegliep en de turbines zware schade opliepen. Het FANC stuur de direct inspecteurs. „Het was meteen duidelijk dat dit kwade opzet was", aldus Scheerlinck. „De grote vraag is wat de dader wilde bereiken." De kosten worden geschat op 30 miljoen euro voor de reparaties en 100 miljoen aan gederfde winst. „Er is nooit een gevaar ge weest voor de veiligheid", zei de directeur van het FANC, Jan Bens, in augustus. „Alle veiligheidsmaat regelen hebben gewerkt zoals het moest." Volgens Greenpeace wonen bin nen een straal van 20 kilometer rond Doel bijna tien keer zo veel mensen als rond het Japanse Fu- kushima, dat in 2011 door een kernramp werd getroffen. In een straal van 30 kilometer zijn er 1,5 miljoen inwoners, onder wie een aanzienlijk aantal in Ne derland. Geestelijk beperkte in Legioen van Eer De hoogste Franse onderschei ding, de Nationale Orde van het Legioen van Eer, is voor het eerst toegekend aan ie mand met een verstandelijke handicap. Jean-Pierre Crépieux (70) wordt geëerd om zijn in zet voor de integratie van ver standelijk gehandicapten. 26 mannen opgepakt na 'orgie' in badhuis De Egyptische politie heeft bij een inval in een badhuis 26 mannen aangehouden omdat ze een orgie zouden hebben ge houden. De mannen worden nog vier dagen vastgehouden, totdat duidelijk is of ze worden aangeklaagd wegens losbandig heid of onzedelijkheid. NEW YORK - Disneyland in Califor- nië is de meest gefotografeerde plek ter wereld. Althans, volgens de lijst van foto-app Instagram. Disneyland heeft hiermee winkel centrum Siam Paragon in Bang kok van de koppositie verdreven, de trots van Thailand moet het dit jaar stellen met de vierde plaats. Instagram (in 2010 opge richt en twee jaar later overgeno men door Facebook) heeft inmid- Volgens de leden van de Beierse Christelijk Sociale Unie - wier dia lect voor andere Duitsers amper verstaanbaar is - moet de taalach terstand van immigrantenkinde ren worden bestreden door hen te verplichten thuis Duits te spre ken. Het voorstel leidde behalve tot se rieuze kritiek ook tot een orkaan van grappen, vooral op Twitter, waar mensen zich onder de hash- tag #YallaCSU afvroegen of het dels meer dan 150 miljoen gebrui kers, die gemiddeld 60 miljoen fo to's per dag op de app zetten. In totaal zijn op Instagram nu meer dan 20 miljard foto's te vinden. Op basis van alle foto's waarbij ook een locatie is aangegeven, maakt het bedrijf elk jaar een lijst van de meest gefotografeerde plek ken. Van alle Instagramgebruikers woont 65 procent buiten de VS. Desondanks worden de eerste tot Beiers wel tot de Duitse taal be hoort. 'Yalla' betekent 'Kom op!' in het Arabisch en is door Duitse jongeren opgenomen in hun straattaal. 'Maar wie gaat de Beie ren dan Duits leren?', vroeg een twitteraar zich af. Tussen alle hila rische reacties waren er ook be zorgde, bijvoorbeeld van Yasmin Fahimi, secretaris-generaal van de SPD, coalitiegenoot van de CSU. Fahimi vroeg zich af'of de CSU in Absurdistan is aangekomen'. Ook bij zusterpartij CDU, van bondskanselier Angela Merkel, fronsten velen de wenkbrauwen. De partijleiding van de CSU besloot gisteren het voorstel tot verplicht Duits spreken in te trekken en met de derde plaats in de lijst dit jaar bezet door plekken in de VS. Na Disneyland zijn dit respec tievelijk het stadion van honkbal- dub Dodgers in Los Angeles en Ti mes Square in New York. Het Siam Paragon in Bangkok staat op de vierde plaats. Het is een gigan tisch winkelcentrum van driehon derdduizend vierkante meter. Op een gemiddelde dag trekt het zo'n 150.000 bezoekers. Duitsland wordt sinds enige tijd overspoeld door immigranten en vluchtelingen en dat leidt tot ver hitte debatten over de problemen met opvang en integratie. Volgens commentatoren wil de CSU de wind uit de zeilen nemen van de anti-immigratie partij Alternative für Deutschland (AfD), die het bij verkiezingen goed doet. Boven dien is het traditie dat de Beieren vlak voor een partijcongres - eind deze week begint er een in Neu renberg - ferme taal uitslaan om de rechtse Stammtisch, de Duitse onderbuik, te bedienen. Na alle commotie besloot de CSU-partijleiding gisteren het voorstel in te trekken. „Iedereen moet thuis zo kunnen spreken als hij of zij zelf wil", zei vice-partij- voorzitter Peter Gauweiler, vooraf gaande aan een vergadering met de partijtop in München. door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - De gesaboteerde kern centrale in het Oost-Vlaamse Doel wordt na de heropstart bediend door dezelfde ploeg waarin zich de saboteur moet bevinden. Dat heb ben de autoriteiten besloten, hoe wel Justitie onderzoekt of de opzet telijke olielekkage in augustus een terroristische inslag had. België sluit in 2025 alle kerncentra les. Volgend jaar zouden de twee oudste reactoren van Doel, 1 en 2, worden gesloten. Deze beide reactoren stammen uit 1975. De nieuwe regering-Michel werkt aan een wetswijziging om deze kerncentrales langer open te hou den. LONDEN AUCKLAND PARIJS CAIRO door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Spot, hoon, verontwaardi ging: de conservatieve Duitse rege ringspartij CSU kreeg het allemaal over zich na een voorstel om het gebruik van de Duitse taal onder migranten 'in het openbaar en in de familiekring' verplicht te stellen. De vier populairste plekken onder fotografen. Boven Disneyland en daaronder van links naar rechts: het stadion van Dodgers in Los Angeles, Times Square in New York en Siam Paragon in Bangkok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12