column TO©S 1928-2014 'Ze stond Boudewijn bij gedurende Jeugdidolen Zijn huwelijk met Fabiola was een keerpunt in het le ven van koning Boudewijn. Ze werd bewonderd om haar bewogenheid en verguisd om haar steile geloof! - Maak iemand abonnee! 2 IN HET NIEUWS paul kusters IN MEMORIAM DeStem 66 Een groot koningin die wereldwij'd glans gaf aan het imago van ons land Het zegt iets over mijn leeftijd, die onvermijdelijk voortschrijdende grootheid, dat het mijn idolen wa ren. Een zinloze neiging tot uitstel van acceptatie: tijd, resulterend in de dood, is de grote gelijkmaker, die iedere seconde voor iedereen hetzelfde telt. Bill Cosby en Rolf Harris waren twee van mijn jeugdidolen. De een zwart en Amerikaan, de ander blank en Australisch. Wat ze ge meen hebben: wereldberoemd in hun eigen biotoop. Cosby in de Verenigde Staten, Harris in zijn geboorteland Australië, en in Groot Brittannië. Cosby, in het zwart-wit van de jaren zestig de helft van het het zwart-witte duo I Spy. Harris de zwemmer, de zanger van Kangaroo Island, de onvergetelijke presentator van Ani mal Hospital. De andere gemene deler: op hun oude dag zijn ze hard van hun voetstuk gevallen. Omdat ze hun hele leven, achter die oogverblindende glimlach, onder die overdonderende charme, tussen de mooie woorden en het aanstekelijke charisma, altijd hun lui achterna gelopen blijken te hebben. Dat mogen alle mannen van mij. Dat deden de Beatles en de Stones in hun tijd ook, maar het verschil is, althans tot zo ver bekend, dat die geen 12-jarigen te gen hun zin hebben bepoteld. Vanwege dat volgens de jury bewe zen feit en gestraft door de rechter, zit Harris in Engeland nu in de bajes zijn stillevens te schilderen. Dat dreigt nu ook met Cosby in in de Verenigde Staten te gebeuren. Al weet je in dat land nooit wat het resul taat is als de justitiële molens uitgema- len zijn. Maar Nederland loopt in veler lei opzicht altijd een jaar of twee achter de Verenigde Staten aan. Zodat ik me al enige tijd af zit te vragen wie van mijn vaderlandse jeugd idolen straks door de mand valt. Pipo? Dappere Dodo of de Dikke Deur? Golden Ear- ring(s)? Godfried Bomans? Ramses? toosenhenk.nl B SINT EN PIET WEER TERU<3 NAAR SPANJE et oordeel en de meningen over de giste ren op 86-jari- ge leeftijd over leden Bel gische konin gin Fabiola bewegen zich tussen uitersten. De weduwe van konin gin Boudewijn wordt geprezen om haar onvermoeibare inzet voor met name de jongeren en zwakkeren, bijna een halve eeuw lang. Ze wordt verguisd om haar steile geloof en onverzettelijkheid in morele vraagstukken. En ach ter de schermen van het paleis zou Fabiola, met haar kenmerken de ijzeren kapsel, geenszins de sympathieke wuivende dame van de openbare optredens zijn. Dona Fabiola Fernanda Maria- de-las-Victorias Antonia Adelaïda Mora y Aragón wordt op 11 juni 1928 in Madrid geboren als zesde van zeven kinderen van de Spaan se edelman Don Gonzala Mora y Fernandez en Dona Blanca de Aragón y Carillo de Albornoz. Haar ouders zijn fervente monar chisten en goede bekenden van de Spaanse koninklijke familie. Koning Alfonso XIII, overgrootva der van de huidige koning Felip, komt regelmatig kaart spelen en zijn vrouw Victoria-Eugenia is peettante van Fabiola. De Spaanse monarchie wankelt echter en wan neer Alfonso in 1931 uitwijkt naar Frankrijk, volgt de familie Mora hem. Tot twee keer toe gaat het gezin van Fabiola in dat land voor meerdere jaren in ballingschap. Fabiola gaat na de oorlog aan de slag als verpleegster in een mili tair ziekenhuis. Ze is godvruchtig en overweegt zelfs het klooster in te gaan. Een eerdere liefde wordt aan de kant gezet 'omdat hij te veel van wereldse dingen houdt'. De Belgische kardinaal Suenens verhaalt in 1995 hoe bijna 35 jaar eerder de jonge koning Boude wijn bij hem langskomt met het verzoek om hulp bij de zoektocht naar een geschikte echtgenote. De Ierse non Veronica O'Brien wordt ingeschakeld en komt in Madrid terecht, waar ze na een nachtelijk visioen Fabiola tegenkomt. Niet lang daarna ontmoeten Bou dewijn en Fabiola elkaar en in sep tember i960 zijn ze verloofd. Vol gens een ander verhaal zou Fabio- la's peettante Victoria-Eugenia in 1957 aan de wieg hebben gestaan van een eerste kennismaking. Hoe dan ook - Fabiola heeft het ware verhaal nooit willen vertel len -, op 15 december i960 wordt het huwelijk ingezegend in Brus sel. „Mevrouw, Gij zult met eer plaatsnemen in de historische ga lerij van onze koninginnen, van de echtgenoten en de moeders van onze vorsten", zegt kardinaal Van Roey, aartsbisschop van Me- chelen. Hij wenst het jonge bruidspaar 'een lang, gelukkig en gezegend huwelijksleven' toe. De huwelijksreis in Spanje moet ech ter al voortijdig worden afgebro ken vanwege ernstige onlusten in Wallonië. Het huwelijk met Fabiola is een keerpunt in het leven van koning Boudewijn, die tien jaar eerder de troon moest overnemen van zijn verguisde vader Leopold III. Bou dewijn woont nog thuis en dus re geert 'mon augustepère' al die tijd op de achtergrond mee. Na de bruiloft moeten Leopold en zijn tweede vrouw Lilian opkrassen en begint de regering van Boude wijn pas echt. De vurige kinderwens van Fabio la en Boudewijn wordt niet ver vuld. Alle zwangerschappen eindi gen in miskramen. „Ik heb vijf kinderen verloren. Uit die erva ring leer je iets. Tijdens mijn zwangerschappen kreeg ik tel kens problemen. Maar weet u, uit eindelijk vind ik dat het leven mooi is", aldus Fabiola in 2008. Boudewijn en Fabiola troosten zich uiteindelijk met de gedachte dat er daardoor 'meer plaats vrij is in ons hart om alle, werkelijk alle, kinderen lief te hebben'. Het verklaart ook waarom de streng gelovige Boudewijn, daar in gesteund door Fabiola, in 1990 laat weten de abortuswet niet te zullen tekenen. „Is het normaal dat ik de enige Belgische burger ben, die verplicht is tegen zijn ge weten te handelen in zulke be- Koningin Fabiola langrijke materie?", vraagt hij. Er komt een ingenieuze, maar om streden oplossing: de koning wordt 48 uur 'buiten dienst' ge steld, zodat de regering de wet zelf kan tekenen. Fabiola en Boudewijn bemoeien zich in de jaren '60 en '70 noodge dwongen intensief met het gezins leven van prins Albert en prinses Paola, die dan gescheiden levens leiden. Hun kinderen Filip - de huidige koning -, Astrid en Lau rent worden opgevangen door de koning en koningin, niet altijd tot genoegen van de kinderen. „Die Spaanse heks", is een uitspraak die wordt toegeschreven aan de re belse Laurent. Anderen vinden daarentegen dat Fabiola 'werkelijk een edel karakter heeft'. Fabiola, die snel redelijk goed Ne derlands spreekt, heeft namelijk Voor meer Paul Kusters zie www.bndestem.nl/paulkusters BRUSSEL - „Koningin Fabiola gaat deel uitmaken van de legende Boudewijn, die meer dan veertig jaar op de troon zat. De koning zag zijn functie als een roeping en zij heeft hem daarin altijd ge motiveerd. Zij was zijn ideale part ner", zei de Belgische oud-minis ter van Buitenlandse Zaken en voormalig NAVO-baas Willy Claes gisteravond na het nieuws van het overlijden van Boude- wijns weduwe, ruim twintig jaar na diens dood. De reacties stroomden binnen op het voor ingewijden niet onver wachte bericht van het Konink lijk Paleis: „Met zeer grote droef heid melden we het overlijden van Hare Majesteit Koningin Fa biola vanavond in het Kasteel Stuyvenberg te Brussel." Sinds 1998 woonde Fabiola daar, vlakbij haar neef, de huidige ko ning Filip, en zijn gezin. Fabiola had een hechte relatie met de net als zijzelf zeer vrome vrouw van Filip, koningin Mathilde. De Franstalige premier Charles Michel verklaarde dat België 'een groot koningin verliest die wereld wijd glans gaf aan het imago van ons land'. Zijn voorganger Elio di Rupo liet weten 'zeer triest' te zijn. „Ze heeft koning Boudewijn bijgestaan gedurende zijn volledi ge koningschap, ten dienste van België." Volgens de voorzitter van de Vlaamse liberalen, Gwendolyn Rutten, is dit een 'afscheid van een sterke vrouw met een bijzon der gevoel voor humor'. Zo verscheen Fabiola vijfjaar gele den, 81 jaar oud, opgewekt op het défilé ter ere van de nationale feestdag met een knalgroene ap pel, verwijzend naar Willem Teil. Kort ervoor was ze door een ano nieme man bedreigd. Die zei dat hij haar met een kruisboog zou beschieten. Volgens Vlaamse tv-journalist Flip Feyten was Fabiola 'een vro lijk, grappig mens'. „Maar, het is LEON KRIJNEN LEON.KRIJNEN@BNDESTEM.NL DENK JE ÖAT JE EINDE LIJK ALLES SEHAD HEBT,,, Koningin door door Hans Jacobs H t En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* I - <L De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. L. door onze correspondent Petra Janbroers www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee Premier Charles Michel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76