SPORT Kromowidjojo is helemaal terug na goud op 50 vrij in toptijd tijdens succesvolste WK kortebaan voor Nederland. Schaatsen 36 en 37 De enige stadsderby in de eredivisie is al heel snel een spel k van kat en muis 34 en 35 HoH® eSffljoe week ai GOUD 5X ZILVER 1X BRONS 6X MEDAILLESPIEGEL 66 Dit is geen hoogtepunt maar een nieuw startpunt. Ireen Wüst en andere schaatsers twijfelen over deelname aan Europese kampioenschappen in Tsjeljabinsk d MAANDAG 8 december 2014 33 Inge Dekker Femke Heemskerk Ranomi Kromowidjojo DOHA - De oogst is gigantisch en de uitvoering was indrukwek kend. Met vijf gouden, één zilve ren en zes bronzen medailles in de bagage keert de Nederlandse zwemploeg vanochtend terug op Schiphol. Afgezien van deze kar renvracht aan eremetaal verpul verden de estafettevrouwen in Qa tar viermaal een wereldrecord. En tot zesmaal toe zette een indivi duele zwemster een nieuw Neder lands record op de klokken. De wereldkampioenschappen kor tebaan in Doha gaan voor Neder land de boeken in als de succesvol ste ooit. In 2008 bleef de teller in Manchester steken op negen me dailles, waarvan viermaal goud. In 1999 verzamelden de zwem mers tien medailles in Hongkong, met 'slechts' twee gouden plak ken. Met voor ieder vier wereldtitels (waarvan drie op de estafette) on derstreepten Femke Heemskerk en Ranomi Kromowidjojo hun status als wereldtopper. Kromo widjojo bewees weer helemaal te rug te zijn. Ze kroonde zich gister avond op de 50 vrij tot wereld kampioene in een wereldtijd: 23,32 seconden. Ze bleef slechts achthonderdsten verwijderd van haar eigen wereldrecord uit 2013. „Dit moest gebeuren. Boem, ik ben weer terug. Ik heb mijn visite kaartje afgegeven met het oog op de WK volgend jaar en de Spelen. Kom maar op!" Kromowidjojo sprak van een nieuwe start. „Dit is geen hoogtepunt maar een nieuw startpunt. Mijn carrière maakt sinds de Olympische Spe len van Londen een golfbewe ging. 2012 was top, in 2014 volgde een dal. Nu heb ik de weg om hoog gevonden", aldus de olym pisch kampioene, die het afgelo pen jaar tweemaal van coach wis selde. Waar 'Kromo' de WK afsloot op de hoogste trede van het erepo dium, moest Heemskerk een stap je opzij doen. Ze veroverde brons op de 200 meter vrije slag, waar het niveau uitzonderlijk hoog lag. Heemskerk: „Om hier een medail le te pakken, moet je een halve se conde boven het wereldrecord zwemmen. Bizar." De wereldkam pioene op de 100 vrij was in het Hamad Aquatic Center oprecht blij na misschien wel de mooiste week uit haar carrière. „Viermaal goud en één keer brons; een re cord voor mij." Eerder op de avond hadden Heemskerk en Kro mowidjojo samen met Inge Dek ker en Maud van der Meer de Oranje-trilogie op de estafette vol tooid. Dat deden ze op de 4x50 vrij nog maar eens in een nieuw wereldrecord. Technisch directeur Joop Alberda keek het met een grote glimlach aan. „Wat de dames hier hebben gepresteerd is buitengewoon goed. Op bijna ieder lotje viel een prijs. Dit is een geweldige opste ker voor hun zelfvertrouwen." Het huidige succes roept de vraag op of Nederland in staat is derge lijke prestaties in de nabije toe komst te continueren. De kans is groot dat Dekker (nu 29), Heemskerk (27) en Kromowidjojo (24) het na 2016 voor gezien hou den. Wat dan? Een nieuwe genera tie vrouwelijke toppers dient zich nog niet aan. Van de huidige be- gin-twintigers bewijst op dit mo ment alleen Van Rouwendaal (21) met de wereldtop mee te kunnen. pl land goud zilver brons totaal 1 Brazilië 7 1 2 10 2 Hongarije 6 3 2 11 3 Nederland 5 1 6 12 4 Zuid-Afrika 4 10 5 5 Spanje 4 0 0 4 Ranomi Kromowidjojo 50 vri Femke Heemskerk 100 vri Dekker, Heemskerk, Van der Meer, Kromowidjojo 4x50 vri Dekker, Heemskerk, Van der Meer, Kromowidjojo 4x100 vri Dekker, Heemskerk, Kromowidjojo, Van Rouwendaal 4x200 vri Sharon van Rouwendaal Ranomi Kromowidjojo 100 vrij Femke Heemskerk 200 vrij Sharon van Rouwendaal 800 vrij Moniek Nijhuis 50 school Moniek Nijhuis 100 school Inge Dekker 50 vlinder Prijs op bijna alle lootjes door Natasja Weber Ranomi Kromowidjojo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76