Steggelen over geld ziekenhuis Terneuzen Huiszoekingen na gewapende overval Provincie kon vertrek Philips niet voorkomen Vaarwel lieveling Help ZorgSaam Bewoners in Heinkenszand merken niets van gewapende overval op gezin. Deze week GEWAPENDE OVERVAL 22 ZEELAND De Zeeuwse Zetel Vuurwerk in de buurt? Meld het maandag Laat ik ter inspiratie De Morgen eens kopen, dacht ik zaterdag, een van de kranten van on ze nieuwe broodheer, de Belg Christian van Thillo. Natuurlijk viel daarin veel te lezen over de vrijdag overleden koningin Fa- biola en de zaterdag ten grave gedragen popzanger Luc De Vos, twee lievelingen van onze zuiderburen. Ruim vijftien jaar geleden raak te ik verslingerd aan de liedjes van Gorki, de band van De Vos, toen ik me bij het schrijven van mijn eerste boek over Blof ver diepte in de Nederlandstalige rockmuziek. „Luc zong als een jongetje dat op de speelplaats stond en te laat door zijn ouders werd opgehaald. Alsof alle eenzaamheid van de hele wereld in zijn stem zat", schreef De Morgen treffend. Een prachtliedje vond ik altijd 'Beste Bill', met zijn kenmerken de mix van melancholie en ab surdisme: Beste Bill, ik zag daar net je vrouw en ze zei dat je lang zaam impotent wordt. Is dat waar? Arme beste kerel, wie zal je troosten als je vruchteloos verlangtIk vroeg me altijd af of het mis schien over Bill Clinton ging. Ook Fabiola had prachtig in een liedje van Gorki gepast. De supervrome, kinderloze konin gin die tijdens een militair défi lé demonstratief met een appel speelde, net nadat ze een dreig briefhad gekregen van iemand die haar met een kruisboog wil de vermoorden - ze knipoogde naar Wilhelm Teil. Duizenden Belgen namen zater dag in Gent afscheid van De Vos. Rond het middaguur draai den alle radiozenders in het land zijn bekendste liedje 'Mia', dat daar dit jaar op nummer 1 zal staan in de prestigieuze Tijd- loze-lijst van Studio Brussel. Gorki, België's beroemdste band die nooit in Nederland doorbrak, speelde ooit in het voorprogramma van Blof, de be roemdste Nederlandse band die nooit in België doorbrak. Blof nam een liedje van Gorki op als b-kantje voor de single 'Oktober'. Dat was minstens zo geschikt geweest als eerbetoon op alle radiozenders, voor zo wel Luc De Vos als Fabiola: In mijn hart blijf ik bij jou, in mijn ziel woon ik bij jou, vaarwel lieveling. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Help ziekenhuis ZorgSaam in Ter- neuzen, klinkt het al weken. De SP in de Kamer schreeuwt het luidkeels. De provincie Zeeland ook. Maar niemand steekt een hand toe. SP'er Renske Leijten trekt woensdag in een Kamerde bat opnieuw aan de bel. Waar gaat het precies over? Het maakt niet uit of je nu in Rot terdam of in Sluis woont. Ga je van je graatje en moet je acuut naar het ziekenhuis, dan moet je er in drie kwartier kunnen zijn. Een wettelijke eis. Maar het kost ziekenhuizen han denvol geld om dag en nacht spoedeisende hulp en de acute verloskunde te kunnen bieden. Voor een ziekenhuis in een grote stad is dat geen punt, want daar komen genoeg mensen. De ver goeding die het ziekenhuis krijgt, dekt de kosten. Maar voor een ziekenhuis in een dunbevolkt gebied, zoals ZorgSaam, ligt dat anders. Die krijgt minder patiënten en dus geld. ZorgSaam komt over 2013 2,4 miljoen euro tekort. Speciaal HEIKENSZAND - 'Niks, helemaal niks' hebben de meeste bewoners van de Ganzestraat in Heinkens zand gemerkt van een overval in een woning vrijdagavond. Een en keling heeft wel een politieauto zien staan. „Maar toen was het al achter de rug." Niemand die we de dag na de overval spreken, heeft enig idee wat zich heeft afgespeeld in het 0 zo rustige woonstraatje. Het vrou welijke slachtoffer van de overval, dat net komt aanrijden, houdt de ook boot af. Veruit de meeste bewoners die we in de Ganzestraat spreken, ver namen het nieuws pas zaterdag ochtend uit de krant of op het in ternet. „Verbazingwekkend", vin den ze. „In zo'n rustig straatje." Slechts een enkeling ziet een trend: „De afgelopen jaren heb ben we meer incidenten gehad in deze wijk, ook in straten als de Ganzestraat, onder meer een man die zijn buren met een bijl te lijf ging. Het moet niet veel gekker worden." Wat bewoners wel weten is dat ze niet met hun naam in de krant willen, laat staan op de foto. Zijn ze bang, dan? „Nee, dat nou ook weer niet, maar je kunt toch al leen maar speculeren", zegt een oudere dame. Een jonge voetbal ler vindt dat je nu echt niet meer bang hoeft te zijn. „De kans dat het hier nog een keer gebeurt, is heel erg klein." Wat de meeste mensen niet snap pen is wat overvallers komen zoe ken in de Ganzestraat. „Dit is een heel gewone straat met heel gewo ne huizen en heel gewone men sen. Als je geld zoekt, kun je beter ergens anders heen gaan", meent een bewoner. Iemand anders oppert dat het mis schien een uit de hand gelopen in casso is geweest. „We hebben niets gehoord. Die boeven zijn waarschijnlijk gewoon binnen ge laten. Ik heb wel met die mensen te doen, het zal je maar gebeuren dat je met wapens bedreigd wordt en dan nog wel op pakjesavond." De jonge moeder is blij dat haar kinderen er niets van hebben meegekregen. „En dat wil ik ver der graag zou houden." voor 'afgelegen' ziekenhuizen is er een fonds. ZorgSaam heeft daarop (zoals eerder) een beroep gedaan. Maar dit keer weigert de instantie die het geld verdeelt (de Nederlandse Zorgautoriteit) het geld uit te keren. Ze vindt dat de zorgverzekeraars (zoals CZ) moeten dokken. Zij hebben geld en mogelijkheden zat om te zor gen dat er in Zeeuws-Vlaanderen acute zorg blijft. CZ is het daar niet mee eens. Minister Edith Schippers weigert in te grijpen. In het algemeen ge sproken vindt ze dat zorgverzeke raars het moeten oplossen. SP'er Renske Leijten wil woensdag de impasse doorbreken. „Het gaat in verhouding om zo weinig geld. In de totale ziekenhuiszorg gaat zo'n 25 miljard euro om. Reclame campagnes van zorgverzekeraars kosten al meer dan die 2,4 mil joen die ZorgSaam nodig heeft." Ze vindt dat ZorgSaam de vergoe ding uit het fonds moet krijgen. Maar of een meerderheid het met haar eens is, is nog de vraag. De (uitwassen bij) woningcorpo raties staan maandag op de agen da. Landbouw en visserij komen woensdag voorbij. Bij de overval raakte de bewoner lichtgewond. Na behandeling in het ziekenhuis kon hij naar huis. De drie overvallers, 18, 19 en 21 jaar, zitten in zogeheten beper king. Dat betekent dat ze geen contact mogen hebben met de buitenwereld. Dinsdag worden ze voorgeleid aan de rechter-commis- saris. De politie kondigt aan op meer adressen huiszoeking te zul len verrichten. Zaterdag is in de Ganzestraat ook een passantenon- derzoek uitgevoerd. Buurtbewo ners konden de politie weinig in formatie verschaffen. „Als iemand iets heeft gehoord of gezien, ook in de dagen voor de overval, ho- De eerste knallen zijn alweer her en der gehoord, uiteenlopend van een reeks plofjes tot flinke ont ploffingen. In de aanloop naar oudejaarsavond zal ongetwijfeld weer een hoop vuurwerk worden afgestoken, alle regels ten spijt. Wij willen graag weten waar vuurwerk wordt afgestoken in Zeeland. Dus presenteren wij de Knallenkaart. Op www.pzc.nl/knallenkaart kunt u melden wanneer u een knal heeft gehoord. Per dag kunt u zo ook zien waar in de provin cie meer knallen zijn gemeld. Zo krijgen we met zijn alleen een overzicht ren we dat graag", zegt politie woordvoerder Alwin Don. Waarom de drie, onder wie ook één vrouw, de gewapende overal uitvoerden, kan de politie in het belang van het onderzoek nog niet zeggen. Ook over de toe dracht wordt voorlopig niets mee gedeeld. Niet uitgesloten wordt dat nog meer mensen erbij zijn betrokken. De overval werd vrijdag rond 21.30 uur gepleegd. Twee gewapen de mannen drongen de woning binnen en sloegen een van de be woners in zijn gezicht. Hij raakte hierbij lichtgewond. De overval lers bedreigden de slachtoffers en doorzochten de woning. Ze vluchtten even later te voet weg. De buit bedroeg in ieder geval een geldbedrag. De politie verspreidde rond 21.50 uur berichten via Burgernet en Twitter. Hierin werd een kort sig nalement van de daders verspreid en een oproep gedaan om tips te melden. Een alerte getuige zag twee verdachte mannen in een zwarte personenauto stappen en wegrijden richting 's-Heeren- hoek. Hij noteerde de bijzonder heden, waaronder het kenteken van de auto en belde de politie. Dankzij de getuige kon de politie de overvallers aanhouden in Goes. Politiewoordvoerder Don onder streept dat opnieuw is bewezen dat Burgernet en Twitter van on schatbare waarde zijn voor de poli tie. „Met name Burgernet, want ie dereen krijgt een sms en kan met een reageren." Rond 23.00 uur zagen agenten de auto van de vermoedelijke daders rijden op de Europalaan in Goes. De auto werd in de Marshallstraat gecontroleerd. De drie inzitten den werden aangehouden. De ver dachten zijn overgebracht naar het politiecellencomplex Toren- tijd in Middelburg. De zwarte per sonenauto is in beslag genomen en door een bergingsbedrijf weg- getakeld. Dat blijkt uit antwoorden van Ge deputeerde Staten op vragen van PW-Statenlid Wim Markusse. Het dagelijks provinciebestuur zegt niet expliciet niks te hebben ondernomen om het Philips-fili- aal voor Zeeland te behouden. Dat de productie vanaf begin vol gend jaar successievelijk wordt overgeheveld naar Polen is een be drijfseconomische afweging van het concern, aldus GS. Markusse wilde ook weten of een productieverplaatsing ook voor andere Zeeuwse bedrijven in aan tocht is. Daarvan is GS vooralsnog niets bekend. Philips Lighting in Terneuzen produceert starters voor tl-lampen. De productie is nog winstgevend, maar stagneert door de opkomst van led-verlich ting en tl's die geen starter nodig hebben, liet vestigingsdirecteur Roland Reunis eerder weten. De starters worden straks geprodu ceerd in het Poolse Pila. De ver plaatsing van de productie kost 78 vaste krachten hun baan. Ook ver dwijnt inpakwerk bij sociale werk voorziening Dethon. Philips wil de vaste krachten begeleiden naar ander werk. Ernst Jan Rozendaal De Ganzestraat Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink door Mieke van der Jagt door Frank Balkenende en Hans Noot HEINKENSZAND - De politie zal op verschillende adressen huiszoekin gen verrichten na de aanhouding van drie Goesenaren die vrijdaga vond een gewapende overval uit voerden op een woning in de Gan zestraat in Heinkenszand. www.pzc.nl/knallenkaart TERNEUZEN - De provincie had het vertrek van Philips Lighting uit Ter- neuzen niet kunnen voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69