Politiek Sluis verdeeld over zaak Stan Lauret Keuring van diensten aan balie in Vlissingen Extra inzet op oudejaarsdag Veere Vlissings park voor groot man 34 WALCHEREN EINDHOVENSE LIEFDADIGHEID De Vesle Kari Foundation strijkt neer in Zeeland. Vanaf juni wordt er gevaren met een Noorse kotter. Lauret stapte 19 oktober op, om dat 'hij zich niet langer thuisvoel- de in het college'. Al snel bleek dat er meer aan de hand was. Zo zou Lauret zich op een personeels bijeenkomst hebben misdragen. Uit documenten die in het bezit zijn van deze krant blijkt dat bur gemeester Annemiek Jetten al vóór die bijeenkomst een onder zoek liet doen naar vermeende be langen van Lauret bij de Ontwik- kelings Maatschappij Sluis (OMS). Lauret deed gisteren in deze krant een boekje open over de gang van zaken. De mond van CDA-fractievoorzitter Aniek Uit- dewilligen viel open van verba zing. „Van dat onderzoek wist ik In de Publiekshal wordt een pre sentatie gegeven aan het begin van de informatieve raadsvergade ring van die avond. Met name de dienstverlening aan burgers, het loket voor onderne mers, 'zaakgericht werken' en het onderzoek naar fraude op basis van onjuiste inschrijving van per sonen op woonadressen staan hierbij centraal. Aan de diverse ba lies in de hal wordt door de balie medewerkers uitleg gegeven over niets. Ik ga er vanuit dat we een toelichting krijgen van het colle ge. B en W houden vast aan de lijn om niet op de zaak in te gaan. Ik pleit voor meer openheid. Mare Rijk van Nieuw Gemeente belang en Wim Huigh van D66 blijven de kwestie zien als een in terne WD-aangelegenheid. WD-fractievoorzitter Conny Al- mekinders, zeer nauw betrokken bij de kwestie, onthoudt zich ook van commentaar. Francois Babijn van oppositiepartij Lijst Babijn be perkt zich tot: „Ik hoop in het be lang van de gemeente Sluis dat we vooruit kunnen blijven kijken en dat coalitie en oppositie er sa men de schouders onder zetten." Fractievoorzitter Robert Evers van oppositiepartij PvdA noemt Lauret 'politiek irrelevant'. „Hij is immers geen wethouder meer. De rol van burgemeester letten (ook PvdA) is wel van belang. Maar het kan volgens mij echt niet zo zijn dat de hele wereld schuld heeft, behalve Lauret." ZIERIKZEE - De boot is een jongens droom en het is de grote wens van Willem Wilbrink om het scheepje in te zetten voor kinde ren die het moeilijk hebben door ziekte, handicap of armoede. De boot is de Vesle Kari, een acht meter lange houten kotter uit Noorwegen, die momenteel in de Museumhaven Zeeland wordt ge restaureerd. „Mijn vrouw Esther geeft leiding aan een bewindvoer derskantoor en heeft zodoende da gelijks te maken met mensen die aan de onderkant van de maat schappij bungelen. Aan huis heb ben we een voedselbank en daar hoorde ik een vrouw vertellen dat haar zoon nog nooit op vakantie is geweest. Zo is het idee van de Vesle Kari Foundation ontstaan", vertelt de vijftigjarige zakenman uit Eindhoven. Wilbrink is op in terimbasis directeur van drie be drijven. „Het ene maakt luxe kof fiezetapparaten, het ander levert voertuigbepantsering aan de over heid en het derde is een reclame bureau." En verder houdt Wilbrink zich be zig met schrijven. „Ik heb een dichtbundel op mijn naam en nu ben ik bezig met de biografie van een bekende Eindhovenaar. Mijn roman Julian de Zeeman komt 18 december uit. Daarvan gaat acht euro per boekje naar de stich ting." De Vesle Kari gaat varen op het Grevelingenmeer en de Ooster- schelde. „Het schip krijgt een lig plaats in Brouwershaven. Er zijn inmiddels drie kapiteins in oplei ding. Die hebben allemaal een vaarbewijs en ervaring op zee. Bij Onder water bleek het schip zo rot als een mispel. Dat was een zakdoekmomentje elke tocht dient een verpleegkun dige aanwezig te zijn. Ook daar zijn kandidaten voor." De stichting werkt samen met de Brabantse Wensambulance, die laatste wensen van terminale pa tiënten uitvoert. „De boot wordt aangepast op het vervoer van een brancard. Maar het zullen toch voornamelijk kinderen uit Bra bant en Zeeland zijn die er een dagje of weekeind op gaan varen. Zeehondjes en bruinvissen kij ken, prachtig. De eerste tocht staat al gepland. In juni gaan er vier kinderen met het Downsyn droom mee", aldus Wilbrink. Deze week werd in Zierikzee de Lindoy gesloopt. Het schip was bedoeld als project voor kansar me jongeren. Eindresultaat is een schipper met veel schulden en een scheepswrak. Wilbrink: „Maar wij zijn in tegenstelling tot stichting Lindoy niet afhankelijk van overheidsgeld. Zestig procent van de financiering is al binnen en onze restauratie is met 15.000 euro ook veel minder kostbaar. Voor het in de vaart houden staan straks twee bedrijven en de Lionsclub Leende garant." KOTTERTJE SPEELDE ROL IN VERZET hun manier van werken. Er wordt toelichting gegeven op het ge bruik van de gegevens van de Ge meentelijke Basis Administratie, vroeger bekend als het 'Register Burgerlijke Stand'. Er wordt ook uitgelegd welke wet telijke verplichtingen de gemeen te heeft in dienstverlening en ge gevensbeheer en wat de organisa tie daar voor moet doen. Ondanks de bezuinigingen die de gemeente overal in zoekt, wil Vlis singen 'voor het belangrijkste deel' voldoen aan de uitgangspun ten die de rijksoverheid voor de publieke dienst heeft geformu leerd. De presentatie begint om 19.30 uur. Aan het einde ervan werkt de gemeenteraad nog een aantal agendapunten af naar aan leiding van actuele zaken en het vragen halfuurtje. Van der Zwaag gaat er vanuit dat de wetswijziging, waarin vastge legd wordt dat er geen vuurwerk meer afgestoken mag worden voor 18.00 uur, dan van kracht is. De Eerste Kamer moet dat dan wel voor het kerstreces goedkeu ren. Tot nu toe mocht er op oudejaarsdag vanaf 10.00 uur al ge knald worden. Van der Zwaag: „Door die wetswijziging veran dert de situatie overdag natuurlijk flink. Het is nog even afwachten, maar ik denk wel dat het door gaat. Ik vrees wel dat het moeilijk handhaven is voor ons. Het bete kent een gedragsverandering bij de 'afstekers' en dat gaat echt niet van de één op de andere dag. Ik had de laatste jaren trouwens al extra inzet op straat overdag naar aanleiding van klachten." „We gaan echt niet wild op jacht. Maar het moet wel een feestje blij ven. Wij zetten daarom altijd sterk in op preventie. Op voor- Veere houdt vuurwerkover last met de jaarwisseling scherp in de gaten, maar gaat niet 'wild op jacht' hand gaan we al in gesprek met dorps- en stadsraden en jongeren. Een vreugdevuur is prima, als je het van tevoren aanmeldt. Wij zorgen er dan voor dat er geen schade ontstaat door bijvoorbeeld zand te storten." Veere hanteert ook dit jaar de Me nukaart, in 2008 bedacht en nu ook bij andere gemeente in ge bruik. Daarop staan overtredin gen tijdens de jaarwisseling met bijbehorend prijskaartje. Veere stelt, evenals de twee ande re Walcherse gemeenten, geen vuurwerkvrije zones in. Van der Zwaag: „Dat is tijdens het veilig- heidsberaad tussen de drie ge meenten zo afgesproken. Het zou ook niet werken, als de één dat wel en de ander niet zou doen." VLISSINGEN - Precies een jaar na zijn overlijden heeft de voorvechter van men senrechten en oud-president van Zuid Afrika, Nelson Mandela een eigen park in Vlissingen. Met de Wijkraad Paauwenburg onthulde burgemeester Letty Demmers (rechts) het nieuwe naambord, foto Ruben Oreel door Raymond de Frel SLUIS - De Sluise coalitiepartij CDA en oppositiepartijen PvdA en SP be raden zich om opheldering van het college van B en W te vragen over het vertrek van oud-wethouder Stan Lauret (WD). door Claudia Sondervan vlissingen - Vlissingers en de ge meenteraadsleden kunnen zich donderdagavond 11 december in formeren over de dienstverlening van de gemeente Vlissingen. De ge meente wil die verbeteren en laten zien wat er nu gebeurt. Met zieke kinderen naar de zeehondjes door Ton van den Nouweland Willem Wilbrink, Vesle Kari De Vesle Kari is een houten kotter die in 1936 in Noorwegen werd gebouwd. Het scheepje is door een Noorse arts naar Friesland gevaren en daar verkocht. Verzetsmensen gebruikten de Ves le Kari tijdens de oorlog voor het vervoer van onderduikers. De opbouw van het schip is in 2007, bij terugkeer van een verre reis, vervangen. Motorschip Vesle Kari is 8,20 me ter lang en 2,80 meter breed. De boot weegt zes ton en heeft een diepgang van 90 centimeter. Op de Vesle Kari is na de restaura tie plaats voor vier passagiers en twee bemanningsleden. Er zijn vier slaapplaatsen. door Annemarie Zevenbergen DOMBURG - Met extra inzet over dag wil burgemeester Rob van der Zwaag vuurwerkoverlast in de ge meente Veere op oudejaarsdag voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69