Sluise partijen willen opheldering over onderzoek Lauret 30 ZEEUWS-VLAANDEREN AFSCHEID Ron de Kort begon in 1974 'in een cowboy-tijd' bij Dow, 'nu draaien in Terneuzen de efficiëntste fabrieken'. HE JA, DAT KEN IK Aflevering 1415 TUSSEN HET AXELSCHE GAT EN 'T KOEISCHORRE De presentatie van het veelbesproken boekje 'Tussen het Axelsche Gat en 't Koeischorre' was vorige week donderdag. Het boek is ge schreven door Levien de Groote, amateur-dialectschrijver en Fred Lindenberg. Fred is uitvoerder van het project 'tunnelbouw in Sluiskil en de verbreding van de Tractaatweg' en Levien is bewo ner van de Koegorspolder. Aan deze uitgave was een sponsoractie gekoppeld voor het Hospice in Terneuzen en Unicef en dat leverde behoorlijk wat op. (Het boekje is te koop in Axel, Sluiskil en Ter- neuzen bij Bakkerij De Bruijne en de boekhandels Bruna en Van de Sande.) Ter gelegenheid van de presentatie heeft Adri de Kraker onderstaand liedje geschreven op de melodie van Ketelbinkie. DE BALLADE VAN SCHAPENBOUT. 't Is druk geworden in de Koegors. Ze zetten d'r alles op z'n kop. De weg most 2x breejer ooren. En Boorbara dook in de grond. Dat gaf int straatje vele vragen. En of ut nog weh leefbaar bleef. Eest da gedoe ma al die meulens. En noe kregen ze dit wee op hun bord. Ze kwamen vlug wee bie mekaore. En kwamen stevig uut hun kot. D'r most vanalles an veranderd. Voo de leefbaarheid op Schapenbout. D'r is al langer vee veranderd. 't Was daar'eest zee mee schor en slik. D'r wier om mossels vee gevochten. Ut was er dikkels jie of ik. Men groef toen oek na veenig derrick. Daarin zat zout da was vee werd. Da waren zin Axel druk mee bezig. Mee kookpotten voo 't inmaakzout. Op 't schorre liepen toen vee schapen. Zoo kwam dat plekje aan z'n naam. Al is da lang nie ieder 't eens mee. Mao oek die waren d'r nie bie. Het wegtracee bleek een eele puzzel Met vele malen overleg. 'k Geloof da 't nog nie eemao rond is. Mao 't kom vast hoet geloof me mao. In de schorre-story wast te volgen Al las ik 't mee een korrel zout. Die karren grond wieren da bergen. En in de tunnel vloog een koe. D'r kwamen oek schone reacties. Van over 't water in het Iers. Want wat ut water ei gescheijen. Vindt mekaar weer int dialect. De schrieverie van Hans(Fred) en Levien. Zit nu mooi 't oope in da boek. Ut viel nee mee om oek die lorre. Zo plat te kriegen as een koek. Toch is't op Schapenbout noe anders. Mee al die grond da nest de weg. Ga noe de zonne eerder onder. D'amee en ze misschien weh pech. De Koegors staat nu op de kaarte. Mee't Koeieschorre viaduct. Da's nie 't ende van het werk dao Maar wel het einde van dit lied Piet Scheerders vogelwaarde - Wat een hekel heeft Ron de Kort (61) aan de sta kingsacties in België. Hij mag een vakbondsman in hart en nieren zijn, maar aan acties voeren heeft hij een broertje dood. Staken is een zwaktebod in zijn visie, je moet er in overleg met elkaar uit kunnen komen. „Je mag dan el kaar best de waarheid zeggen, zelfs flink botsen, als je er maar uitkomt." Dow De Kort is vooral ook een Dow- man. Of beter gezegd, was. De Kort heeft na een dienstverband van veertig jaar afscheid geno men. „In 1974 ben ik bij Dow begon nen. De kraker was net neergezet. Het was een heel andere tijd. Ik kwam van Neckermann. Necker- mann was wat betreft verdien sten geen vetpot. Bij Dow kon je meer verdienen. En Dow kon ie dereen gebruiken, loodgieters, boerenknechten, bakkers. Ik had zelf de mulo B gedaan, met exacte vakken, maar was verder in mijn werk tot dan toe administratief bezig geweest." De Kort omschrijft de eerste jaren bij Dow als 'een cowboy-tijd'. „Technisch was ik helemaal niet. In mijn jonge jaren had ik niet eens aan een brommer gesleuteld. Ik heb twee maanden op het Dow-schooltje een opleiding ge volgd voor operator. En ben aan de slag gegaan. Ik heb vijfentwin tig jaar op de kraker gewerkt, in ploegendienst. Dat was heerlijk. Ik kan goed slapen. Overdag was ik vaak vrij. Kon ik andere dingen doen." Zo heeft De Kort eind jaren zeven tig zelf zijn huis in Vogelwaarde gebouwd. „Mijn zwager is bouw vakker. Ik hielp hem en heb zo le ren metselen." Jeugd In zijn jonge jaren heeft De Kort geleerd veel zelf te doen. „We woonden in de polder bij Ossenis- se. We waren thuis met negen kinderen. We hadden niet eens elektriciteit, maar verlichting op Thuis in de polder hadden we niet eens elektriciteit, onvoorstelbaar als je nu terugkijkt butagas. Onvoorstelbaar, als je daarop terugkijkt. Twee keer per jaar kwam de slager langs om een varken te slachten. Op veel plek ken in huis stonden weckflessen om het eten in te bewaren." De grootste verandering kwam in 1962. De Korts moeder overleed dat jaar. De Kort was met negen jaar de oudste van de kinderen. „Mijn vader die bij het water schap werkte als kantonnier, ging terug bij zijn ouders wonen, zo ging dat toen, en wij als kinderen moesten op kostschool. Ik heb de meeste tijd in Oudenbosch geze ten, maar ook in Tilburg en Te- teringen." Walhalla De Kort kwam, evenals het me rendeel van zijn broers en zussen, terug naar Zeeuws-Vlaanderen. „Ik vind het wel jammer dat ik als kind niet op één plek opgegroeid ben. Dat mis ik." In Vogelwaarde heeft hij dat toch redelijk goedgemaakt. „Ik was zes tien jaar, toen ik hier kwam. Als jongeren onder elkaar richtten we stichting Walhalla op. We knap ten een zaal achter één van de ca fés op, hielden popfestivals, fees ten met de kermis, filmvoorstel lingen voor kinderen. Ik kon er veel tijd aan besteden, omdat ik in ploegendienst zat bij Dow." Ondernemingsraad Je ziet het zo vaak, als mensen er gens actief zijn, dan zijn ze dat op veel plekken. De Kort stelde zich in 1993 kandidaat voor de onder nemingsraad van Dow en werd gekozen. Hij zal er met een korte onderbreking tot dit jaar in blij ven, waarvan lange tijd als fullti- Lauret stapte 19 oktober op, om dat 'hij zich niet langer thuisvoel- de in het college'. Al snel bleek dat er meer aan de hand was. Zo zou Lauret zich op een personeels bijeenkomst hebben misdragen. Uit documenten die in het bezit zijn van deze krant blijkt dat bur gemeester Annemiek Jetten al vóór die bijeenkomst een onder zoek liet doen naar vermeende be langen van Lauret bij de Ontwik- kelings Maatschappij Sluis (OMS), die een nieuwe parkeerplaats in de Maria- en Havenpolder aan legt. OMS'ers verwijzen die be trokkenheid resoluut naar het rijk der fabelen. Lauret deed gisteren in deze krant een boekje open over de gang van zaken. De mond van CDA-fractievoorzitter Aniek Uit- dewilligen viel open van verba zing. „Van dat onderzoek wist ik niets. Ik ga er vanuit dat we een toelichting krijgen van het colle ge. B en W houden vast aan de lijn om niet op de zaak in te gaan. Ik pleit voor meer openheid. Als je zelf niets zegt, is altijd de ander aan het woord. Het college kan volgens mij ook reageren zonder anderen te beschadigen." Mare Rijk van Nieuw Gemeente belang en Wim Huigh van D66 blijven de kwestie zien als een in terne VVD-aangelegenheid „Hoe deze kwestie is afgehandeld ver dient geen schoonheidsprijs, maar ik vind het onterecht dat nu de burgemeester, het college en de gemeenteraad worden bescha digd", aldus Huigh. In het artikel is Lauret heel fel over de burgemeester. Huigh: „Ik ga uit van de versie van het colle ge. En die geeft aanleiding om aan te nemen dat het gedrag van Lauret op die bewuste maandaga vond al reden genoeg was om hem buiten te zetten. Alle andere dingen die daarvoor speelden, de den er niet toe." Zijn coalitiegenoot Rijk wil ver der niet op de kwestie ingaan. WD-fractievoorzitter Conny Al- mekinders, zeer nauw betrokken bij de kwestie, onthoudt zich ook van commentaar. Francois Babijn van oppositiepar tij Lijst Babijn beperkt zich tot: „Ik hoop in het belang van de ge meente Sluis dat we vooruit kun nen blijven kijken en dat coalitie en oppositie er samen de schou ders onder zetten. Verder wil ik er niet op ingaan." Fractievoorzitter Robert Evers van oppositiepartij PvdA noemt Lauret 'politiek irrelevant'. „Hij is immers geen wethouder meer. De rol van burgemeester Jetten (ook van de PvdA) is wel van be lang. Maar het kan volgens mij echt niet zo zijn dat de hele we reld schuld heeft, behalve Lauret. En als er spelletjes zijn gespeeld om hem weg te krijgen, dan is daar een reden voor geweest. Vreemd is het natuurlijk wel. In mei waren de vier coalitiepartijen nog dolgelukkig met elkaar. Zó ge lukkig dat ze ons erbuiten hiel den. En binnen vier of vijf maan den, waarin nauwelijks iets is on dernomen, is opeens alles an ders." Hij beraadt zich op het stellen van vragen. SP'er Rudy Eversdijk klimt vast en zeker in de pen. „Uit het artikel blijkt dat wij niet volledig zijn geïnformeerd. Dat onderzoek naar zijn betrokken heid bij die parkingDaar heb ben we nooit iets over gehoord. Dat vind ik kwalijk." 'Dow heeft zeker toekomst in Terneuzen' door Harmen van der Werf Ron de Kort door Raymond de Frel SLUIS - De Sluise coalitiepartij CDA en oppositiepartijen PvdA en SP be raden zich om opheldering van het college van B en W te vragen over het vertrek van oud-wethouder Stan Lauret (WD).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 82