Kanaalzonegemeenten willen aanpak kruising Eerste Poolse mis in rooms-katholieke kerk Jeugd van Hulst organiseert zelf een oergezellige kroegentocht 4 22 ZEEUWS-VLAANDEREN Wethouder weet niets van klachten, maar is er sprake van vervuiling en overlast dan wil hij wel nadenken over oplossingen. Grote zorgen bij SP over sluiting politiebureau TERNEUZEN - B en W van Terneu- zen stellen een onderzoek in naar de mogelijkheden om de vervui ling die campereigenaren veroor zaken op verschillende locaties in Terneuzen aan te pakken. De overlast is vooral groot vlakbij de jachthaven in Sas van Gent. Daar staan 's zomers veel meer campers dan toegestaan. De ge meente gedoogt dat, maar vol gens raadslid Charles ten Hengel (D66), loopt de situatie daar uit de hand. Wethouder Frank van Hulle (ruimtelijke ordening) heeft tot nu toe geen klachten ge kregen over mogelijke vervuiling van de camperparkeerplaatsen, maar is die er dan moet daar te gen worden opgetreden. Er moe ten dan mogelijk wat voorzienin gen worden geschapen zoals afval containers en de mogelijkheid om sceptic-tanks leeg te gooien. Van Hulle wijst op een plan dat ondernemersvereniging Sas* heeft voor de herinrichting van de Sasse havenzone tussen het Ka naal Gent-Terneuzen en de jacht haven. Hij ziet daarin mogelijkhe den voor een oplossing. De onder nemers zouden daarbij een duit in het zakje kunnen doen, maar ook zou er samenwerking kun nen worden gezocht met de wa tersportvereniging, die op de wal over de nodige faciliteiten be schikt. De camperhouder zou ove rigens ook zelf een kleine vergoe ding kunnen worden gevraagd. Raadslid Rian de Feijter (TOP/GB) vindt dat niet meer dan logisch. Dat gebeurt overal in Europa, zegt ze. En ook dichterbij huis, zoals in Hulst. Eén centrale camperparkeerplaats in combina tie met vrachtwagens wijst de wethouder van de hand. Wethouder Frank van Hulle (ver keer) van Terneuzen: „Maakt Vlaanderen geen haast, dan moet er door de Kanaalzonegemeenten misschien meer druk worden uit geoefend." Dat gebeurde de afgelo pen jaren al verschillende keren. Vertegenwoordigers van de vier Kanaalzonegemeenten schreven verschillende brandbrieven naar het Vlaams ministerie van infra structuur en gingen zelfs praten met toenmalig minister Hilde Cre- vits. Die maakte haar beloften uit eindelijk niet waar. Het kruis punt, met een afslag van en naar het centrum van Zelzate, wordt beschouwd als een 'black spot', een levensgevaarlijke verkeerssi tuatie. Bijna wekelijks gebeuren er zware ongelukken met doden of zwaargewonden. Daarbij zijn ook vaak Zeeuws-Vlamingen be trokken die in Zelzate boodschap pen doen. Verkeerschepen Martin Acke van Zelzate heeft te horen gekregen dat de reconstructie van de kruising uiterlijk in 2022 een feit is. „De financiering is nu rond. Ik heb er vertrouwen in dat er nu geen sprake meer is van uit stel." Maar 2022 is te laat. De aan pak van de verkeerssituatie moet naar voren worden gehaald zodat het werk aansluit op de verdubbe ling van de Tractaatweg. Volgens Van Hulle is die verdubbeling eind 2017, begin 2018 een feit. Zelzate wil aanleg nieuwe kruising bespoedigen om di rect te kunnen aansluiten op dubbele Tractaatweg HULST - Fractievoorzitter Mildred van der Poorten van de SP in Hulst maakt zich ernstig zorgen over de plannen tot sluiting van het politiebureau in Hulst. Vorige week werd bekend dat de politieteams Oosterscheldebek- ken, Walcheren en Zeeuws-Vlaan- deren gaan werken vanuit de bu reaus in Goes, Middelburg en Ter neuzen. De overige bureaus, waar onder die in Hulst en Sluis, wor den vervangen door steunpunten. Van der Poorten heeft B en W van Hulst in schriftelijke vragen om opheldering gevraagd. Ze vindt het gek dat raadsleden van andere gemeenten kennelijk op de hoogte zijn gebracht van de verandering en die van Hulst niet. Ze vreest voor een afname van het aantal agenten, langere aanrijtijden en problemen bij de huisvesting van de wijkagenten. De SP wil dat burgemeester Jan-Frans Mulder een duidelijk protest laat horen. KOEWACHT - Ruim 120 Poolse gelo vigen bezochten zaterdagavond in de rooms-katholieke kerk van Koewacht de eerste Poolse dienst met de Poolse priester Slawomir Klim als voorganger. „Deze pri meur overtrof alle verwachtin gen", zei George van der Sijpt van de organiserende actiegroep 'Kerk belang Koewacht'. De plaatselijke katholieke gemeenschap vecht voor het behoud van het eigen be dehuis met nieuwe initiatieven, zoals eerder al een eveneens druk bezochte gospeldienst. Binnen het bisdom Breda heeft de Poolse gemeenschap een virtuele paro chie. Voor geregelde diensten kun nen deze mensen terecht in diver se kerken in Brabant. De kerk in Koewacht staat nu op de kaart voor de Zeeuws-Vlaamse Polen en ook landgenoten vanover de grens. De gehele dienst werd in het Pools gevierd. Tijdens de mis werd bekendge maakt dat de kerk nog twee jaar open blijft. FAKKEL Na een groepsfoto op de trappen van het stadhuis begon om half tien het 'caféhoppen'. Met de Zeeuwse vlag in top werd de rou te aangeduid: café 't Raedthuys, De Zaak, Boozz, Entrez, 't Anker en De Zevende Hemel; zes kroe gen rondom de Grote Markt waar de groep binnenwipte voor een drankje. Alle cafés veranderden prompt van een rustige tent in een bomvolle kroeg. Het begon drie jaar geleden als een grap. Sjoerd: „We verveelden ons 's avonds in Hulst, dus besloten we met een groepje vrienden een kroegentocht te doen." Dat beviel. De derde kroegentocht voor jongeren in Hulst was een doorslaand succes Een jaar later meldden ze de acti viteit op Facebook. Tot hun grote verbazing kwam er ongeveer zes tig man op af. En de mensen ble ven vragen naar een herhaling. Dus werd een nieuwe datum ge prikt. Een Facebookevenement aanmaken, de route uitstippelen en de cafés op de hoogte stellen van hun komst. „De opkomst be ter dan we ooit hadden durven dromen." Opwarmen bij Café 't Raedthuys, herinneringen opha len in het opnieuw geopende café Entrez en afsluiten in De Zeven de Hemel. Sjoerd: „Ik denk dat ie dereen het een topavond vond, ze ker voor herhaling vatbaar." I 1 Onderzoek naar overlast campers door Wout Bareman door Wout Bareman TERNEUZEN - De dodenkruising aan de grens bij Zelzate wordt voorlo pig niet aangepakt. Dat blijkt uit plannen van de Vlaamse regering. Het kruispunt waar de Tractaatweg vanuit Terneuzen aansluit op de Kennedylaan (R4) in Zelzate is al ja ren een kopzorg van de grensge meenten. door Edy de Witte Er wordt nu elke zaterdagavond voor de eerste zondag van de maand een Poolse dienst gehouden, foto Peter Nicolai door Elodie Kind hulst - Wat begon als een kroe gentochtje met een groepje vrien den, is drie jaar later een succesvol le tocht met zo'n 150 jongeren uit Hulst. Sjoerd van Campenhout (25) en Tom Thuije (21) kregen het za terdagavond voor de derde achter eenvolgende keer voor elkaar de jeugd de stad in te krijgen. TERNEUZEN - Chemiefabriek Dow Benelux in Terneuzen fakkelt sinds gister middag af. De vlammen die daarmee gepaard zijn tot op de Bevelanden en Walcheren te zien. Met het affakkelen worden ongebruikte grondstoffen ge loosd. Zondagmiddag deed zich een storing voor in de fabriek Ethyleen 1. Daarvoor rukte ook de bedrijfsbrandweer uit. De enorme fakkel leidde tot te lefoontjes van verontruste omwonenden, foto Romano Jungeling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45