Blessure Sightorsson haalt angel uit discussie over spitspositie bij Ajax Ceorginio Wijnaldum maakt de aanvoerdersband waar 34 SPORT EXCELSIOR-FEYENOORD De spits van Feyenoord scoort weer eens, maar zorgt tegen Excelsior ook voor veel irritatie. Riechedly Bazoer en Queensy Menig maken competitiedebuut voor Ajax AMSTERDAM - Het is elke vrijdag een vraag op de persconferentie: wie speelt er in de spits? Kolbeinn Sigthorsson of Arek Milik? Frank de Boer draait er doorgaans wat omheen. Slechts zelden geeft de Ajax-coach aan naar wie zijn voor keur uitgaat. Tot de winterstop is het echter geen discussiepunt meer. Sigthorsson is geblesseerd. Het was de erfenis van een 'heer lijk avondje' tegen Willem II: 5-0. De euforie van de openingstreffer was nog gaande, toen Sigthorsson plots op de grond lag. Zojuist had hij, na wat draaien en keren, met links de 1-0 aangetekend. Uit nog voortdurend enthousiasme verde digde de IJslander vervolgens di rect mee. Het was de spirit die hem juist weer aan een basis plaats had geholpen. Op de trai ning al had De Boer gezien hoe gretig Sigthorsson was. Tilburger Ali Messaoud had het er echter minder op: hij zette zijn noppen op het onderbeen van de Ajax-aanvaller. Die ging flink door zijn enkel. Ein de wedstrijd, na amper een kwar tier. De Boer zelf had de diagnose snel gesteld. „Het is een blessure die ik zelf, in 2004, ook heb ge had. Het lijkt erop dat de spier tus sen zijn scheenbeen en enkel is geraakt." De Boer noemde de bles- sure 'niet ernstig'. Niettemin ligt de IJslander er twee tot drie we ken uit, het lijkt uitgesloten dat hij voor de winterstop nog terug keert. Mogelijk dat Sigthorsson in de transferperiode vertrekt, er wordt zo nu en dan nog op gezin speeld. Dat zou dan betekenen dat hij op een brancard afscheid van het Ajax-publiek heeft geno men. De Boer: „Dit gun je hem niet. Kolbeinn had hard gewerkt om deze kans te krijgen." Arek Milik moest koud van de bank komen. „Ik wens Kolbeinn het beste na tuurlijk", aldus de Pool, die zijn concurrent aan de zijlijn nog een bemoedigend tikje gaf. „De eerste minuten speelde ik alsof het een warming-up was, ik raakte de eer ste paar ballen kwijt. Daarna liep het snel lekkerder." De Pool werd op voorhand al in de punt van de aanval verwacht. Hij scoort im mers al weken erg makkelijk. Ook zaterdag weer, tweemaal zelfs. In middels staat hij, na slechts ne gen competitieduels, op acht doel punten. Als hij dat volhoudt, maakt Milik serieuze kans op de topscorerstitel in Nederland. „Maar daar kijk ik niet naar. Ik wil er eerst voor zorgen dat ik altijd speel. Waarom ik op de bank zat? De trainer heeft daar niks over ge zegd, maar hij feliciteerde me wel na afloop met mijn doelpunten." De Boer had Milik, juist in een duel dat Sigthorssons wederop- standig zou moeten betekenen, bovendien tot man-van-de-wed- strijd gekozen. De tweestrijd is nu even gedaan. Maar nog niet in het hoofd van Milik. „Ik moet het accepteren dat de keuze niet altijd op mij valt. Ik vind het moeilijk op de bank, maar het is niet an ders. Ik kan niet anders dan elke dag gas geven op de training en mijn doelpunten blijven maken." De blessure van Sigthorsson maakt mogelijk ook de weg vrij voor Richairo Zivkovic. De tiener kwam deze zomer over van FC Groningen, maar werd nog niet opgeroepen voor een competitie optreden in de hoofdmacht. Diver se malen bleken er gedragsproble men. In de Jupiler League scoort Zivkovic er evenwel op los, hij maakte reeds elf treffers. De Boer: „Richairo komt steeds dichter bij de selectie, we gaan er heel goed over nadenken." De Boer stond zaterdag overigens exact vier jaar aan het roer, op 6 december 2010 volgde hij Martin Jol op. In die vier jaar speelde Ajax overigens zelden zo frivool als zaterdag. Het zal ook met de magere tegenstand te maken heb ben gehad, maar het viel op hoe vrij de meesten zich voelden. Da vy Klaassen, maker van de 5-0 na een klein uur, en Lasse Schone re gisseerden heel natuurlijk, Ricar- do Kishna gooide er een aantal Mohammed Ali-shuffles uit. Lu cas Andersen koppelde zijn subti liteit nu ook aan effectiviteit en te kende voor drie assists. Joël Velt- man scoorde met een virtuoos stiftje de 3-0. Bescheiden: „Ik deed maar wat." Het zou veel moeten beloven voor de CL-wedstrijd tegen Apoel Nicosia van woensdag. Ajax moet minimaal gelijkspelen om na de winter terug te keren in de Euro pa League. Dat is nog geen sinecu re weet De Boer. Verloor hij de af gelopen vier jaar slechts twintig van de 158 confrontaties met Ne derlandse opponenten, in Europa gingen in de tussentijd liefst 17 van de 34 duels verloren. Milik: „Maar in de tweede helft waren we stiekem al een beetje met die wedstrijd bezig." ROTTERDAM - De enige stadsderby in de Nederlandse eredivisie bleek zaterdag al heel snel een spel van kat en muis te zijn. Op Woudestein, het kleine onderko men van Excelsior, volgden de wonderbaarlijke momenten zich in rap tempo op. Feyenoord wist na een half uur dat de buit bin nen was, had na een uur voetbal len vijf keer gescoord en vond het toen wel best. Het werd uiteinde lijk 2-5, in een wedstrijd die nooit een echt gevecht werd. Fred Rutten stelde tevreden vast dat zijn ploeg stappen blijft ma ken. Feyenoord is sinds de neder laag tegen Ajax (0-1,21 septem ber) ongeslagen in de eredivisie. „Je ziet ook duidelijk een positie ve ontwikkeling in het elftal", al dus Rutten. „Neem onze manier van druk zetten. Daardoor dwin gen we tegenstanders om fouten te maken." Die maakte Excelsior inderdaad en niet zo'n klein beet je ook. De manier waarop de eer ste twee goals door het 'kleine broertje' werden weggegeven Mensen vragen me vaker waarom ik agressief speel en vaak boos lijk. werkte op de lachspieren. Colin Kazim-Richards strafte na zes minuten een enorme blunder van Luigi Bruins af, Jean-Paul Boëtius scoorde ruim tien minu ten later na een fout van Sander Fischer (0-2). De centrale verdedi ger van Excelsior zag er bij de 0-3 van Lex Immers ook niet best uit en daarmee was het duel na 26 mi nuten gespeeld. Feyenoord onderscheidde zich niet voor het eerst met snel com binatievoetbal, aangestuurd door het trio Jordy Clasie, Karim El Ahmadi en Jens Toornstra. Nadat Jeff Stans voor 1-3 had gezorgd, bracht Toornstra de marge weer op drie treffers. Immers maakte de vijfde goal, Sven van Beek be paalde de eindstand met een ei gen doelpunt op 2-5. Waar vrijwel iedere speler de dis cipline heeft om uit te voeren wat Rutten ze voorschotelt, blijft één Feyenoorder heel moeilijk te pei len. Kazim-Richards scoorde ein delijk weer eens maar zorgde ook voor veel irritatie. Hij ging al snel verbaal het gevecht aan met één van de assistent-scheidsrechters en maakte geregeld een opgefokte en geïrriteerde indruk. Terwijl daar nauwelijks aanleiding voor was. Kort na de 0-2 zorgde de spits met een onbegrijpelijke over treding voor een opstootje, waar na hij net als verdediger Kevin van Diermen geel kreeg. Kort na rust provoceerde de spits met een reeks schaarbewegingen aan de zijlijn, daarna lag hij meer dere keren in de clinch met verde digers van Excelsior. „Mensen vra gen me vaker waarom ik agressief speel en vaak boos lijk", zei Ka- Tijdens de rust van Ajax-Willem II konden de jeugdige Riechedly Bazoer (18) en Queensy Menig (19) zich alvast voorbereiden op hun competitiedebuut voor Ajax. Bazoer mocht na 65 mi nuten Lucas Andersen vervangen, Menig kwam elf minuten later in het veld voor Ricardo Kish na. Het duel was bij hun entree al doodgebloed (5-0), de twee jongelin gen kregen nauwelijks de kans een positieve bij drage aan een eventueel nog hogere score te leve ren. Bazoer: „Maar ik ben enorm trots en blij, hoop dat er nog vele wedstrijden mogen vol gen." In de beker speel den ze al wel voor Ajax. Bazoer kwam als jeugdspeler over van PSV, Menig doorliep wel de Ajax-opleiding. DORDRECHT - Memphis Depay was vier maanden geleden de held van PSV. Hij bleef ondanks mega-bie- dingen bij de club waar hij door brak en verlengde zijn contract. Succes leek bijna een vanzelfspre kendheid, het veelbesproken krachtmens trok zijn goede WK-vorm door naar de start van de competitie. De goals bleven maar vallen, ook in wedstrijden waarin zijn acties mislukten en hij doorsloeg in individualisme. Zaterdag kreeg hij aan de Dordtse Krommedijk de kans zijn sei zoenstotaal verder uit te breiden. PSV won met 1-3, een normale uit slag. Het optreden van Depay was abnormaal slecht, terwijl het de afgelopen weken al niet best was. Hij faalde vanaf de stip, net als in de rest van de wedstrijd. Bijna al les ging fout, zijn spel en misser riepen irritatie en vraagtekens op. Niet alleen bij de achterban, maar ook bij zijn ploeggenoten. Depay had in de eerste helft continu ru zie met de bal en was extreem slordig. Geen lekker moment om een 'Panenka-penalty' te nemen. Lichtzinnig schoot hij de bal bij een 1-1-stand op de lat, tot hevige ergernis bij de PSV'ers. „Ik voelde me geroepen er in de rust iets van te zeggen en was niet de enige", beaamde Georginio Wijnaldum, de beste man op het veld. „Ik heb gewacht tot we binnen waren in de kleedkamer. Memphis is zelf ook iemand die altijd zegt wat hij van situaties vindt. Dat is goed en maakt het team beter. Memphis heeft geen vrienden in het veld, Heel even droomde FC Dor drecht van een stunt tegen PSV. De koploper pakte ech ter toch de winst: 1-3. hij heeft één ding voor ogen en dat is wedstrijden winnen. Als hij mij wil uitschelden om te win nen, moet hij dat ook doen en doet hij dat ook. Andersom ver wacht hij van ons ook dat we het doen. Hij heeft het geaccepteerd. Het was nodig, hij weet ook dat hij die penalty had moeten ma ken. Memphis nam hem anders dan dat hij hem normaal neemt. De manier waarop is gedurfd, maar hij moet wel gewoon zitten. We moeten elkaar op dit soort dingen blijven aanspreken, maar het ook niet groter maken dan het is. Scoort hij, dan hangt ieder een om zijn nek. Zidane heeft het ooit in een WK-finale op deze ma nier gedaan." Wijnaldum nam dus niet alleen op het veld, maar ook daarbuiten de leidersrol op zich. Hij hoopt dat Depay snel zijn vorm her vindt. „Memphis heeft zo'n hoog niveau gehaald in het begin van het seizoen. De dingen lukken nu niet, toch is hij belangrijk voor het team. Steeds komen er drie, vier man op hem af. Er ontstaat ruimte voor de anderen. Hij heeft gewoon een goede goal nodig om hieruit te komen. Memphis komt zeker terug en zal zich niet terug trekken. Hij gaat nu laten zien dat hij belangrijk is. Het is een speler die enorm gebrand is op succes en leeft voor het voetbal. Ik denk dat dit alleen maar goed is voor zijn ontwikkeling. Dit hoort erbij. Hij moet nu ook niet anders gaan spelen, dan gaat het juist fout. Hij staat op zijn plek om acties te ma ken en niet om ballen terug te spelen. Memphis is een speler die wedstijden voor je kan beslissen. Soms moeten de anderen voor hem wat harder lopen, net zoals we dat voor Luuk en Luciano doen. Dat accepteren we, en te recht." Trainer Phillip Cocu voelde de si tuatie goed aan en haalde de links buiten in Dordrecht in de tweede helft naar de kant. Een uitzonder lijke wissel, Depay is bijna altijd een van de eerste spelers die op het wedstrijdformulier staat en de laatste die eraf gaat. Cocu hoopt dat hij mede door die prik kel in de komende vier thuiswed strijden voor de winterstop nog eens het verschil kan maken. Kazim is door Edward Swier Queensy Me nig door Barry van der Hooft Colin Kazim Richards door Rik Elfrink Georginio Wijnaldum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78