<s 3 !L i Eindhoven heeft Glow en Amster dam heeft het Light Festival. Maar de Franse stad Lyon spant de Europese 'licht kroon' met het Fête des Lumières. E VERDIEPING 11 Slfal- - In Drie miljoen bezoe kers worden tot vanavond ver wacht in de Franse stad Lyon voor het zestiende Fête des Lumières. Het is het grootste lichtfestival van Europa, met navolging in onder meer Mos kou, Dubai, Leipzig, Birmingham en het Chinese Xian. Ook Eindhoven, Amsterdam - op dit moment - en tal van kleinere Nederlandse steden ken nen varianten. Lyon is de internatio nale referentie met vier avonden en nachten van totale lichtgekte. 75 extra vagante projecties van licht én geluid zijn te zien in alle wijken van de stad en op historische gebouwen die daar voor geschikt zijn. Lichtkunstenaars uit alle delen van de wereld zijn door de stad uitgenodigd. Je zou daardoor een astronomisch ho ge elektriciteitsrekening verwachten. Maar dat valt mee dankzij extreem energiezuinige verlichting. De lichtef fecten kosten de stad slechts 5.000 eu ro ofwel 0,01 procent van wat jaarlijks aan elektriciteit wordt besteed, aldus het stadsbestuur dat spreekt van een minimale investering. Daar komen dan wel 2,6 miljoen euro bij aan kos ten voor de installaties van de kunste naars. Hoofdsponsor is het Franse elektriciteitsbedrijf EDF. De origine van het lichtfeest in Lyon is een eeuwenoud eerbetoon aan de maagd Maria nadat de stad was getrof fen door de pest. Al sinds 1852 vere ren de inwoners van Lyon Maria door kaarsen en fakkels op balkons en raamkozijnen te plaatsen. Pas de laat ste tien jaar is het Fête des Lumières uitgegroeid tot het festival van het huidige formaat. y MAANDAG 8 DECEMBER 2014 extravagante lichtkunst n r»3? J *V**' I Een psychedelisch beeld uit het luid toegejuichte licht- en geluidbombarde ment Laniaeka van de kunstenaars So- min Milleret-Godet en Jéröme Donna. Het is een soort oerknal van vormen die daarna weer uiteenvallen, foto SIPA/HH door Bob van Huët I Het lichtfestival Glow in Eindhoven trok vorige maand circa 500.000 bezoekers. foto Bart van Overbeeke/HH I Lichtobjecten op het Amsterdam Light Festival. Dat festival is nu bezig en duurt nog tot en met 18 januari. foto's Rink Hof, Herman Wouters/HH I Lichtspel op het Paleis van Justitie van Collectif Beam'Art. foto SIPA/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10