Dichter als duider tussen het nieuws DIZZIE 13 Nieuw verhaal 'De Kameleon' Afgewezen werk van Perec alsnog verschenen Spannende titels voor winterse avonden toricus. Geen specialist in de middeleeu wen, maar dat beschouw ik juist als een voordeel. „Te specialistische kennis kan ook een na deel zijn. Ik vind dat een boek goed ge schreven moet zijn, dat je een goed verhaal moet hebben en de lezer bij de hand moet nemen. Voor mij maakt het ook niet uit of ik fictie of non-fictie schrijf. De uitgangs punten blijven dezelfde. Ook bij fictie ba seer je je op feiten. Alleen de tussenliggen de ruimte wordt ingevuld met fantasie." Van een breuk met de traditionele ge schiedschrijving van de middeleeuwen wil hij niet weten. „Dat zijn te grote woorden. Ik houd het er liever op dat ik vertel wat er in die jaren ook gebeurd is. Dat er geen sprake was van een donkere periode in de geschiedenis, maar dat we eigenlijk steeds meer weten. Juist over het gebied dat we traditioneel als het meest duister beschou wen. „Het hele idee van een renaissance en een wedergeboorte van de oudheid is een my the", stelt hij. „Het moderne Europa is niet een replica van Rome, maar het product van duizend jaar geschiedenis in het zoge naamde barbaarse Noorden. Het was de Noordzee die Europa vormde, niet de Mid dellandse Zee." De Debuutprijs Het Liegend Ko nijn. De Anna Blamanprijs, de Eli- ne van Haarenprijs, de J.C. Bloem- prijs, de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs en de Jo Petersprijs. En de VSB Poëzieprijs. Die kreeg Ester Naomi Perquin (1980) alle maal voor haar poëzie. Er versche nen drie bundels van haar hand: Servetten halfstok (2007), Namens de ander (2009) en Celinspecties (2012). Het succes leidde onder meer tot het stadsdichterschap van Rotter dam, de stad waar ze woont. En tot een plaats in de kolommen van De Groene en sinds kort ook het Rotter dam-katern van NRC Handelsblad. De beste co lumns zijn nu gebundeld in Binnenkort in dit theater. De titel haalde ze van straat, de regel staat ge kalkt op een van de bui tenmuren van de gevange nis waar ze ooit werkte om haar studie te betalen. Fijn detail is dat de stuk jes op alfabet in de bun del zijn opgenomen. Maar het zijn natuurlijk helemaal geen columns. De actualiteit heeft geen enkele importantie en maar een enkele keer is een vleugje van een me ning te bespeuren. Het is ook geen poëzie. Waar het hier om gaat, zijn (zeer) korte verhalen, en heel goede ook. Als je alles in deze bun del achter elkaar leest, is het net een roman. De belevenissen van Ester Naomi, het vliegende vraag teken. Perquin zweeft door het leven, oordeelt niet, ziet wel alles en schrijft daar met grote mildheid over. Wie de columns van deze dichter leest, heeft geen meditatiecursus meer nodig. Kijk door haar ogen en blijf kalm. Ze schrijft: 'Als iets met voldoende gelukzaligheid wordt naverteld, is het haast on mogelijk het niet te stelen, als toe hoorder'. Perquin staat stil in een detail, laat de associaties komen en dan gebeurt het. In de supermarkt, in de trein, bij de apotheek, op straat, thuis, op een feestje, tus sen schrijvers. En wanneer ze bij een vriend op de koffie is. Er komen speculaasjes op tafel, zij denkt aan speculaties: 'Een pak speculaties'. De sombe re vriend zegt dat we met te veel zijn en dat we te dik worden. 'Om toch iets te zeggen te hebben', vertelt zij over een experiment in een kantoor in New York, over het effect van le vende planten op de werksfeer. Het effect was groots, maar de vriend besluit: 'In New York worden de men sen nog dikker dan hier'. Droefenis, ja, maar wel mooie droefe nis. Wat zou het mooi zijn als meer dichters meer zouden schrijven in meer kranten. Met al leen het nieuws en de duiding kunnen we de wereld niet begrij pen, daar hebben we de literatuur voor nodig. van €13 trboaep neven MAANDAG 8 DECEMBER 2014 JEUGDBOEK De klassieke jeugdboekenserie De Kame leon is opgepoetst door het schrijversduo Bies van Ede en Maarten Veldhuis. Onder het pseudoniem B.M. de Roos schreven zij een geheel nieuw verhaal over de avon tuurlijke tweeling Klinkhamer. RECENSIE Ver voordat Georges Perec, schrijver van Het leven een gebruiksaanwijzing, erkenning vond, had een uitgever zijn roman De con- dottiere afgewezen. Deze is nu alsnog ver schenen. Op Dizzie.nl schrijft Theo Hak- kert over het werk van Perec. SELECTIE Op winterse avonden kruip je het liefst op de bank met een spannend boek. Ter inspiratie heeft Dizzie.nl een paar titels gekozen. Zoals 13 uur van Deon Meyer: een bloedstollende race tegen de klok met het einde der tijden in zicht. VAN EIGEN BODEM door Merel Dado Binnenkort in dit theater Ester Naomi Perquin 160 blz. Van Oorschot 15 euro I Michael Pye. foto De Bezige Bij voor ISBN 9789401901246 Ebook9789401901253 €7,99 Voor informatie over abonnementen: www.romanserie.nt of zomerenkeuning(a)vbkmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12