Bergsma wint maar kan nog veel beter Lars Boom heeft de schijn nu al tegen Eurlings ziet weer perspectief voor Spelen 36 SPORT RUSLAND Ireen Wüst en andere schaatsers twijfelen over deelname aan Europese kampioenschappen in Tsjeljabinsk. „Ik heb niet het beste laten zien", oordeelde de Friese stayer. „Fy siek was ik in orde, technisch niet goed. Als ik echt goed ben, houd ik hem veel vlakker. Volgende week in Heerenveen moet het be ter." Douwe de Vries was vleien der over de winnaar. „Jorrit reed wel een heel goede", complimen teerde hij. Over zichzelf kon De Vries ook tevreden zijn (6.23.50). Hij hield er Bob de Jong mee van het podium. „Het is mijn eerste individuele afstandsmedaille op een World Cup. Ik ben hier blij mee." Tegelijk is er bij de Fries ruimte voor verbetering, stelde hij over zichzelf vast. „Dit was so lide. Ik voel dat er nog rek op zit. Ik had ook niet verwacht dat ik hier derde zou worden. Een paar concurrenten laten het liggen", dacht hij. „Ik ben erg aan het zoe ken geweest, met materieel, tech niek. Dat zou je misschien niet verwachten bij een coach als Jac Orie. Maar andere jaren was ik wat stabieler." BESCHOUWING Voorzichtig zou je zelfs al kunnen stellen dat hij een foute keuze heeft gemaakt. Hoe het verder ook loopt, Astana heeft de schijn tegen en dat zal afstralen op Boom. Die deed een paar weken geleden nog luchtig over de ren ners die bij de Kazachse formatie op doping waren betrapt. Zou Boom zijn schouders nu ook nog ophalen? Gisteren onthulde de Italiaanse krant La Repubblica dat het Itali aanse Openbaar Ministerie na vier jaar onderzoek een link zou hebben ontdekt tussen Astana en dopingarts Michele Ferrari, die sa- menwerkte met onder anderen Lance Armstrong, en voor het le ven geschorst is. Verschillende coureurs en begeleiders van de Ka zachse wielerploeg zouden in het onderzoek bij naam worden ge noemd. Uiterlijk woensdag krijgt Astana van de internationale wielerunie UCI te horen of het een licentie krijgt om volgend seizoen op WorldTour-niveau uit te komen. Als de UCI Astana de licentie wei gert, dan loopt Boom het risico ko mend seizoen grote wedstrijden te moeten missen. Krijgt Astana de startvergunning wel, dan nog kan het een verve lend jaar worden voor de Vlijmen aar. De Kazachse ploeg heeft de publieke opinie al tegen en zal lang niet overal met open armen ontvangen worden. Als Boom sportief succes boekt dan zal de buitenwacht dat met ar gusogen aanschouwen. Of hij zelf nu schoon rijdt of niet, in het blauw van Astana zit er aan elke prestatie van Boom een onprettig geurtje. NIJMEGEN/BERLIJN - De ramp met de MH17 heeft veel veranderd in hoe de Nederlandse sportwereld aankijkt tegen Rusland. Waagde bijna niemand zich in aanloop naar de Olympische Spelen in So- tsji aan een (politiek) statement, het aanstaande EK schaatsen in Tsjeljabinsk is nu wel onderwerp van een mogelijke boycot. Ireen Wüst raakte lichtelijk geïrri teerd toen zij in de maanden voor 'Sotsji' gevraagd werd hoe ze over de politiek en mensenrechtensi tuatie in Rusland dacht. Wüst gaf aan ook liever naar een Olympi sche Spelen in, bijvoorbeeld, Oos tenrijk te gaan, maar dat zij niet verantwoordelijk was voor de keu ze voor Sotsji. En bovendien dat zij in haar eentje niets aan de si tuatie in Rusland ging verande ren. In Sotsji schudde ze presi dent Poetin de hand bij diens be zoek aan het Holland Heineken House. Maar dat waren de Spelen. Nu gaat het om een EK allround. En is Nederland natuurlijk getroffen door de aanslag op het vliegtuig boven Oekraïne. Coach Jan van Veen van de Corendon-ploeg was van de week de eerste die aangaf het toernooi te boycotten. Hij voelde zich niet prettig bij een reis naar Rusland, ook al niet van wege de inlijving van de Krim. Marrit Leenstra, uit diezelfde ploeg, twijfelt ook. „Sommige be langen zijn misschien groter dan schaatsen", zei ze. Het wordt interessant nu ook de grootste schaatsster van deze eeuw, Wüst, heeft aangegeven een innerlijke strijd te voelen rond dat EK. „Ik worstel", zei ze bij de NOS. „Mijn sporthart botst met mijn persoonlijke gevoel. Ie dereen kent wel iemand, of ie mand die iemand kent, die in de MH17 zat en is omgekomen. Poli tiek gezien klopt er niet veel van in Rusland. Ik ga dat in mijn een tje niet veranderen, maar als nie mand een statement maakt... Mis schien moeten we het als heel Ne derland doen." Het probleem is dat het EK all round ook een plaatsingsmoment is voor het WK allround, in Calga ry. En dat is voor Wüst hét toer nooi deze winter. De enige oplossing lijkt inder daad om het EK met de hele Ne derlandse ploeg te boycotten. De KNSB laat weten de discussie te volgen. „In principe houden wij sport en politiek gescheiden", zegt persvoorlichter Huub Snoep namens de bond. „Maar als coaches en schaatsers de opvat ting van Jan van Veen breder dra gen, moeten we daarover praten. Ook zonder het EK allround kun je je, bij de wereldbekerwedstrijd in Hamar, plaatsen voor het WK allround. Alleen heeft wegblijven met de hele ploeg wel consequen ties voor het aantal startplaatsen op het EK allround van volgend seizoen. Als coaches breed bereid zijn die consequentie te accepte ren, moeten we om de tafel. Maar dat signaal hebben we vooralsnog niet." „Wij houden als KNSB ook con tact met het ministerie van Bui tenlandse Zaken, de Nederlandse ambassade in Rusland en NOCNSF. Maar dat gaat over de veiligheid van de reis, die is nu niet in het geding." Eerder dit jaar lag het dilemma ook voor bij de judobond, die het WK afgelopen zomer ook in Tsjel jabinsk hadden. Van een boycot kwam het niet. In Sotsji was dit jaar voor het eerst een Grand Prix Formule 1. Ook hier ging het er even over, maar werd er uiteinde lijk gewoon gereden. DRIE KEER GOUD VOOR WUST Het Internationaal Olympisch Co mité bespreekt de komende da gen in Monaco de veertig voorstel len van voorzitter Thomas Bach om de Spelen aantrekkelijker te maken. Speerpunt is dat het voor steden goedkoper moet worden om het sportevenement te organi seren. „Kleine landen als Neder land wordt de ruimte geboden doordat de Spelen goedkoper en flexibeler worden. Die aanpak gaat meer uit van de accommoda ties die er al zijn en is veel interes santer dan wanneer je in één stad verplicht allerlei nieuwe stadions moet bouwen", zegt Eurlings. Eurlings was destijds voorzitter van de beweging die de Spelen in 2028 naar Nederland wilde halen. De regering besloot in 2012 die plannen in de ijskast te zetten vanwege de hoge kosten. Inmiddels meldt Duitsland dat het de Spelen van 2024 wil organi seren. De algemene ledenvergade ring van de Duitse Olympische Sportbond (DOSB) stemde zater dag met het plan in. De steden Berlijn en Hamburg zijn in de ra ce om als gastheer te fungeren. De Spelen van 1972 werden in Mü- nchen gehouden. Duitsland stel de zich ook kandidaat voor de Winterspelen in 2018, maar dit evenement werd toegewezen aan Pyeongchang in Zuid-Korea. door Robbert Minkhorst BERLIJN - Zonder de in Berlijn afwe zige Sven Kramer schaatste Jorrit Bergsma zaterdag soeverein naar de zege op de 5000 meter, in zijn eerste wereldbekerwedstrijd van het seizoen. Al ging het minder soe pel dan zijn tijd (6.17,59), en de tijdsverschillen met de anderen, veronderstelden. door Chris van Mersbergen DEN BOSCH - Dolgelukkig was Lars Boom in augustus toen hij zijn over stap van Belkin naar de Astana-wie- lerploeg bekendmaakte. De vraag is of de Vlijmenaar (28) er nog zo over denkt, nu zijn nieuwe werkge ver steeds meer in het doping-ver- dachtenbankje is komen te staan. Schaatsboycot komt dichterbij door Rik Spekenbrink Ireen Wüst pakte gisteren goud op de 1500 meter. De 28-jarige Brabantse was in het Sportforum net iets sneller dan de Amerikaan se Heather Richardson: 1.55,89 te gen 1.55,91. Marrit Leenstra werd derde in 1.55,93. Voor Wüst was het haar derde triomf dit weekeinde in Berlijn. Eerder zegevierde ze op de 3000 meter en op de ploegachtervol ging- Irene Schouten won de massa start. De 22-jarige rijdster van Team New Balance was na zestien ronden in het Sportforum de snel ste in de eindsprint. Hein Otterspeer veroverde brons op de 1000 meter. Hij reed een tijd van 1.09,56. Het goud was voor de Duitser Nico Ihle, die met 1.09,49 zijn eerste triomf behaal de in het wereldbekercircuit. Zijn landgenoot Schwarz werd tweede. MONACO - IOC-lid Camiel Eurlings vindt dat Nederland weer moet na denken over het binnenhalen van de Olympische Spelen. „Voor de overheid ziet het olympisch plan er nu een stuk goedkoper uit. Wat mij betreft wordt de waakvlam weer aangewakkerd", zegt de voor malige KLM-topman in De Tele graaf Lidewij Weiten (midden) passeert de Argentijnse Mariëla Scarone. foto Frank Uijlenbroek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19