een afperser bleek te zijn Alles-in-1 IN HET NIEUWS 5 Engelse tabloids rakelen oud zeer op nu de coaches Louis van Gaal en Ronald Koeman elkaar treffen. schoten, begreep de actie niet. Koeman had de selectie volgens hem niet onder controle, waar door hij wel moest ingrijpen. In de jaren die volgden, haalden ze elkaar op gezette tijden publie kelijk onderuit. Van contact was geen sprake meer. Dat beide man nen in het Portugese Vale do Lo- bo naast elkaar een huis bezaten, maakte de zaak extra prikkelend. Toen Van Gaal bondscoach werd, verdwenen de scherpe kantjes. Koeman, inmiddels onder dak bij Feyenoord, overlegde regelmatig met hem over het afstaan van zijn spelers. De vriendschap van weleer keer de niet terug. Mocht de buiten wacht die indruk hebben gekre gen, dan ontdeed Koeman hen van die illusie. Na zijn perfecte start in Engeland meldde hij ter loops het 'fantastisch' te vinden boven Van Gaals Manchester te staan en niet te begrijpen waar om zijn oude leermeester om tijd vroeg om zijn peperdure ploeg aan de praat te krijgen. „Dat hoeft niet zo lang te duren." In Engeland waren Koemans uit spraken extra munitie voor de boulevardpers om de min of meer gedoofde poldervete nieuw leven in te blazen. Daarbij werden tus sendoor de eigenschappen van beiden zodanig opgeblazen dat de confrontatie van vanavond een surrealistisch karakter heeft gekre gen. De ex-stervoetballer Koe man, die alles op gevoel doet, te genover controlfreak Van Gaal. De verhalen in de media zijn soms te bizar voor woorden. Zo zou Van Gaal 'luchtbeveiliging' hebben ingehuurd om het trai ningscomplex te vrijwaren van spionerende drones. Dat de wed strijd om de derde positie in de Premier League gaat, speelt vrij wel geen enkele rol. Voor de Brit se tabloids draait het vanavond vooral om het al dan niet nutti gen van een glas rioja. SOUTHAMPTON - Schudden de voetbaltrainers Ronald Koeman en Louis van Gaal elkaar de hand en drinken ze samen een glas wijn, zoals de Engelse voetbaltra ditie dat voorschrijft? Met deze tri viale maar pikante vragen hou den de Britse media zich bezig als de trainers van Southampton en Manchester United tegenover el kaar staan. Hun vete, die stamt uit een grijs verleden, wordt mid dels dagelijkse bulletins uit de oude doos gehaald. De karrenvracht aan details, vak kundig uitgesmeerd over meerde re pagina's, zorgde bij trainer Van Gaal voor een kleine gemoedsver andering. De zon scheen boven Carrington, het hypermoderne trainingscomplex van Manches ter, maar binnen sprak hij alsof een barre winter voor de deur stond. De manager, tot dan toe goedlachs en ontspannen in Enge land, blies verbaal een kille wind door de gangen. Hij draaide onge durig op zijn stoel en mepte vra gen als tennisballen één voor één in de hoek. De kans om stoom af te blazen greep hij meteen. 'Smerig' en 'niet respectvol' vond hij de verha len over het astronomische trans ferbudget van zijn werkgever. De uithaal hielp hem wel om daarna beheerster en doordachter te rea geren op het grootste thema van de pers: zijn vreemde relatie met landgenoot Koeman, de manager van Southampton. Als de heren van de media het niet erg vonden, zo vertelde Van Gaal, liet hij dat onderwerp lig gen. Het moest gaan over voetbal, niet over privézaken. Het zinnetje zorgde zichtbaar voor opluchting. De spieren rond zijn ogen ont spanden wat, de tong bewoog vrijer. Het bood hem de ruimte gecalculeerd enkele prikjes aan Koeman uit te delen. Van Gaal vergeleek Southampton, een revelatie onder Koeman, met PEC Zwolle, dat zichzelf vrij re cent terugvond aan kop van de Nederlandse eredivisie. Subtop pers, zo doceerde hij, roeren altijd en overal hun staart om vervol gens keurig af te zakken naar een minder prominente plek. Koe man was een goede coach, maar eentje die op een beduidend an der niveau werkte dan hijzelf. Van Gaals opmerking bracht hun spraakmakende ruzie uit 2004 te rug tot de essentie. Na zijn ont slag bij Barcelona werd Van Gaal technisch directeur bij Ajax, waar hij zijn grootste successen had be haald. Koeman, destijds de trai ner, merkte dat Van Gaal hem zag als een scholier in de onderbouw. De ex-international, in Catalonië enige tijd de assistent van Van Gaal, voelde hoe zijn autoriteit bij de Amsterdamse voetbalclub steeds meer werd aangetast. Van Gaal dacht in zijn recht te staan. „Heel diplomatiek gaf ik hem dan soms advies", zei hij over de kwestie in zijn autobiogra fie. Koeman zag dat anders en werkte hem met behulp van de di rectie en de media de deur uit. Van Gaal, hevig in zijn wiek ge- verrast door het profiel van deze verdachte. „Het enige echt atypi sche aan hem is zijn leeftijd. In criminaliteitscijfers zijn 70-jari- gen ondervertegenwoordigd. Maar dat hij een onberispelijk ver leden zou hebben of nog steeds vermogend zou zijn, zegt niets. Misschien had hij veel meer geld nodig om een doel in zijn leven na te streven." Het enige echt atypische aan deze verdachte is zijn leeftijd Financieel gewin is vaak het mo tief in afpersingszaken, zegt Van Leiden. „Afgunst, wraak of een ob sessie voor het slachtoffer kunnen ook meespelen. Net als bij stal king." 'De klassieke afperser' bestaat niet, zegt ze. Uit Van Leidens on derzoek Ondergaan of ondernemen blijkt dat iedereen slachtoffer van afpersing kan worden en dat er veel verschillende typen daders zijn. „De drempel ligt laag. Het kan een impulsdelict zijn. Er zit ten ook vaak first offenders tussen: daders die nog nooit eerder een delict gepleegd hebben." Het eenvoudige gemak waarmee een dader een anonieme brief schrijft, geld vraagt en bedreigin gen uit, staat in schril contrast met de impact die zo'n brief op de slachtoffers heeft, benadrukt de onderzoekster. „De daders on derschatten de impact. Door zo'n breed uitgemeten zaak als deze worden de gevolgen van afper sing voor het grote publiek zicht baar." Afpersing is volgens Van Leiden een verborgen, door stilte omge ven delict. De 55 aangiftes die jaar lijks in Nederland worden ge daan, lijken het topje van de ijs berg. „Het succes dat de politie nu heeft geboekt, toont hopelijk dat het wél zin heeft om aangifte te doen van afpersing." Al 2 jaar als beste getest Internet tot 50 Mb/s hteractieve TV Bellen xs4all.nl 0800-0420 (XS4ALL BOSSES READY FOR CRUNCH MAANDAG 8 DECEMBER 2014 Ronald Koeman, trainer van Southampton, foto James Marsh/HH door Geert Langendorff Groot nieuws in de tabloids: Koeman versus Van Gaal. Ilse van Leiden, onderzoekster Clvnetops in £100m Utd spree [MSB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4