Het had er gewoon kunnen staan, een factory outlet center aan de zuidkant van Sas van Gent dat jaarlijks een paar mil joen bezoekers zou hebben getrokken. De tegenmacht was echter te groot. 28 ZEELAND FACTORY OUTLET CENTER Zo lang geleden is het nog niet eens. Het drama voltrok zich nog maar zo'n vijftien jaar terug, tus sen 1998 en 2000. Lees je erover in kranten uit die tijd, dan kun je je niet aan de indruk onttrekken dat het kleine Sas van Gent - toen nog een zelfstandige ge meente - door praktisch iedereen een succes is misgund. Zoals Sas van Gent begin twintigste eeuw aan de bakermat stond van de industrialisatie in Zeeland, zo had het stadje begin éénentwin tigste eeuw aan de wieg kunnen staan van een nieuw soort kooptoerisme. Het was ook hard nodig dat Sas van Gent een vette econo mische impuls zou krijgen. De twee suikerfabrieken, van de Centrale Sui ker Maatschappij (CSM) en SuikerUnie, waren al zo'n tien jaar gesloten. De glasfabriek die juli dit jaar definitief dichtging, had zijn beste tijd gehad. Het Belgische bankentoerisme - 'het couponnetjes knippen' - bracht Sas van Gent nog welvaart. De Belgen stalden hun geld bij de banken, aten een hapje in de hore ca en kochten bij winkels, maar dit toerisme liep door nieuwe belastingwetgeving op zijn laatste benen. Kortom, er moest iets gebeuren. En daar was opeens, praktisch uit het niets, projectontwik kelaar Michael Smit van Innovast uit Baarn. „Een relatie uit het Westland had mij op het terrein van de vroegere Centrale Suiker Maat schappij gewezen. Het verschijnsel factory out let center was net in opkomst in Nederland én Sas van Gent leek mijn relatie een prima lo catie, met het enorme Belgische achterland - noem het de Randstad van Vlaanderen - op steenworp afstand. We zouden het daar voor al van moeten hebben." Het gemeentebestuur van Sas van Gent, met Jan Lonink als burgemeester, ontving Smit met open armen. Lonink, nu burgemeester van Terneuzen, had ruimtelijke ordening en economie in portefeuille. Hij zag in dat Sas van Gent deze in zijn ogen unieke kans met beide handen moest aangrijpen. Lonink legde al zijn gewicht in de schaal om het eerste fac tory outlet center van Nederland in zijn ge meente te krijgen. Het plan kwam juni 1998 voor het eerst in de publiciteit. 'Projectontwikkelaar wil in Sas ver koop topmerken tegen dumpprijzen', luidde een kop in deze krant. Het spel stond op de wagen. Wim ten Hoor, indertijd voorzitter van ondernemersvereniging Sas'70, kan zich het nog herinneren als de dag van gisteren. „In het begin was er veel verzet onder midden standers. Ze vreesden concurrentie. Onze taak was alle neuzen dezelfde kant op te krijgen, want dat het ook kansen zou bieden voor plaatselijke winkeliers in Sas van Gent was voor mij al snel duidelijk." Het lukte de Sasse ondernemers te overtui gen, onder meer na reizen naar factory outlet centra in Frankrijk (Troyes) en Engeland (Bi cester). Smit bleek bovendien een serieuze De provincie is indertijd dom en vooral kortzichtig bezig geweest door het fac tory outlet centrum niet toe te staan TUSSEN DROOM EN DAAD Zeeuwse ziekte was Wat is er terechtgekomen van de Grote Plannen die volgens indruk wekkende artist's impressions Zee- land zouden herscheppen? Van daag: het factory outletcentrum in Sas van Cent. Het factory outlet centrum dat op het terrein van de suikerfabriek van de Centrale Suiker Maatschap pij (CSM) in Sas van Cent moest komen, was op papier al helemaal uitgewerkt. De 'kopersmagneet' zou een dorp naast Sas van Cent worden, met een directe verbin ding met het stadje. Ook de 'oude' middenstand zou zo profijt kun nen hebben van de nieuwe ontwik keling. Het heeft niet zo mogen zijn. reproductie Camile Schelstraete door Harmen van der Werf Michael Smit, projectontwikkelaar Innovast

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 75