Itaitterprotest tegen vrijuit gaan van agent Treinmoorden alsnog vervolgd in Servië Smartphone van het jaar! BUITENLAND 11 TV-spotje uit de lucht na kritiek Rechters willen info fotorolletj'e hollands nieuwe. Twittergebruikers erkenden met de hashtag #crimingwhilewhite (vrij vertaald: misdadiger en blank) wat veel zwarte Amerika nen al jaren zeggen: zwart en blank worden in the land of the free absoluut niet op gelijke voet behandeld. In 24 uur werden door vooral blanke Amerikanen meer dan 300.000 tweets verstuurd. Ze bekenden kleine vergrijpen waar bij zij vrijuit gingen, maar waar voor een zwarte Amerikaan vol gens hen zeker zou worden gear resteerd. 'Drugsgebruik, vandalisme, dief stal en de verkoop van gestolen goederen, allemaal voor mijn twintigste', schrijft de blanke Tim Wise op Twitter. 'Ik liep een café in met een enorm zwaard, en de politie zei: maakt niet uit', schrijft Laurie Penny. 'Ik stal uit een win kel toen ik 14 was, mijn ouders kwamen en de politie liet me gaan omdat we er uitzagen als een leuk gezin', schrijft Joel Watson. 'Ik stond dronken te plas sen op een bouwplaats. De politie stopte en waarschuwde me voor telefoondieven in de buurt', schrijft Ryan Nanni. Joe Schmucc tweet: 'Ik was 24 en richtte mijn geweer op een buurman. Politie deed niets met de aanklacht.' Brian Wisti schrijft: 'Lieve heer, Ik liep een café in met een enorm zwaard, en de politie zei: maakt niet uit Ik richtte mijn geweer op een buurman. Politie deed niets met de aanklacht waar moet ik beginnen? Als ik een beetje bruiner was geweest, was ik al lang dood geweest of in de gevangenis terechtgekomen.' De krant Washington Post sprak gisteren van een digitale revolu tie. Voorganger en mensenrech tenactivist Jesse Jackson had het over 'een nieuwe online Occu- py-beweging.' De hashtag is gebaseerd op de term driving while black, zwart zijn en autorijden. In de VS wordt die gebruikt als Afro-Amerikanen zonder bijzondere reden door agenten met hun auto langs de kant van de weg worden gezet. De misdrijven die Twitteraars be kenden, zijn van dezelfde grootte als de vergrijpen die de tiener Mi chael Brown en de sigarettenver- koper Eric Garner pleegden. Zij waren allebei zwart en ongewa pend toen ze deze zomer door blanke agenten werden gedood. Brown liep in Ferguson, Missouri midden op de weg. De agent zei hem op de stoep te gaan lopen. Toen Brown niet luisterde, schoot de agent hem neer. Garner ver kocht losse sigaretten in Staten Is land, New York. Vier agenten duwden hem op de grond. Eentje nam hem in een wurggreep, waar door hij stikte. Beide agenten wer den niet vervolgd. De hashtag staat symbool voor wat in Amerika white privilege WASHINGTON - De Amerikaanse supermarktketen Walmart heeft een televisiespotje van de zen ders gehaald omdat de inhoud on bedoeld veel weg had van de fata le arrestatie van Eric Garner. Die stikte bij zijn aanhouding omdat hij in een wurggreep werd gehou den. In de reclame van Walmart is een vader te zien die voor zijn dochter een mobieltje koopt. Die is zo blij met het mobieltje dat zij haar vader in de wurggreep houdt om een 'selfïe' te maken. De man zegt in het spotje 'Ik krijg geen lucht'. Dat waren ook de laat ste woorden van Garner. heet: blanke Amerikanen hebben op veel vlakken een streepje voor op hun gekleurde mede- Amerikanen. Ook de hashtag #alivewhileblack (in leven en zwart) werd in het leven geroe pen; vooral Afro-Amerikanen ver telden daarmee op Twitter over hun ervaringen met de politie. Zwarte Amerikanen lopen twaalf keer zoveel kans om gearresteerd te worden en drie keer zoveel kans om in de gevangenis te be landen als blanken. Van de 2,3 mil joen gevangenen is bijna de helft zwart. Als zwarte mannen vol gens dezelfde normen werden op gesloten als blanken en Latino's, zouden de gevangenissen 50 pro cent leger zijn, schrijft de NAACP, de National Association for the Advancement of Colored People. BELGRADO - Servië en Bosnië ma ken alsnog werk van een massa moord op treinreizigers in 1993 tij dens de oorlog in het voormalige Joegoslavië. Na ruim 21 jaar zijn vijftien verdachten gearresteerd voor het bloedbad, dat nog altijd een open wond is in de regio. „Dit is een belangrijke dag voor de families, die al twintig jaar wachten", zegt Sandra Orlovic van het Centrum voor Humani tair Recht in Belgrado, dat zich al jaren inspant voor deze zaak. „Ik heb veel vragen over waarom het zo lang moest duren en wie de eindverantwoordelijken zijn, maar het is nooit te laat voor ge rechtigheid." De slachtoffers reden in een Joego slavische trein van de hoofdstad Belgrado naar Montenegro. Zodra de trein een stuk door Bosnië reed, werden de passagiers die niet van Servische afkomst waren uit de trein gezet door paramilitai ren en vermoord. Slechts drie van de twintig slachtoffers zijn later teruggevonden. De actie was goed voorbereid, en velen denken dat de Servische autoriteiten er destijds van hebben geweten. Eén arrestant is Gojko Lukic, de broer van de beruchte paramilitai re leider Milan Lukic, die door het internationale Joegoslavië-Tribu- naal is veroordeeld voor andere moordpartijen in de omgeving. Milan Lukic' eenheid, de Witte Adelaars, was waarschijnlijk ver antwoordelijk voor het bloedbad, maar werd hiervoor nooit veroor deeld. Wel gaf het tribunaal het dossier door aan de Servische au toriteiten voor nader onderzoek. Critici vinden dat Servië veel te weinig doet met dergelijke infor matie. De verdachten waren be kend, vaak met naam, toenaam en woonplaats. Toch duurde het ja ren voor er arrestaties kwamen, en dan alleen nog van de direct betrokkenen. Het Openbaar Ministerie moet in formatie geven over het onder zoek naar het verdwenen rolletje foto's van na de val van Srebreni ca. Dat bepaalde het gerechtshof in Arnhem gisteren. De foto's wa ren gemaakt door een Nederland se militair. Er stonden mogelijk moslimmannen op die geëxecu teerd waren of zouden worden. hollandsnieuwe.nl/bndestem ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 door onze correspondent Maartje van Hoek NEW YORK - Niet alleen de straten van New York waren donderdag nacht en vrijdagochtend weer to neel van felle protesten. Ook op in ternet werd van leer getrokken te gen de beslissing van een jury in New York om de blanke agent die de zwarte Eric Garner liet stikken niet te vervolgen. Demonstranten gaan de straat op nadat een jury een blanke agent, die een Afro-Amerikaan wurgde, vrijuit liet gaan. foto Corbis/HH Laurie Penny Joe Schmucc Uniek aanbod door onze correspondent Joost van Egmond r 08:08 .III 1 08:08 -Ö'- 02:08 18c 28716' (0) Errvo Mamir 10biel®£: I ^yj HUAWei fc je betaalt slechts €21,- per maand! De Huawei Ascend P7 t.w.v. €349,- - Ultra slank design - Krasbestendig glas - 13MP camera En iedere maand - 275 MB, belminuten of sms'jes - 500 MB extra De Huawei Ascend P7 is uitgeroepen tot smartphone van het jaar. Bij hollandsnieuwe krijg je deze prijswinnende smartphone (t.w.v. €349,-) nu voor maar €21,- per maand! Dat is inclusief een maandtegoed van 275 MB, belminuten of sms'jes én 500 MB extra. De bezorgkosten zijn eenmalig €30,- en de aansluitkosten krijg je cadeau! Liever nóg meer MB's erbij? Kies dan voor 1000 MB extra. Zo weet je zeker dat je altijd en overal zorgeloos online kunt gaan. Met hollandsnieuwe bepaal je zelf hoe jij je tegoed gebruikt. Je betaalt altijd een vast laag tarief en belt nooit zomaar buiten je bundel. Vervelende verrassingen op je rekening zijn dus voorgoed voorbij! Daar h >uden wij van! Bestel snel op: Zakelijk abonnement nodig? Er is ook hollandsnieuwe voor ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77