Zondag a.s. ruins Intratuin Koudekerke Varen door nieuwe sluis almanak Wouter Klootwijk ZEELAND van 12.00 tot 17.00 uur 'Een gemiste kans voor Zeeland', zegt initiatiefnemer. fi.BC 0 8 A Deze keer is het de garnaal die het jaar gedenkwaardig zal maken ZATERDAG 6 december 2014 29 OP DE BRUG Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, 0118-551623. www.intratuin.nl WEMELDINCE - In Zeeland kreeg het geen subsidie los voor een proefproject met bioraffinage van onder meer suikerbieten. Daarom trekt het Wemeldingse bedrijf Dutch Sustainable Development (DSD) naar Flevoland, met in zijn kielzog drie andere Zeeuwse be drijven. Via de provincie Flevoland wisten DSD-eigenaar Hans van Klink en zijn partners Synergo Groep (Goes), Van Antwerpen Milieu techniek en Franken Inox (Borsse- le) een half miljoen subsidie bin nen te slepen uit het Europese Eranet-fonds. Naast Acrres, een onderdeel van Wageningen UR, doet ook een Poolse universiteit mee. Het project kost één miljoen euro. Van Klink zoekt voor het laatste gaatje nog financiers. DSD gaat in het proeffabriekje in Lelystad zijn eigen beta-pro- cess-techniek toepassen. Daarmee kan bij de bioraffinage van plan tenresten de vergistingstijd wor den verkort. Voordeel: snellere en goedkopere raffinage en meer bioethanol-productie. Het scheelt ongeveer de helft in kostprijs. Ook is het mogelijk de betapro- ces-techiek te gebruiken voor de productie van groene grondstof fen voor de chemie (biobased), zo als buthanol, ethyleen en propo- nol. Uit deze plantaardige grond stoffen kunnen bijvoorbeeld bio- plastics worden vervaardigd. Van Klink spreekt van beproefde techniek. „Deze proeflijn wordt meer een showroom voor klan ten." Als zij er brood in zien, kan dat leiden tot de bouw van een commerciële bioraffïnagefabriek. Van Klink kijkt dan ook naar Zee land. „Eigenlijk wilden we deze proef onderbrengen bij het pro ject De Groene Poort in Rilland, maar door besluiteloosheid en een gebrek aan kennis van part ners zoals de provincie en Impuls verkassen we naar Lelystad. Een gemiste kans, lijkt me." Gedeputeerde Ben de Reu vindt de kritiek onterecht. „We onder steunen meer biobased projecten, ook een aantal van Van Klink. Kort na zijn aanvraag was de pot leeg. Daarbij komt dat elke aan vraag inhoudelijk wordt beoor deeld. En dan kun je ook afvallen. Dit is typisch een reactie van een teleurgestelde ondernemer." Van Klinks testlijntje voor bioraf finage in proefboerderij De Rust- hoeve in Colijnsplaat blijft wel ge woon draaien. Doel is er verschil lende gewassen uit de Biobased Innovation Garden te raffineren. Meer nieuws zie: www.pzc.nl intratuin Eén keer per jaar houdt de Elisa- bethparochie Midden-Zeeuws- Vlaanderen een kerkdienst in de openlucht. Ze noemen het geen hage- preek, maar een parkdienst en het succes is steevast groot. In het Regio blad wordt het een bijzondere bele ving genoemd. „De vogels zingen mee, de zon en de wind helpen Gods lof te bezingen." En de picknick na de dienst verstevigt de band tussen de parochianen. De scribent van dienst wijst er in een terugblik in het blad terloops op, dat ook dit jaar vooraf weer de Heilige Clara werd aangeroepen en haar ge vraagd werd om goed weer. Maar het geval wilde dat ook de boeren diezelfde dagen smeekten om goed weer. Na een uiterst droge periode waren de akkers toe aan een fijne hoosbui. Parochianen en boeren ke ken 's morgens vroeg hoopvol naar de lucht. De boeren wonnen. Het kwam met bakken uit de hemel. De parkdienst verhuisde naar binnen. Weet je het resultaat van november al? Joost geeft altijd actueel inzicht in je cijfers en de btw-aangiften worden per maand of per kwartaal met één druk op de knop verzonden aan de Belastingdienst. open I Tegels, sanitair en sauna's 1 www.bruinsbruist.nl Amundsenweg 2 te Goes Tel. 0113-214 049 Bioraffinage naar Lelystad door Frank Balkenende TERNEUZEN - Het haveninformatiecentrum Portaal van Vlaanderen op het slui- zencomplex in Terneuzen is uitgebreid met een hypermoderne 'presentatie desk', gewijd aan de nieuwe zeesluis. Managementassistente Liselotte Spues- sens was de eerste die in de stoel op de brug van het schip plaatsnam en uit leg over de bediening kreeg van technisch medewerker Rob de Roo. Bezoe kers van het centrum kunnen een virtuele vaartocht maken via de zeesluis over het Kanaal Gent-Terneuzen naar Gent. Er wordt ook alle mogelijke infor matie verstrekt over de bouw van de nieuwe sluis, foto Peter Nicolai kleurt je leven Tip? redactie@pzc.nl )™St POWERED BY WEA Joost werkt bij WEA Zuid-West www.hallojoost.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56