Grenspaal terug naar originele plek Domburg Van Wouwestraat Serooskerke wil Prijsvraag voor naam einde gevaarlijke parkeersituatie verlengde A. Dekenstraat 32 WALCHEREN ACHTER DE HOUTTUINEN Het bijna geheel leegstaande winkelcomplex Achter de Hout tuinen staat al een jaar te koop. De stenen paal keert bijna op de originele plek terug. Provoost: „Een klein stukje ernaast, maar dat kon niet anders." De Westkap- pelaar vond de steen een jaar of zeventien, achttien geleden. „Ik reed toen met een kraantje, dus dat was oppakken en meenemen. Maar hij hoort eigenlijk op z'n ouwe plek." Tiendpaal 'ro2 zt 5' markeerde ooit het blok ro2, tus sen de Roosjesweg, de Betjes-weg (nu Brouwersweg) en de Berg weg. De letters zt staan voor 'Zeeuwse tienden' en de 5 is het volgnummer van de paal. Die oude palen markeerden ooit de belastinggebieden (tiendblokken) in Zeeland. Walcheren was inge deeld in 2t2 blokken. Tot 2907 moesten boeren binnen zo'n tiendblok belasting in natura af dragen aan de landeigenaar. Wim Roose en Hans Bostelaar, vrijwilligers bij Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) klaar den de klus in Westkapelle in een handomdraai. Beide heren heb ben dan ook enige ervaring met grenspalen. Roose: „Dit is wel een heel mooi en gaaf exemplaar." Bij de tiendpaal naast het gemeen tehuis komt een informatiepaneel en een schildje van het project Zeeuwse Ankers van SCEZ. Op dat schildje staat een QR-code die toegang biedt tot de website www.zeeuwseankers.nl, het digi tale platform van Zeeuwse An kers. Projectleider Leo Adriaanse; „Zodra de paal is onthuld, komt het verhaal achter de paal beschik baar op onze website. Er hangen er nu zo'n vijftig Ankerschildjes in Zeeland, waarvan een twintig tal in Walcheren. We willen jaar lijks uitbreiden met 50 tot too nieuwe schildjes." De website biedt toegang tot verhalen, activi teiten, routes, thema's en collec ties uit heel Zeeland. In het gat in Provoosts tuin zet hij een andere stenen paal. Die staat nu nog een stukje verder in de tuin. „Geen grenspaal, deze zet ten ze vroeger tegen de zijkanten van de schuurdeuren, om schade bij het inrijden te voorkomen." MIDDELBURG - Het is stil geworden in het noordelijke deel van de straat Achter de Houttuinen in Middelburg. Tussen de Baanstraat en het Armeniaans Schuitvlot zijn het afgelopen jaar heel wat vierkante meters leeg komen te staan. Op de hoek hebben de me dewerkers van Scoop hun kantoor verlaten. Het grote pand staat te koop. Net als het winkelcomplex, waar bakker Schrieks en Endura Sport als enige huurders zijn over gebleven. Tussen het voormalige Scooppand en het winkelcomplex staat het politiebureau, waarvan de toekomst onzeker is. Bakker Jan Schrieks blijft in elk ge val tot februari 2027. Dan loopt zijn huurcontract af. „Het is een mooie winkel op een hele mooie plek. Als we zouden vertrekken zijn we onze investeringen kwijt." Schrieks heeft negen vestigingen op Walcheren, waarvan vijf in Middelburg. De zaak in Achter de Houttuinen liep prima, tot Aldi en Bristol vertrokken. De loop raakte er uit. „Het kost ons een hoop geld", zegt Schrieks. Om geen personeel te hoeven ont slaan opende Schrieks onlangs een vestiging op de hoek van de Markt. „Het gaat daar hartstikke goed", zegt de bakker. Wat Achter de Houttuinen betreft, wacht hij de ontwikkelingen af. „Ik heb de hoop dat het daar nog goed komt", zegt Schrieks. De andere overgebleven huurder, fietsspeciaalzaak Endura Sport, wacht het aanbreken van betere tijden niet af. Endura blijft in Mid delburg, benadrukt directeur Adri de Visser, maar zoekt in de stad wel naar een ander pand dat meer geschikt is voor zijn zaak. Aan de voorzijde was nauwelijks te zien dat zich in het pand een grote Aldi en Bristol bevonden. Al leen twee bescheiden bordjes aan de gevel wezen op hun aanwezig heid. Toen Aldi aan de achterzijde van de winkel lichtreclame op hing, goed te zien vanaf de door gaande weg (Looierssingel), dwong de gemeente de super markt die weg te halen. Bristol heeft zich inmiddels terug getrokken uit Middelburg. Aldi opende een fdiaal in de Stromen- wijk en vertrok uit Achter de Houttuinen. De eigenaar van het winkelcom plex, een Eindhovense investe ringsmaatschappij, ging failliet. Curator Stijn Hoppenbrouwers probeert al een jaar met financier SNS Propertize het grote pand te verkopen. Er is interesse. Maar die belangstellenden hebben zo hun wensen. Het vereist de medewer king van onder meer de gemeen te, die eigenaar is van de parkeer garage, om aan die wensen te kun nen voldoen. Verplaatsing van de ingang van de parkeergarage naar de Looierssingel, toestemming om naamsreclame op de gevel aan te brengen, verandering van be stemming: het zijn ideeën om de kans op een koper te vergroten. „Er zijn gesprekken gaande", zegt Hoppenbrouwers „Maar dat is alle maal nog niet zo eenvoudig." De beschikbare parkeerruimte in de straat, zes vakken aan één kant, is te beperkt. Daardoor wordt aan de andere kant, over de hele lengte van de straat, langs de stoep geparkeerd. De breedte van de straat is daar niet geschikt voor, zodat gevaarlijke situaties ontstaan en geparkeerde auto's schade oplopen. 'Een brandweer auto, vuilniswagen of tractor kan nauwelijks tussen de auto's door rijden. De afgelopen jaren is de schade aan auto's enorm opgelo pen', schrijven de bewoners. Leon Boeijen, een van de bewo ners: „Dit speelt al een jaar of tien. Soms vliegen de autospie gels je om de oren. Uit je auto stappen, zeker met kinderen, is ge vaarlijk. Er wordt ook te hard gere den. Doordeweeks is het druk, want om de hoek zit het politiebu reau. Bezoekers en medewerkers daarvan parkeren hier ook. In het weekend staan de kerkgangers er. Er blijft dan weinig ruimte over. We hebben tijdens een omleiding al een incident gehad met een lijn bus die er niet door kon. Dat ver oorzaakte een hoop commotie." „Steekvakken, net om de hoek aan de Dregmanstraat en ook waar nu langs de stoeprand gepar keerd wordt, lossen al veel op. Dat kan, want er ligt een groenstrook langs de hele lengte van de straat. Extra snelheidsremmende maatre gelen zouden ook goed zijn. Er ligt een verkeersdrempel bij de kruising, maar daar gaan ze mak kelijk met vijftig kilometer over. Het is hier dertig kilometer." De dorpsraad komt dinsdag bij een. De regels en voorwaarden moe ten nog uitgeknobbeld worden, maar het college van Vlissingen wil een prijsvraag uitschrijven voor de nieuwe ontsluitingsweg. Die moet in februari 2015 klaar zijn. Dat is dik twee maanden la ter dan voorzien was. Er doken on verwachte zaken op uit de bodem van het voormalige Scheldeter- rein, van puinresten tot leidingen en kabels van onbekende her komst. De vertraging maakt de wegaanleg niet duurder dan ge raamd, stelt de gemeente. De naamgeving voor de nieuwe weg naar de Vlissingse binnen stad maakt reacties los op Twitter. Er worden namen geopperd als Sa ra Burgerhartstraat, (naar de ro man die Betje Wolf en Aagje De ken samen schreven), Rosa Parks straat (Amerikaanse burgerrecht- activiste), en Willem Ruysstraat (naar de Rotterdamse reder en verzetsman en het naar hem ver noemde passagiersschip dat in de oorlog op de Scheldewerf lag). door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - Grenspalen horen zo veel mogelijk op hun ouwe plek te staan vindt Rinus Provoost uit Westkapelle. Dus liet hij gistermid dag een originele stenen tiendpaal uit z'n tuin halen om terug te laten plaatsen op de originele plek. „In Aagtekerke Noord", zegt hij be slist. „Ja, Aagtekerke Noord; een Wasschappelaar spreekt niet van Domburg." Een stenen grenspaal gaat van Westkapelle terug naar de oude standplaats bij het Domburgse gemeentehuis Vrijwilligers Hans Bostelaar (I) en Wim Roose van Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) versjouwen de grenspaal, foto Ruben Oreel Winkelcomplex door Theo Giele door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - Er moet nu een de finitieve oplossing komen voor de gevaarlijke parkeersituatie in de Ds. Van Wouwestraat in Seroosker ke, schrijft een groep bewoners in een brief aan de dorpsraad. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Vlissingers kunnen naamsuggsties aandragen voor de nieuwe weg over het Scheldekwar- tier in Vlissingen die Aagje Deken straat en Koningsweg verbindt. Winkelcomplex 2800 m2 winkelruimte Voormalig kantoor Scoop 2571 m2 kantoorruimte Achter de Houttuinen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 67