Vaarwel fiscaal voordeel! HfflDeStem Kampeervakantie zonder zorgen PAGINA 20 en 21 Het kapelletje van Herman Finkers PAGINA 22 Zaterdag 6 december 2014 SLIM PLANNEN LOONT Een nieuw j'aar, nieuwe wetten: de fiscus snijdt in diverse voordelen. Wie slim is, profiteert nog voordat vuurwerk en champagne knallen. Schenk geld voor een woning Met het ontsteken van het vuurwerk komt er een einde aan een aantrekkelijk belas tingvoordeel. Sinds oktober 2013 kun je be lastingvrij een ton schenken aan wie je maar wil. De ontvanger moet het geld wel gebruiken voor zijn woning, bijvoorbeeld voor de aanschaf van een nieuw huis of een verbouwing. Hij mag van de gift ook zijn hypotheek aflossen of erfpacht afko pen. Niet alleen ouders kunnen voor Sinter klaas spelen. Met je spaargeld kun je ook een neef of een goede vriend helpen. Als je nog deze maand een bedrag schenkt, mag de ontvanger het geld nog twee jaar gebruiken voor een verbouwing of onder houd aan de woning. Wil hij er een nieuw huis mee kopen, dan moet de woning ook nog echt dit jaar worden opgeleverd. Lukt dat niet, dan is het voor ouders van kinde ren onder de veertig jaar volgend jaar wel mogelijk 52.281 euro te schenken zonder dat er schenkbelasting betaald moet wor den. Op voorwaarde dat zoon- of dochter lief het geld investeert in de woning. Vraag snel partnertoeslag aan Ouderen met een jongere partner lopen vanaf volgend jaar een interessante toeslag mis. De AOW-partnertoeslag verdwijnt voor iedereen die in 1950 of later geboren is en voor het eerst AOW krijgt. Bij 65-plus- sers die de toeslag al krijgen, wordt die langzaam afgebouwd. De AOW-partnertoe- slag is een toelage voor AOW'ers van wie de partner de AOW-gerechtigde leeftijd nog niet heeft bereikt en geen of weinig in komen heeft; tot bruto 1324,46 per maand. En dat kan oplopen tot een behoorlijk be drag. Op dit moment krijgen 65-plussers met een jonge partner nog een toeslag van maximaal 734,41 euro bruto per maand. Het is deze maand opletten geblazen voor iedereen met een groen blaadje die al AOW ontvangt. Als je geliefde in het verle den geen AOW-partnertoeslag ontving omdat jullie inkomen te hoog was, kon dat worden aangepast op het moment dat jul lie minder inkomsten kregen. Dat veran dert per 1 januari. Heeft je lief op dat mo ment geen toeslag, dan krijgt hij of zij deze ook niet als uw inkomen lager wordt of wegvalt. Controleer dus nog even goed of jullie in aanmerking komen voor de part nertoeslag, want in het nieuwe jaar kun je geen partnertoeslag meer aanvragen. Trakteer jezelf op een fiets Doe jezelf tijdens de feestdagen een mooie fiets cadeau. Alle fietsplannen waarmee werknemers via de baas met belastingkor ting een fiets kunnen kopen, verdwijnen in 2015. Dus biedt je baas zo'n plan aan, maak daar dan nog snel gebruik van. Een fiets kopen met hulp van de baas is finan cieel aantrekkelijk, omdat werknemers de kosten van een fiets tot 750 euro kunnen af trekken van hun brutoloon. De fiets wordt dus deels betaald met geld dat anders toch naar de fiscus zou gaan. Een werknemer die in de hoogste belastingschijf van 52 pro cent valt, betaalt 48 procent van de fiets zelf. Dat scheelt bijvoorbeeld liefst 260 eu ro op een model van 500 euro. Kies een nieuwe leaseauto uit Mag je van de baas een nieuwe auto uitzoe ken, dan kan het lonen dat nog voor de jaar wisseling te doen. Tenminste, als het gaat om een milieuvriendelijke bolide. Volgend jaar worden de C02-normen opnieuw aan gescherpt en dat valt ongunstig uit voor de bijtelling van veel populaire automodellen. Ook is het bijtellingspercentage niet meer afhankelijk van het soort brandstof. Leaserijders moeten een bepaald percenta ge van de cataloguswaarde van de auto bij hun inkomen optellen, waarover inkom stenbelasting moet worden betaald. Stan daard is die bijtelling 25 procent. Maar zui nige auto's krijgen een lagere bijtelling, van 20 of 14 procent. Wie in december nog een nieuwe leaseauto uitzoekt, heeft te ma ken met de lagere bijtellingspercentages van 2014. En die blijven nog maximaal vijf jaar gelden vanaf de dag waarop het kente ken voor het eerst op naam is gesteld. i na list A tRAUAN EDRIJF j NHETIAAR f Ï14 2015 :K4r-* Ook als het belastingvoordeel in 2015 niet verdwijnt, kan het slim zijn in december actie te onderne men. Door uitgaven slim te plan nen, maak je namelijk optimaal ge bruik van bepaalde regelingen. Voor berekening van de vermo- gensrendementsheffing gaat de Belastingdienst uit van de peilda tum 1 januari. Het is zaak op dat moment zo min mogelijk geld op je rekening te hebben staan. Ben je van plan een grote aankoop te doen, doe dat dan nog snel even in de feestmaand. Voor ouders die aan hun kinderen willen schenken, geldt een jaarlijk se vrijstelling. Voor hen is het slim hier gebruik van te maken voor de kurken knallen. Ook schenken aan een goed doel is een manier om te besparen op vermogensbelasting. Giften aan doelen die voorkomen op de lijst van de ANBI's (Algemeen Nut Beo gende Instelling) op de site van de Belastingdienst zijn aftrekbaar, mits je meer schenkt dan 1 pro cent van het verzamelinkomen. door Irene van den Berg illustratie Mark Reijntjens reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78