Met het hele gezin in de weer met Cerdine Kapellenaren kunnen in 2016 direct Crowdfiinding voor besparen op afvalstoffenheffing film over La Palma 44 In Zeeland kom je niet naar de keuring om te winnen 24 BEVELANDEN en THOLEN DORPSTAFEL De participatiemaatschappij vonden ze vijfjaar geleden al uit aan de dorpstafel in Sint-Maartensdijk. GOES - Vlechten, kammen, borste len en lakken. Gerdine van de La vendelhof, een brave merrie, kan niet zomaar worden voorgebracht tijdens de najaarskeuring van trek paarden in de Zeelandhallen in Goes. Eigenaar en fokker John de Bat uit Oostdijk, vindt dat je er al les aan moet doen om het paard zo fraai mogelijk haar rondjes te la ten doen. „Voor de rest is het af hankelijk van het paard zelf." Met zijn vrouw Christien en zijn zoon Nick heeft John de Bat dan ook niets nagelaten. „Ik heb haar een week van tevoren uit de stal gehaald en in de bak, in het zand gezet zodat ze lekker schoon kon blijven. We hebben haar ook ge wassen. Gedurende die week is ze geborsteld en gekamd en Chris tien heeft haar manen vrijdag al ingevlochten. De staart hebben we in Goes gedaan, want in de trailer gaat dat in de war. En tja, dan moet je nog in de weer met borstels, kammen en lak. Geluk kig hebben we er alle drie veel ple zier in." Gerdine deed het helemaal niet slecht in het rijtje waarin ze mee- stapte, al was ze net iets te klein voor de categorie. „Het gaat er niet om te winnen, zegt De Bat. „De keurmeesters roemden de kwaliteit van de hele categorie, dus ik ben heel tevreden." De Bat is blij dat de competitie geest nauwelijks heerst tijdens de Zeeuwse najaarskeuringen. „De collega's komen voor de gezellig heid, om over deze prachtpaarden te praten. Er moet er eentje eerst zijn en eentje laatst. Niemand die er echt mee zit." In Brabant is dat wel anders, weet De Bat. „Daar heb je keuringen waar nog maar dertig paarden worden voorgebracht. Wie niet ze ker weet dat hij kan winnen, komt helemaal niet." Gelukkig staan er in Goes bijna honderd beesten en voor het talrijke pu bliek zijn het allemaal winnaars. op het netvlies", zegt Van der Graaf. De dorpstafel probeert de sociale samenhang met de spreek uren in het Praathuisje vorm te ge ven. Dat lukt wonderwel. Tonny Breure-de Wilde heeft haar koffie nog niet op of ze oppert al een buurtzorgnetwerk, zoals dat in Sint Annaland is begonnen. Het blijkt dat daar al wat stekken voor zijn gestoken. Ook speelt de dorpstafel met ideeën om de lege plekken waar huizen zijn afgebro ken, in te vullen en de verpaupe ring tegen te gaan. Maar de samenhang kan ook heel praktisch vorm krijgen. Piet Grof fen en Cees van der Wielen stel len vast dat het nieuwe vloertje prachtig ligt, maar dat je je voeten nog niet kunt vegen. Er moet een mat komen. Han Schot, een van de mannen die dagelijks het praat huisje bezoekt, gaat meteen naar huis en komt met drie matten te rug. Ze mogen kiezen. Het wordt de grootste schoonloopmat. Met de rest keer Schot weer huis waarts. De verzamelde dorpsbewoners be sluiten ook een richeltje te maken voor de oude foto's die nu nog op de verticale balken geschroefd zijn. Als ze veilig neergezet kun nen worden, hebben ze in het Praathuisje permanent een ten toonstelling. Tegen het einde van het spreek uur, loopt Claudia Muller van de Fixet binnen. Zij neemt pools hoogte voor de kerstversiering. Meer dan dertig jaar geleden heeft haar vader het praathuisje nog gebouwd. Nu de gemeente Tholen vier stopcontacten cadeau heeft gedaan, kan er ook wel wat kerstversiering komen. SINT-MAARTENSDIJK - Laagdrempe lig moet het wezen. Daarom heet de club die de boel trekt in Sint-Maartensdijk ook niet dorps raad maar dorpstafel. Aan die tafel kan iedereen aan schuiven. Dat de tafel ook nog in een verwarmd praathuisje staat is meegenomen, zeker op deze kou de eerste zaterdag van de maand. Zodra Ron van der Graaf het praathuisje om 10.00 heeft geo pend en het kacheltje aangezet, wordt het al warmer. Helemaal comfortabel wordt het als er meer mensen binnen komen en de echtgenote van Piet Groffen kof fie, thee en bolussen binnen brengt. Het 'spreekuur' kan begin nen. Tijdens het maandelijkse spreek uur is het de bedoeling wensen en ideeën een klankbord te doen vinden. Al vijfjaar geleden schreef de dorpstafel in een noti tie dat dorpsgenoten elkaar in een informeel verband kunnen hel pen. „Lang voordat er in de Troon rede over begonnen werd, hadden wij de participatiesamenleving al kapelle - Het was altijd al zo: hoe beter de inwoners afval scheiden, hoe minder de jaarlijkse afvalstof fenheffing kost. De heffing is im mers kostendekkend. Maar echt vóelen doen mensen dat pas als ze directe invloed hebben op hun ei gen fractuur. Vanaf 2016 wordt dat het geval in de gemeente Kapelle. Die voert voor een deel van de heffing gedif ferentieerde tarieven (diftar) in. Wethouder Evert Damen denkt dat de inwoners daardoor veel be ter gaan scheiden. Het systeem is simpel. Per jaar komt de vuilnis wagen 26 keer langs om de grijze bakken op te halen. Wie de bak al le keren buiten zet, betaalt hetzelf de als nu. Zet je hem maar de helft van de keren buiten, gaat dat flink schelen. „Als je goed scheidt, ligt er na twee weken meestal maar een bodempje in de bak", weet Damen uit ervaring. Hij hoopt dat de mensen er een sport van gaan maken om zo wei nig mogelijk in de grijze bak te doen. „We maken het hen makke lijker door eens in de twee in plaats van drie weken het plastic op te halen. We betalen 125 euro om een ton restafval kwijt te ra ken, een ton plastic levert 400 eu ro op. Dat scheelt dus dik 500 eu ro." Damen brengt in herinnering dat Kapelle onlangs gratis tweede GFT-bakken heeft uitgedeeld. Hij rekent nog een stukje verder: „Als de bakken minder buiten staan, kunnen wellicht de route's van de vuilnisauto's langer wor den. Ik kan me zo voorstellen dat ze maar vier dagen in plaats van vijf dagen per week hoeven te rij den. Als je dat uitrekent, kan ook het niet-variabele deel van de hef fing veel goedkoper worden." Het voorstel komt in de raadsver gadering van 16 december aan de orde. ZIERIKZEE - „Wij gaan heel mooie beelden maken en we slepen daar jullie helemaal in mee", beloven amateurfilmmakers Henk Verhage en Janine Versteeg uit Zierikzee in hun promofilmpje bij het crowdfun- ding project dat ze zojuist zijn ge start. Het duo wil een film maken over het Canarische Eiland La Palma en dan specifiek over de bijzonde re wijze waarop daar carnaval wordt gevierd. Tijdens dat festijn wordt er lustig met talkpoeder ge strooid. Wellicht verwijst dat ge bruik naar de viering van de te rugkomst van emigranten uit Cu ba destijds. Het verhaal gaat dat een van de schepen vroeger een la ding bloem verloor. Maar nog lang niet alles over het waarom van dat strooien met talkpoeder is bekend. Dat willen Verhage en Versteeg gaan uitzoeken. „We heb ben niet zoveel geld nodig, maar wel iets om de vergunningen te betalen en voor ons verblijf tij dens het maken van de film half februari", laat het duo weten. De familie De Bat uit Oostdijk laat niets na om Cerdine van de Lavendel hof ZO mooi mogelijk te maken, foto Johan van der Heijden door Mieke van der Jagt John de Bat Spreekuur kan samenhang in dorp smeden door Mieke van der Jagt Piet Groffen en Cees van der Wielen laten zien hoe de wensen zijn opge schreven. Sint-Maartensdijk wil hoe dan ook blijven zwemmen. door Mieke van der Jagt door Ali Pankow Nadere informatie over hun project: http://voordekunst.nl/vdk/project/vie w/2940-zwerftocht-door-la-palma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3