O O 66 Pas toen ik bewees dat er geen drugs in de doos zat, kreeg ik de schoenen thuis Groet met echte bloemen in envelop Goed idee: koffie met een verse snor Dromen van skiën met bril op je muts Porseleinen fles met geschiedenis -(l^ (2) Cleuke boodschap (3) (4) Het internet kent geen sluitingstijden. Grenzeloos winkelen, 24 uur per dag, afstand geen probleem: hoe aantrekkelijk kan het voor de consument zijn? Sinds vorige maand heeft de Amerikaanse webwinkel Ama zon een Nederlandse vestiging. Een impuls om online over de grens te shoppen. Hoewel: ook zonder Amazon kunnen we er wat van. Handig is te weten waar je rekening mee moet houden. Een paar merkschoenen zelf importeren, kleding, apparatuur, boeken, muziek, een hoesje voor je smartphone. Alles is over de grens verkrijgbaar en vaak goedkoper. Zelfs al tel je de verzendkosten er bij op. Rob heeft op die manier al heel veel spullen ge kocht, tot grote tevredenheid. „Op de bank thuis prijzen vergelijken, speuren naar koopjes. Dat is hartstikke leuk en het heeft me veel geld opgeleverd de afgelopen ja ren." Ook Jolanda koopt haar favoriete merkkleding al tijden via Amazon.de. „Als je eenmaal de maatvoering goed kent, is dat een heel aantrekkelijk kanaal. Tot nu toe zijn de bestellingen razendsnel gele verd, tegen een scherpere prijs dan in de opruiming hier." Djoeke kocht een laptop case via Ebay in Thailand. Voor 130 euro, nog geen derde van de prijs die ze hier kwijt zou zijn. „Ik hoefde geen invoerrech ten te betalen, moest alleen langer wach ten. Dat was het me wel waard." Onbedoeld de grens passeren kan ook. Het overkwam Erik. Hij kocht via een - naar la ter bleek - vertaalde site van een webwin kel een paar Nike AirMax, limited edition. „Het scheelde de helft. Ik kocht ze voor 60 euro en betaalde met creditcard. De lever tijd zou 1 tot 2 weken zijn, las ik in de En gelse bevestigingsmail, waarin tevens stond dat mijn betaling was voldaan. Toen ging er een belletje rinkelen. Pas weken la ter kreeg ik bericht dat ik via trackingmail de bestelling kon volgen. Vervelender was het bericht van TNT dat de douane een aan mij gericht verdacht pakketje uit Hong Kong niet wilde laten passeren. Hong Kong? Pas toen ik kon bewijzen wat in de doos zat (geen drugs) werden de schoenen ingevoerd. Bij het afhalen moest ik 25 euro invoerrechten en 10 euro verzendkosten be talen. Daarover meldde de site niets." Bij de regelgeving over wereldwijd web winkelen kun je beter vooraf stilstaan. Hoe zit het met garantie, wat doe je als er niet geleverd wordt of als je ontevreden bent over de kwaliteit? Of als van een merkarti- kei de nepvariant wordt afgeleverd? Voor bestellingen binnen de Europese gren zen is de wetgeving sinds deze zomer aan gescherpt. Zo is bedenktijd voor kopen op afstand in de EU gelijkgetrokken. Dat bete kent dat voor alle aankopen een bedenktijd van 14 dagen (gerekend vanaf het moment dat je het artikel ontvangt) geldt. Vergeet de leverancier melding te maken van deze termijn, dan kan bedenktijd tot maar liefst 12 maanden worden opgerekt. Kosten voor het terugsturen van de goederen zijn voor de koper, tenzij de webwinkel daarover niets op de site vermeld. Voor aankopen verder weg, geldt de Euro pese regelgeving helaas niet. Dat betekent dat je extra scherp moet zijn, de consumen tenrechten buiten de EU liggen een stuk la ger. Een koopje kan zomaar een pijnlijke miskoop worden. Als een iPhone voor een onwaarschijnlijk lage prijs wordt aangebo den, weet je eigenlijk al dat het te mooi is om waar te zijn. Voor producten die binnen de EU worden gekocht, hoeven geen invoerrechten te wor den betaald; omzetbelasting betaal je aan de leverancier. Voor aankopen buiten de EU gelden wel invoerrechten, de hoogte er van hangt af van de prijs van het artikel. Tot 22 euro betaal je niets extra, tussen 22 euro en 150 euro betaal je geen invoerrech ten, wel omzetbelasting, voor producten duurder dan 150 euro worden invoerrech ten en omzetbelasting geheven. Handige si te: www.belastingdienst.nl/prive/douane Hoe betrouwbaar is die Chinese webwin- kei? Oriënteer je vooraf en bestel niet met een voor een vermogen. De Consumenten bond adviseert de identiteit van de web winkel vooraf te checken door een email te sturen met een verzoek om informatie. Geen antwoord, niet kopen! Probeer er ook vooraf (dus niet aan het eind van het bestel proces) achter te komen of de webwinkel producten wel naar Nederland stuurt. Han dig zijn forums waar consumenten ervarin gen delen. Weeg altijd af of de prijs, de in voerrechten, mogelijke bijkomende kosten en wachttijd de aankoop de moeite waard maken. Maak tenslotte een printscreen van je bestelling en de ontvangen bevestiging. Betaal alleen via beveiligde pagina's (met een hangslotje). Betalingen met creditcard en PayPal hebben een chargebackgarantie: de transactie kan bij niet leveren worden betwist. Garantie geldt ook voor producten die buiten de EU zijn gekocht. Alleen wordt over recht nogal gesteggeld. Doet een gebrek zich binnen 6 maanden voor, dan moet de verkoper gratis vervangen of repareren. Webwinkels mogen zich niet achter de fabrikant verschuilen. Check daarom bij grote aankopen welke garantie- voorwaarden de verwegwinkel hanteert. Zorg voor een goed beveiligde computer encontroleer bank en creditcardafschrijvin gen met regelmaat. MAANDAG 8 DECEMBER 2014 CONSUMENT 15 Stuur lieve groet naar een fijne vrien din, een bedankje naar je schoonmoe der of een hart onder de riem naar de buurvrouw in de vorm van dit origine le bosje bloemen. Deze dubbele wens kaart (3,50 euro) is geprint op zoge naamd groei- en bloei papier. In het papier zitten allemaal bloemenzaad- jes die zullen groeien en bloeien zo dra je de wenskaart onder de grond legt. Dit kan in de tuin, maar ook in een bloempot op de vensterbank. Een leuke manier van een bloemetje stu ren. (of om lekker zelf te houden!) Op de achterkant van de wenskaart staat een duidelijke gebruiksaanwijzing. Het papier breekt af onder de grond. www.hikjesinhuis.nl Koffie in allerlei vormen is het hippe drankje van het moment. Je drinkt het koud, warm, sterk of juist met een hele plas melk erin. Koffieliefhebbers kunnen uren doorbomen over de bes te single bush-koffie en wie koffie zet voor z'n werk mag zich barista noe men. Wie thuis graag koffie maakt met een lekkere laag opgeschuimde melk, kan er een hoogst persoonlijk kunstwerkje van maken. Dat lukt in een handomdraai met de mallen van Doiy. Hou een mal (9,95 per set) bo ven je bakje verse cappuccino en strooi met kaneel of chocoladepoeder voor zo'n vrolijke snor of grappig ren dier. www.bercadeau.be Mooie kunstjes op de lange latten kunnen uitvoeren, is niet voor ieder een weggelegd. Veel mensen hoeven maar een blik op hun bankrekening te werpen om te beseffen dat het voorlo pig bij dromen blijft als het gaat om een skivakantie. Een nieuwe warme muts daarentegen, komt altijd van pas. Met deze geestige wollen skibril- len-beanie (45 euro) worden al je wen sen in een keer vervuld. Je hoofd blijft lekker warm en in de winterse kou en je ziet er dankzij de ingebreide skibril in een klap ook nog helemaal sportief uit. De beanie is te krijgen in één maat, in verschillende vrolijke kleu ren. www.ninafuehrer.Etsy.com Is het een vaas, of misschien toch een fles? Dan maar allebei, dacht Foekje Fleur. De ontwerpster is gespeciali seerd in het maken van objecten die functioneel zijn en je toch aan het na denken zetten. Haar kleurige en geva rieerde Bottle Vase-serie ontleent zijn vormen aan plastic afval dat Fleur uit de havens van Rotterdam viste. Toen ze berichten las over de plastic-soep die de oceanen vervuilt, besloot Fleur het water van haar woonplaats te on derzoeken. Ze verzamelde plastic fles sen van de zestiger jaren tot nu, die vrijwel intact ronddobberden. De afge beelde vaas is 21,5 cm hoog en kost 44 euro. www.foekjefleur.com Wereldwijcl webwinkelen door Sandra van Maanen Erik, klant van webwinkel illustratie Getty Images/DPd www.consumentenbond.nl/onlinekopen reageren? consument@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14