J Konvooi wrakstukken MH17 is in Duitsland mm BINNENLAND 7 m Met een hoofddoek om ben je ineens een ander Ik houd een deel van mijn identiteit voor me Eurocontrol zei: 'sluit luchtruim' gens tussen België en het Vere nigd Koninkrijk in als het gaat om de groei van bekeerlingen. „In België zijn het er vijfhonderd per jaar, in Engeland enkele duizen den. In Nederland wordt het niet centraal geregistreerd, het zijn schattingen." Verhalen over bekeerlingen die ge ronseld worden voor de jihad, hebben volgens Wildeman geen invloed op het type dat zich van daag de dag meldt om de shahada, de geloofsgetuigenis, uit te spre ken. „Er is geen blauwdruk te ma ken van de bekeerling. Ja, er zijn jongeren die zich bekeren, maar ik heb hier onlangs ook een man van 80 gezien die moslim werd." Waarom er tussen de Syriëgan- gers relatief veel bekeerlingen zit ten? „Omdat zij zo doelbewust voor het geloof kiezen, dat ze al les heel serieus nemen. Vaak ont breekt het bij hen aan een omge ving of familie die hen afremt als ze doordraven." Op de bekeerlingendag spraken sommigen gisteren voor het eerst de shahada uit. In veel gevallen deden ze dat nog voor ze, zoals Wildeman het omschrijft, 'theolo gisch uit de kast zijn gekomen' in hun omgeving. „Het blijft gevoe lig. Er heerst bij de families vaak angst en onbegrip. Maar voor een moslim is familie het belangrijk ste wat er is. Dus wij adviseren al tijd om stapsgewijs steeds meer open over de bekering te worden en uitleg te geven. Dan komt het begrip vanzelf." mMiSMmkïWi De bekering van de Etten-Leurse Marlie- ke de Mooij, twee jaar geleden, is staps gewijs verlopen. Niet alleen omdat de 19-jarige zelf moest wennen aan bijvoor beeld het nooit meer eten van varkens vlees, maar ook om dat familie en vrien den haar switch zo langzaam leerden ac cepteren. Nadat ze uit nieuwsgierigheid met een klasgenote meeging naar het vrij dagmiddaggebed in de moskee in haar woonplaats, droeg ze steeds vaker uit zich zelf een hoofddoek. „Ik vond het moeilijk om hem permanent te dragen. Je bent voor de omgeving meteen anders. Als bekeerling zien ze je als landverrader. Daar ben ik al vaker voor uitgemaakt. Ze vragen me ook of ik soms op jihad naar Sy rië ga, terwijl ik dat helemaal niet wil." Ze is blij dat ze som mige mensen met wie ze vroeger om ging, achter zich heeft gelaten. „Ik voel het als een bevrij ding. Mijn geloof heeft mij rust ge bracht na moeilijke tijden in mijn privéle- ven. Ik wil me niet meer omringen met mensen die die rust in de weg staan." Ze snapt dat er arg waan kan ontstaan als het grote publiek vaak beelden van de daden van Islamiti sche Staat ziet „Ik be grijp die angst, maar er zou zo anders mee omgegaan kunnen worden dan nu." De 47-jarige Jaap Maarse, die sinds zijn bekering door het le ven gaat als Daouda Maarse, is de 'gesjees de rechtenstudent' die uiteindelijk een leidinggevende baan in Eurodisney in Pa rijs kreeg. Voor hij zich bekeer de, had de tegenwoor dig in Aalsmeer wo nende Maarse zich nooit eerder met het geloof beziggehou den. „Ik was niet gelo vig, maar ik was ook geen atheïst." In de moeilijke perio de waarin zijn vader maar nipt een zwaar ongeluk overleefde, werd hij voor het eerst geraakt door ge sprekken die hij met islamitische mede werkers in het Parijse pretpark had. Daouda emigreerde later voor enige tijd naar West-Afrika en bekeerde zich tot de islam. Openlijk vertellen dat hij moslim is, doet Maarse niet zo maar. „Als ik niet in bekende kring ben, houd ik meestal dat deel van mijn identi teit, het moslim zijn, voor me. Omdat ik weet dat er meestal niet veel interesse is om het te begrijpen." Of hij geen moeite heeft zijn liberale waarden en normen over bijvoorbeeld vrouwenrechten met zijn geloof te vereni gingen? „De islam ver eist veel kennis. Pas als je al die kennis tot je hebt genomen, zie je dat dingen niet zo strikt zijn zoals som migen ze misschien interpreteren." GÖRLITZ - Het eerste konvooi van vier vrachtwagens met brokstuk ken van vlucht MH17 is gister avond na 22.00 uur de grens tus sen Polen en Duitsland gepas seerd. De vier vrachtwagens zijn woensdag vertrokken uit Oekraï ne. De wrakstukken zijn onderweg naar luchtmachtbasis Gilze-Rijen om te worden onderzocht. Een deel van het vliegtuig zal worden gereconstrueerd. Het konvooi be staat uit een aantal gesloten vrachtwagens en twee afgedekte diepladers. De wrakstukken wor den na aankomst in Gilze-Rijen via een vaste procedure gefotogra feerd, gescand en ingedeeld. Nabestaanden van de slachtoffers van de vliegramp mogen aanwe zig zijn op de luchtmachtbasis als het eerste konvooi deze week aan komt. Zij zijn hier eergisteren over geïnformeerd. De aankomst van de wrakstukken heeft geen ce remonieel karakter. Nabestaanden van zeker 114 slachtoffers van de MHi7-ramp hebben een advocaat in de arm ge nomen om namens hen te onder handelen met de advocaten van Malaysia Airlines over schade claims. Deze nabestaanden wor den bijgestaan door een team van zes advocaten met ervaring met luchtvaartzaken die de krachten gebundeld hebben. Een aantal na bestaanden heeft KLM en Malay sia Airlines aansprakelijk gesteld en momenteel zijn ze al druk met het regelen van de voorschotten van 50.000 dollar per slachtoffer. „De kosten kunnen doorlopen, ook als de 50.000 dollar op zijn", zegt advocaat Veeru Mewa. CHARKOV - Daags voor de ramp met de MH17 hebben Oekraïense autoriteiten de waarschuwing ge kregen in het oosten van het land het luchtruim te sluiten voor pas- sagiersvluchten. Eurocontrol, de organisatie die het Europese lucht verkeer regelt, drong daar op aan. Oekraïne sloeg de waarschuwing in de wind. Dat meldde The Sun day Times gisteren. Bronnen bin nen Eurocontrol zeggen dat des kundigen een op een hebben ge sproken met Oekraïense luchtver keersleiders over het verzoek. Op 18 juli, een dag nadat de MH17 neerstortte, zei Eurocontrol nog dat het geen advies had gegeven om het luchtruim in het oosten van Oekraïne te sluiten. En wat wordt jouw volgende baan? ©nationale vacaturebank behaalt onze targets MAANDAG 8 DECEMBER 2014 al snel als landverrader' 1 jS Nederland werkt, want thuiszitten, daar houden we niet zo van. Daarom vind je op NationaleVacaturebank die baan die écht bij je past. Waar je wordt uitgedaagd, met trots over vertelt, in de buurt en met fijne collega's. Zo bezoekt Marcel zijn klanten om een voorstel te bespreken dat perfect aansluit op de behoeften van de klant. Dus welke baan of nieuwe uitdaging jij ook zoekt, je vindt 'm op NationaleVacaturebank.nl. McV~Ce/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6