Verhalen te mooi voor groot publiek Dizzieni interview De middeleeuwen gelden nog altijd als een relatief donkere periode in de geschiedenis. De Britse auteur Michael Pye brengt licht in de duisternis. Met de Noordzee als basis. 12 DIZZIE De mooiste titels deel je samen! Prijs voor beste verhalenbundel Boeken op papier of tablet: wat een verschil D.H. Lawrence, T.S. Eliot, Francis Bacon, James Joyce, allemaal ko men ze voorbij in Vertel me wie wij waren, het derde deel in de Char leston-trilogie van Rindert Krom hout. Het slotstuk draait opnieuw om de Bloomsbury Groep, een in vloedrijke club van Engelse schrij vers, intellectuelen en kunste naars aan het begin van de twin tigste eeuw. Weer gaat het over Virginia Woolf, Vanessa Bell en haar kinderen Quentin en Angeli ca, Duncan Grant en David Gar- nett. Kunst en literatuur, het zijn niet de onderwerpen waar schrijvers de jeugd van tegenwoordig mee inpakken, zou je denken. Ingewik kelde structuren - het boek springt van 1939 naar 1961, via 1986 weer terug naar 1978 en de verhalen worden ook nog verteld vanuit talloze perspectieven - zijn niet bepaald be steed aan jonge men sen. Toch is dat precies wat Rindert Kromhout doet. Zijn fascinatie voor deze belangwek kende periode is zo aan stekelijk dat je onmid dellijk na het lezen van de laatste bladzijde wilt afreizen naar Char leston Farmhouse, het huis waar het in Vertel me wie wij waren om draait. Simpelweg om dat Rindert Kromhout over mensen vertelt. Mensen die hij niet al leen in leven houdt, maar ook tot leven brengt. Mensen die misschien wel excen triek lijken in al hun wonderlijke vriend schappen en liefdes, maar als het erop aan komt ge woon mannen en vrouwen zijn met dezelfde wensen, zorgen en ondeugden als de bakker of de postbode. Ergens in zijn boek laat Rindert Kromhout Virginia Woolf zeggen dat zij met de uitgeverij die ze sa men met haar man Leonard op zet, verhalen wil brengen die te mooi zijn voor een groot publiek. Misschien geldt dat ook voor Ver tel me wie wij waren. Maar het is het tegendraadse dat zomaar een enorm succes zou kunnen zijn. VERTEL ME WIE WIJ WAREN Ooit was hij er zelf op va kantie. Zoals zoveel En gelsen. „Domburg is een van onze favoriete badplaatsen", zegt Mi chael Pye (68). Hij zag er de duinen, het strand en de eeuwig ruisende branding. Dat er on der het water een van de grootste gehei men van de Noordzee verborgen zat, wist hij niet. „Domburg was in de Romeinse tijd al een haven. De restanten daarvan kwamen in de zeventiende eeuw bij extreem laag wa ter tevoorschijn. Later kwamen daar nog andere vondsten bij. Bij elkaar wierpen ze een heel nieuw licht op de geschiedenis. Het leven lag niet stil na de val van Rome, maar het ging door. Sterker nog: als er er gens de basis is gelegd voor het moderne Europa, dan is het aan de oevers van de Noordzee." Hij zegt het met overtuiging. In zijn nieu we boek Aan de rand van de wereld zijn het vooral archeologische vondsten als die bij Domburg die de basis vormen voor een nieuwe, zeer originele kijk op duizend jaar geschiedenis aan de oevers van de Noord zee. „Ik zat op een hotelkamer in Amster dam en bedacht hoe raar het eigenlijk is dat we zo weinig weten van die tien eeu wen tussen de val van het Romeinse Rijk en de opkomst van deze stad. Wat is er in die eeuwen gebeurd, behalve dan het geijk te patroon van plunderende Noormannen, biddende monniken en vechtende ridders? Wat hebben de mensen in die jaren ge dacht? Weten we überhaupt iets van het le ven dat de mensen hier in dit afgelegen deel van Europa hebben geleid?" Het Noorden gold als de rand van de we reld. Grote delen ervan waren nooit door de Romeinen bezet geweest. De Romeinse geschiedschrijver Plinius ontwaarde hoofd zakelijk moerassen en scheepswrakken, an deren hadden het later over 'zompige pro vincialen' in oneindig laagland. De werkelijkheid, zegt Michael Pye, was an ders. Juist de aanwezigheid van grote hoe veelheden water en de mogelijkheid om per schip de zee over te steken, leidde tot het ontstaan van uitgebreide Waa handelscontacten en de gelei delijke groei van een volko- 416 blz- men nieuwe leefcultuur in de De Bezi§e Bii landen aan de Noordzee. 29-90 euro „Door de handel veranderde al les. Ideeën, de manier van be talen, mode, de stedenbouw, het rechtssysteem en de kunst. Door de uit wisselingen van goederen en ideeën gin gen mensen fundamenteel anders naar het leven kijken. Ze vonden het muntgeld uit, introduceerden de wiskunde in de handel, bedachten nieuwe wetten en andere manie ren om de wereld te onderzoeken." Hoezeer de landen rond de Noordzee een eenheid vormden, weet hij nog uit eigen er varing. Pye groeide op aan de kust in het Engelse Essex. „Mijn grootouders gebruik ten woorden die rechtstreeks uit het Neder lands of het Noors kwamen. Een overblijf sel uit de tijd dat nog niet al het vervoer via Harwich ging en er van alle plekken aan de kust handel met Europa mogelijk was. Het klinkt krankzinnig, maar in een stad als Ipswich rond het jaar 1000 waren steden als Bergen in Noorwegen, Dublin of Middelburg dichterbij dan Londen. Natuur lijk, je had piraten en stormen, maar het vervoer per boot was toch aanzienlijk snel ler en soms ook veiliger dan het transport over land." Zijn boek, door het panel van De wereld draait door uitgeroepen tot boek van de maand, barst van de anekdotes. Analyse van de grote lijnen in de geschiedenis gaat Het blijkt mogelijk door te dringen in dat persoonlijke leven van mensen, ook al zijn ze zo lang dood samen met prachtige verhalen over de schrijvende monnik Beda Venera- bilis, de Viking Sven Asleifarson, de overspelige begijn Katelijn Vedelaer en, vooral, de experimentele onder zoeker en bisschop Robert Grossetes- te, zijn absolute held. „Die man was werkelijk een pionier. Ik dank God dat ik hem nooit ontmoet heb, maar hij heeft werkelijk grenzen ver legd. De man moet een nachtmerrie ge weest zijn voor zijn omgeving, maar als on derzoeker brak hij werkelijk met alle re gels, zelfs de regels die nog niet eens be stonden." De focus in zijn boek ligt voortdurend op het dagelijks leven. Veldslagen, politiek en kerkelijke ontwikkelingen komen er niet of nauwelijks in voor. Aan de rand van de wereld gaat over geld, wonen, handel, strijd tegen het water, ziekte, pest en de verande rende mentaliteit van mensen. Zelfs seks, inclusief de eerste al dan niet verboden po gingen tot geboortebeperking, komen aan de orde. „Ik heb me voortdurend afgevraagd wat ik zelf zou willen weten over die mensen van zo lang geleden. Natuurlijk heb ik ook de annalen van kloosters gelezen, maar tel kens kwam daarbij toch de vraag bij me op: deden die monniken in die 365 dagen per jaar nog iets anders dan bidden en schrijven? Door goed in de bronnen te kij ken en vooral door de vondsten van de ar cheologie te gebruiken, blijkt het af en toe mogelijk door te dringen in dat persoonlij ke leven van mensen, ook al zijn ze zo lang dood. Af en toe, in al dat materiaal, hoor je hun stem en heb je contact met het echte leven." Als schrijver geniet hij een zekere reputa tie. Michael Pye schreef romans en thril lers, meestal met een stevige basis in de werkelijkheid. Zijn eerste boek The movie brats, over een nieuwe generatie regisseurs in de Amerikaanse fdms van de jaren ze ventig, was een uitvloeisel van zijn werk als journalist. „Ik heb in New York ge woond en twintig jaar lang geprobeerd om de ziel te vinden van fdmacteurs die er he lemaal geen hadden. Zo leer je vanzelf schrijven. Maar de geschiedenis heeft me nooit losgelaten. Ik ben van oorsprong his- Dizzie is hét online boekenplatform van deze krant en staat vol nieuws, re censies, interviews en informatie. Lees en deel andermans mening, schrijf je eigen recensie, ontdek nieu we titels of koop boeken online. Ca naar Dizzie.nl NIEUW BLOG Het korte verhaal is een prachtig en volwaardig genre, vinden de ini tiatiefnemers van de J.M.A. Bies- heuvelprijs. Die wordt in februari 2015 voor het eerst uitgereikt. Mede dankzij crowdfunding. Boeken lezen van papier of op een ta blet. Een wereld van verschil. De geur en het gevoel van papier, waar de let ters langzamer lijken te gaan, tegen de virtuele bladzijden, die je met één veeg omslaat. Marjon Kok blogt. YOUNG ADULT Ode aan de Noordzee door Marjon Kok ULYSSES LADY CHATTERLEY'S LOVER VERTEL ME WIE WIJ WAREN RINDERT KROMHOUT Vertel me wie wij waren Rindert Kromhout 166 blz. Leopold 14,99 euro door Herman Haverkate Aan de rand van de wereld Michael Pye Vertaling Arthur Smet, Pon Ruiter en Frits van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13