'Strafhof faalt in aanpakken grote warlords Afrika' BUITENLAND 9 MAANDAG 8 DECEMBER 2014 Getuigen zijn bedreigd of omgekocht, hebben hun verklaring veranderd of ingetrokken Straffeloosheid in Kenia en 'incompetentie bij het strafhof maken een proces lastig Dat veel mensen lange tijd, tegen beter weten in, bleven geloven in het strafhof, heeft er volgens Muti- ga vooral mee te maken dat Kenia- nen euforisch waren over het feit dat onaantastbaar gewaande poli tici eindelijk werden vervolgd. Maar de aanklager was lui, bena drukt de analist en gooide gestaag de eigen ruiten in. „De aanklager bleef voortbordu ren op halfbakken bewijs, vaak uit tweede of derde hand, terwijl bijvoorbeeld de mensenrechtenor ganisatie Women's Initiatives for Gender Justice er al op had gewe zen dat specifiek tegen vrouwen gericht geweld hoogstaand bewijs en dus gedetailleerd forensisch onderzoek vergt." Toen de zaak tegen de Soedanese krijgsheer Bahr Abu Garda in ok tober 2009 werd geseponeerd, con cludeerde journalist en filmma ker Julie Flint, die het proces op de voet had gevolgd, over het straf hof: „Het betreft hier een verba zingwekkend relaas van onsamen hangendheid, tegenstrijdigheid en belabberde juridische praktij ken." Mutiga concludeert dat de we reld, en vooral Afrika, nog steeds grote behoefte heeft aan een inter nationale rechtbank 'die warlords aanpakt waar lokale rechters bang voor zijn'. De zaak-Kenyatta heeft aangetoond dat het Internationaal Strafhof hiervoor niet geschikt is, vindt hij. Kenianen verwachten vooral re percussies na het afblazen van de zaak tegen hun leider. Vicepresi- dent William Ruto staat namelijk nog terecht voor het strafhof en mensen zijn bang dat dit tot poli tieke en etnische spanningen leidt tussen de Kikuyu en Kalen jin, respectievelijk Kenyatta's en Ruto's stam. De eeuwenoude haat van de Kalenjin tegen de Ki kuyu kan hierdoor weer groeien. ACHTERGROND STRAFFELOOSHEID NAIROBI - Het moest een hoogte punt worden voor het Internatio naal Strafhof in Den Haag, de eer ste zaak tegen een zittende presi dent, verdacht van misdaden tegen de menselijkheid. Het zou leiders in Afrika en el ders in de wereld duidelijk maken dat ze niet langer wegkomen met wandaden tegen hun eigen volk. Dat ze er voor worden vervolgd en gestraft. Maar drie jaar nadat Kenia's president Uhuru Kenyatta (53) officieel werd aangeklaagd voor medeplichtigheid aan het bloedige geweld dat na de verkie zingen van 2007 uitbrak en aan 1.300 mensen het leven kostte, heeft hoofdprocureur Fatou Bensouda haar zaak ingetrokken. Ze krijgt het bewijs niet rond. Ge tuigen en hun familie zijn be dreigd, geïntimideerd of omge kocht, hebben hun verklaring ver anderd of ingetrokken, of verdwe nen op mysterieuze wijze. Bewijs materiaal, zoals telefoontaps en bankafschriften, waar de aankla ger voortdurend om heeft ge vraagd, werd achtergehouden. Advocaten voor de ruim 20.000 slachtoffers van het verkiezingsge- weld en mensenrechtenorganisa ties als Human Rights Watch con stateren dat 'de diep gewortelde straffeloosheid in Kenia en aan houdende druk op getuigen een eerlijk proces onmogelijk maak ten'. Daar komt volgens politiek analist Murithi Mutiga incompe tentie van het strafhof zelf nog bij. Wat werd aangekondigd als 'waterdichte bewijslast' bleek ach teraf bewijs dat zo lek was als een mandje. LI raist CtimfDrrC!^ \1flA 10/12 dagen Dalmatische kust Rondreis Kroatië 10 dagen rondreis Ierland Westkust Ierland en Connemara 10/15 dagen Hoogte punten Noorwegen/ Rondreis Noordkaap 10/12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 8/10 dagen Gerlos in het Zillertal Kirchberg Nauders in Tirol door onze correspondent Frans van den Houdt van Vossieboy I Bij Bolderman .1 aanbetalen niet verplicht! Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Diverse vertrekdata 2015 -iSJ Diverse vertrekdata 2015 Diverse vertrekdata 2015 Diverse vertrekdata 2015 Diverse vertrekdata 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8