Mae bmne me zö verdurve en onbekwaem? STREEKTAAL CULTUUR 41 Gerritse: keur aan sieraden Dure schilderijen onder de hamer Razzmatazz is uitverkocht Chris Tangelder wil het juiste optreden op de juiste plek. Hij programmeert sinds kort ook in Zeeland onder eigen naam. MIDDELBURG - Zondag 7 december zijn veel galeries open in Middel burg bij de Kunst- en Cultuurrou te van t3.oo tot t7.oo uur. Bij Gale rie Gerritse aan de Londensekaai tg stellen ontwerpers een diversi teit aan sieraden en objecten ten toon. Hilde Verreist bijvoorbeeld toont eenvoud in subtiele vormge ving, Jeanine Vandenbergh kiest niet voor de hand liggend materi aal. Willeke van der Stel werkt met draagbare objecten in vilt. MIDDELBURG - Bij het Zeeuws Vei linghuis in Middelburg worden op de veiling van 9 en ro decem ber driehonderd schilderijen ge veild, waaronder twee topstuk ken: een groot doek van Hendrik Willem Mesdag (r83t-r9t5) en een Indonesische tekening van Ru- dolf Bonnet (r895-t978). Beide werken hebben een richtprijs van roo.ooo - t25.ooo euro. Kijkdagen zijn: zaterdag 6 december ro.oo - 16.00 uur, maandag 8 december 23.00 - 27.00 uur, dinsdag 9 decem ber ro.oo - t2.oo uur, woensdag ro december ro.oo -12.00 uur. Veilin gen zijn op 9 en 10 december. Bei de dagen om 13.30 en 19.00 uur. www.zeeuwsveilinghuis.nl OOST-SOUBURG - Het optreden van Those Metal Boys With Their Metal Toys op zaterdagavond 6 de cember in Razzmatazz Oost-Sou- burg is uitverkocht. De organisatie heeft nog gepro beerd om de band voor nog meer avonden te contracteren, maar dat is niet gelukt. MIDDELBURG - 'Tangelder Presen teert' luidt de officiële naam van het initiatief dat Chris Tangelder uit Middelburg heeft opgezet, na dat hij tien jaar programmeur was geweest bij cultureel podium Roe- paen in het Noord-Limburgse Ot- tersum. Daar kwam per 1 mei dit jaar een einde aan wegens econo mische omstandigheden. In die tussentijd is Middelburg zijn vaste woonplaats gebleven. Net als in de tijd - wat langer gele den - dat hij nog programmeur was in Podium 't Beest in Goes. „Ik kan me gewoon niet voorstel len dat ik ooit uit Middelburg weg zou gaan", zegt Tangelder. Toch ligt zijn werk tegenwoordig vooral in 'Het Land van Cuyk' en in Nijmegen en omgeving. „Daar programmeer ik nu concertseries voor verschillende locaties. In een zaal van filmtheater Lux in Nijme gen en daar ook in Breble, de voor malige Honigfabriek, in huiska mertheater Haps en straks ook in de vernieuwde schouwburg in Cuijk. Ik doe dat in samenwer king met meerdere personen en organisaties", vertelt Tangelder. Hij is tijdens de tien jaar als pro grammeur bij Roepaen in die con treien bekend geworden als ie mand met een goede neus voor muziek en met de beschikking over een breed netwerk. Die erva ring en contacten wil hij ook in zetten om met regelmaat in Mid delburg bijzondere concerten neer te zetten. „Sfeer en ontmoe ting spelen daarin voor mij een belangrijke rol. Een optreden moet iets unieks hebben: een pu re beleving voor het publiek, waar bij de mensen het gevoel krijgen dat ze die specifieke ervaring ner gens anders zullen hebben. Optre dens ook waarbij een brug wordt geslagen tussen de artiest en het publiek." Met het programmeren van de zangeres Dayna Kurtz afgelopen donderdagavond in de foyer van de Zeeuwse Concertzaal gaf Tan gelder een duidelijk visitekaartje af met wat hij voor ogen heeft. Eerder deed hij dat ook met het optreden van de Amerikaanse zanger Sam Baker eind oktober in Porgy en Bess in Terneuzen. „Juist in de huidige tijd waarin al les zo snel gaat en zo vluchtig is, vind ik die intensiteit bij dit soort optredens ontzettend belangijk." Tangelder zegt wel te kunnen be grijpen dat programmeurs van grote schouwburgen geen grote ri sico's aangaan, maar hij vindt het jammer dat het aanbod landelijk gezien wel heel uitwisselbaar wordt. Tot zijn genoegen consta teert hij een toenemende belang stelling voor kleinschalige optre dens bijvoorbeeld in de vorm van huiskamerconcerten. Daar speelt hij graag op in. Daè zit paerevleês in rundergehakt, daè zit ezelvleês in ham burgers, daè zit verkensvleês in shoarma, daè zit slangevel in schoenen, daè zit bereklauw in de duifkant, daè zit waeter in kip, daè zit antivries in wien, daè zit ontsmettingsmiddel in Olvarit, daè zit dioxine in pilk, nitriet in de groente, roest in 't waeter, on weer in de lucht, emulgator in de planta, glassplinters in bier, fluor in de tandpasta, smaekstof in de tabak, legionalla in fonteinen, kwik in snoek, epo in wielren ners, salmonella in eiers, anabo len in gewichtsheffers, coke in voetballers, Engels in 't Neder lands, Chinezen in Olland, Ollan- ders in Spanje, asbest in 't of, stank in de lucht, graaizucht in bankiers, waeter in bier, was- poeier in coke, coke in guaves, knoppen in de bozze, een duum in de pinte, vet in broad. Puur of zuver is 't 'r nie vee ok a staèt het op de verpakking. In pu re sukelade zit mae een bitje ca cao, de rest is prut van 't eên of't andere. De meêste diengen bestae uut saemengestelde stoffen. Dat kan nie aars. Wat a nie goed is, is het toevoegen van stoffen die a de consument schae doe en de winst marge van de verkoper vergroate. Dat is onzuver, oneêrlijk. Het mag nie en daè bin aollerlei in stanties die a daè op toezie, mae dan nog gebeurt het. Me kunne dat nie laete. Of beter ZE kunne dat nie laete. Oans doe dat nie. Me doe dat nie, omda me nie in die omstandigheden bin, wan tel kens bliekt a goeie mensen onder andere omstandigheden even slecht bin as degene die a ze eêrder veroordeêlden. Vrijheid strijders worre dictators, fersoen- lijke burgers blieke ineêns te mar telen, zedeprekers misbruke klei ne guus, boek'ouwers die a stele, dokters knoeie, journalisten ver- zinne, politici liege. Oe slecht kan een mens weze? Het is nie zö verwonderlijk da de catechismus de slechtheid beves tigt: 'Mae binne me dan zö verdur ve, da me glad onbekwaem bin toet eênig goed en geneigd toet aolle kwaed? (Vraag 8 van de Hei- delbergse Catechismus) Het ant woord is kort en dudelijk: ja oans, behalve En dan komt 'r een rie del over wedergeboorte. Ik glööve me da me puur slecht of kwaed bin. Me bin ok best genege om het goeie te doen, gelukkig mae. De waereld zou 'r zonder sponta ne hulp slecht voor stae. Zonder goeiigheid zoue aolle hulporgani saties nie kunne bestae. Giro 555 brieng wè nie aoltied evenvee op, net as tegen ebola, mae daè kom- me toch aoltied nog miljoenen binnen. Helaas bin d'r dan wee slechte mensen die a van de hulp goederen profitere, zódat 'r mae een deêl goed terechtkomt. Voe vee mensen een goed motief om je centen in je zak te ouwen, mae of dat dan beter is? Het is nie glad het eêne en ok nie het are. Puur of zuver handele is kennelijk nie meugelijk. Schippere, afwege, poldere, kieze en doeë oar bie het daegelijks le ven. En je merkt wè an j'n eigen of a 't het goed of slecht is. Wan ik glóóve a me een ingebouwd ge voel voe waer'eid en gerechtig heid A 'k m'n stikje overzieë dan liekt het wè een preek. Mae zólank a k even slecht bin as een aar, mó j'r mae nie aol tevee waerde an hech te. Een moaie uutspraeke vind ik aoltied nog: doe wel en zie nie om. Het is een spreuke die a op de keêrzijde stoeng van een rid derorde uut de tied van Lodewijk Napoleon. Op d' andere kant stoeng: een dracht maakt macht. De koning die a moeite ao om in het Neder lands 'doe wel en zie niet om 'te zeggen, wier eholpe deur Bilder- dijk. Die maèkt 'n 'r een Franse zin van: „D'ou elle ainsi ni d'hom- me". Die kon Lodewijk dan nae zegge en leek het of at 'n Neder lands sprak. Het beteêkent zoiets als 'Als het geen vrouw was moet het een man geweest zijn'. (Bron: Wikipedia ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 Meer info: www.galeriegerritse.nl 'Streven naar optredens met pure beleving' door Ali Pankow Muziekprogrammeur Chris Tangelder: „Juist in een tijd waarin alles snel gaat en dingen vaak zo vluchtig zijn, vind ik de intensiteit van een optreden ontzettend belangrijk." foto Lex de Meester Het voorlopige programma van 'Tan gelder Presenteert' in Middelburg: Zaterdag 28 februari: Zangeres Amalia Curran; huiskamerconcert Ei- genhaardstraat 29, 20.30 uur. Zondag 12 april: Margriet Sjoerds- ma; Wandelkerk, 16.00 uur. Vrijdag 17 april: Vrouwelijk gipsy-orkest Romska Stars, De Verge noeging, 20.30 uur. Zaterdag 23 mei: musicus, instru mentenbouwer en geluidsonderzoe ker Beat Weyeneth, Nieuwe Kerk, 20.30 uur. www.tangelderpresenteert.nl door Engel Reinhoudt Reacties: Werrilaan 21, 4453 CA 's-Heerenhoek E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Nae een maend is dit stikje ok nae te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 90