Lagere straf overvaller Chinese restaurants Geheim overleg over grondbedrijf gemeente Een kaart voor overleden dochter, voor moeder en voor poes 24 WALCHEREN KUNST- EN CULTUURROUTE Middelburgse Kunstroute bestaat vijftien jaar. „Voorheen zag je toch alleen kerkgangers rondlopen." VLISSINGEN - Voor het overvallen van zes Walcherse Chinese restau rants is de 42-jarige Vlissinger Edwin K. in hoger beroep veroor deeld tot een celstraf van acht jaar. In juni veroordeelde de Middel burgse rechtbank de man nog tot een celstraf van tien jaar. Destijds eiste de officier van justitie ook een straf van tien jaar tegen hem. In Den Bosch eiste de advocaat-ge neraal namens het Openbaar Mi nisterie een celstraf van acht jaar tegen de Vlissinger. De daden van de Vlissinger zorg den vanaf het begin van 2012 voor grote onrust onder de Walcherse horeca en dat vooral de Chinese restauranthouders en hun perso neelsleden. Hij beroofde in totaal zes restaurants en werd betrapt toen hij najaar 2013 van plan was een restaurant in Oost-Souburg te beroven. Een oplettende buurt bewoner betrapte hem toen hij in de brandgang wachtte tot het rus tig werd bij het restaurant dat hij op het oog had. De buurtbewoner waarschuwde de politie waarna de man kon worden ingerekend. Tijdens zijn verhoren bekende hij dat hij de overvallen pleegde om aan geld te komen om zijn cocaï- neverslaving te kunnen betalen. In hoger beroep wees advocate Claudine Kouijzer erop dat een valse beschuldiging van seksueel misbruik, na een moeizame schei ding, ervoor zorgde dat de man zich zeer depressief voelde. „Hij gebruikte cocaïne om op de been te blijven." Volgens haar heeft de man, sinds hij vast zit, niet meer gebruikt. Alle controles bewijzen dat ook, zo stelde ze. Ook bracht ze naar voren dat hij oprecht spijt heeft. Tot slot wees ze erop dat de man een zoon heeft van twaalf „Als de straf van de rechtbank wordt gehandhaafd, is die zoon al volwassen voor mijn cliënt vrij komt." Het gerechtshof, zo blijkt uit het arrest, legt hem een lagere straf op omdat de Vlissinger volgens het hof bereid is zijn leven te ver anderen en dat hij beseft dat hij door het drugsgebruik in de pro blemen kwam. Hij beroofde zes restaurants en werd betrapt toen hij van plan was een Chinees in Souburg te beroven MIDDELBURG - Middelburg brengt momenteel in kaart wat de kansen zijn voor al de stukken onbebouw de grond die het bezit. Het gaat dan om de kans dat het verkocht wordt en wat nodig is om zo'n ka vel verkocht te krijgen. Met name welke kosten er moeten gemaakt worden voordat het zover is. Het college van burgemeester en wethouder wil de uitkomsten van dat onderzoek binnenkort in het geheim delen met de leden van de gemeenteraad, zo blijkt uit een notitie aan de raadsleden. Tijdens die bijeenkomst kunnen de geko zen volksvertegenwoordigers vra gen stellen aan de collegeleden en de ambtenaren over dat onder zoek. Volgens de notitie is die bij eenkomst bedoeld om de raad bij te praten over het grondbedrijf van de gemeente. Vorige week vroeg de Lokale Par tij Middelburg (LPM) of het niet tijd is om grondbeleid drastisch op de schop te nemen. Want de gemeente bezit heel veel grond. Vooral omdat er in het verleden een actieve grondpolitiek werd ge voerd. Zodra zich de mogelijkheid voordeed werd er grond gekocht waarop in de toekomst mogelijk gebouwd zou kunnen worden. Op die manier voorkwam de ge meente dat het te maken kreeg met bouwlocaties die in handen waren van speculanten. Maar om dat er al enkele jaren nauwelijks wordt gebouwd, kost die grond de gemeente nu heel veel geld. middelburg - Meestal zie je bui ten het seizoen de zondagmiddag in Middelburg nauwelijks iemand rondlopen. Alleen de eerste zon dag van de maand, als het Kunst en Cultuurroute is, dan lijkt het of de binnenstad is ontwaakt. Dan zie je overal groepjes mensen lopen. Zo ook afgelopen zondag, ondanks de regen, lopen en fiet sen opvallend veel mensen door de straten van de binnenstad. Soms met een plattegrond in de hand op zoek naar de volgende ga lerie, de volgende verrassende ex positie. Zondag was het vijftien jaar gele den dat die route voor het eerst werd georganiseerd. Walter van de Broek (61, Vlissingen) heeft in middels geen plattegrond meer nodig om zijn weg van galerie naar galerie te vinden, zo zegt hij glimlachend. Hij doet de route al vele jaren en thuis hangen 'enkele mooie litho's' die hij sinds die tijd heeft aangekocht. Marleen van de Vijver (53, Middelburg) is, zo zegt ze, ook een trouwe cul- tuurroutefietsster te zijn. Samen met haar vriendin Brigitte Ver meulen doet ze bijna altijd de rou te. Een favoriete galerie heeft ze niet. Er zijn wel een paar die haar vaak verrassen, zegt ze. „Galerie T bijvoorbeeld. Die slaan we nooit over." Ze wijst er ook op dat de route ervoor gezorgd heeft dat er veel meer te doen is in Middel burg. „Voorheen zag je op de zon dag toch alleen maar kerkgangers rondlopen. Nu is er veel meer te doen." Zo is het Middel- burg-vol-Koren ontstaan uit de kunstroute evenals de boeken markt en de gevelgedichten. „Dankzij de route is het toch een beetje gedaan met de zon- dag-niks-te-doen-dag." Dat vindt ook Carla van den Dries (45, Oost-Souburg). Ook zij is een regelmatig bezoekster van de kunst- en cultuuroute, zegt ze als ze galerie 't Haentje te Paart verlaat. De expositie in die galerie valt haar tegen. Maar ze is vrolijk geworden van die in het CBK waar kunstenaars aan de slag zijn gegaan met nieuwe Zeeuwse pro ducten. „Daar heb ik erg genoten. Vooral van het ontwerp om het Zeeuwse knopje te gebruiken als wielvelg door vier bakblikken plat te slaan." MIDDELBURG - Het gemis blijft. Het lijkt wel of het met het jaar hefti ger wordt, zo zegt Max Burtner uit Kapelle nadat hij samen met zijn partner Aty Jager een kaart in de wensboom bij GroenRijk heeft ge hangen. De bejaarde Kapellenaar heeft het over zijn dochter Moniek die in 1982 op veertienjarige leeftijd om het leven kwam bij een verkeers ongeval. „De kaart is ook bedoeld voor mijn eerste man, die ook in 1982 overleed", vult Jager aan. Sinds zaterdagmiddag staat achter de kassa bij GroenRijk aan de rand van Middelburg de kerst wensboom. In die boom kunnen kaarten worden opgehangen om iemand te bedanken, een kaartje voor iemand die wordt gemist met Kerst, iemand die het ver dient om in het zonnetje te wor den gezet of voor iemand die heel veel voor de schrijver betekent. Al die kaarten samen zijn een tast baar en zichtbaar bewijs van bete kenisvolle mensen, aldus Gerda van Leeuwen van de Stichting Zeeuws Verlies. Het is de tweede keer dat die boom daar staat, vertelt Jeanine Sinke van de Stichting Zeeuws Verlies. Vorig jaar wilde de stich ting aanvankelijk de boom op de Markt plaatsen. Maar uit vrees voor vandalisme is gekozen voor een andere plek. Vorig jaar hing die boom, zo weet ze nog goed, binnen de kortste ke ren vol kaarten, tekeningen en fo to's. „Het waren er uiteindelijk bijna vierhonderd." Vooral de te keningen van kinderen hebben haar erg geraakt. „Omdat ze zo spontaan vertellen dat ze een ma ma, een papa, een broertje of een oma missen." Volgens haar draagt de boom bij aan het proces van rouwverwerking. Burgemeester Harald Bergmann en zijn kinderen hingen zaterdag de eerste kaarten in de boom. Bergmanns kaart is volgens hem een steunbetuiging aan zijn moe der die na het dood van zijn vader het in de decembermaand 'altijd zwaar heeft'. De zesjarige Peter van Leeuwen uit Oost-Souburg hing ook een kaart. „Mijn poes is weg. En ik mis poes heel erg." door Emile Calon Gedaan met niks-doen-dag' Bezoekers in het atelier van Toos van Holstein aan de Korendijk te Middelburg, foto's Izaak Verkeste door Emile Calon Aty Jager en Max Burtner hangen hun kaart op. foto Lex der Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38