I I Europa's grootste woonhuis staat te koop. Voor negen miljoen euro kan het statige Wentworth Woodhouse in Engeland van jou zijn. Zorg ervoor dat je handig bent met klussen, want het landgoed verkeert in slechte staat. 12 SPECTRUM buitenland ••Mi»»111 Veel is het niet: een kleine verzameling huizen rondom de Holy Trinity Old Church. Een tuin centrum en village shop aan de slinge rende plattelandsweg B6090. Maar dan toch, een kroeg: freehouse George Dragon, voor het betere glas stout of lager van Carling dan wel Stones. Stilte heerst in deze countryside villa- ge met 1.200 inwoners. Het geraas van de nabijgelegen snelweg Mi, van Shef field naar Leeds, is pas hoorbaar ver buiten de bebouwde kom. Toch is Wentworth in South Yorkshi re bekend all over Britain. Vooral de gegoede Britten kennen het als de plaats waar het statige Wentworth Woodhuis staat: een gigantisch land goed met daarop een woonhuis dat al gemeen beschouwd wordt het groot ste binnen Europa. De bewoners kun nen bijna elke dag van het jaar in een andere ruimte vertoeven, want het ge bouw heeft meer dan 310 kamers. Koning Karei I schonk de lap grond in 1641 aan Thomas Wentworth, de graaf van Strafford. Diens zoon begon met de bouw van het huidige land huis in 1725. Na de voltooiing vond men de barokstijl echter niet meer om aan te zien en dus werd besloten om aan de achterkant een reusachtig nieuw woonhuis neer te zetten. Dit bouwwerk kreeg een veel groter, im posanter aanzien dan het oudere huis. Zodoende werd de achteringang in eens de voordeur. Zes grote pilaren do mineren de voorgevel en geven zo het complex een vorstelijke grandeur. „Het is eigenlijk meer een paleis dan een huis", zegt Richard Green, kunst historicus en voorzitter van de stich ting Georgian Society. De geboren en getogen inwoner van York raakt elke keer weer verrukt als hij over het huis praat. Green legt uit dat het kloppend hart van Wentworth Woodhouse de Marmeren Hal is, een enorme vierkan te zaal direct achter de hoofdingang. Elke muur is twintig meter breed en vijftien meter hoog. Verder werden er twee grote vleugels links en rechts aangebouwd, waardoor het bouw werk de breedste voorgevel in Europa kreeg: ruim 180 meter. De architect Sir Thomas Robinson schreef ooit dat 'het kolossale gebouw superieur is aan alles wat er ooit is ge- 66 Dronken feestgangers raakten vaak de weg kwijt in de wirwar van gangen en hallen bouwd in Engeland'. Robinson zat er niet ver naast. Het bouwwerk is gro ter dan Buckingham Palace. Zelfs Highclere Castle, waar de televisiese rie Downton Abbey wordt opgeno men, valt erbij in het niet. „Door de vele uitbreidingen is Wentworth ei genlijk een verzameling van verschil lende huizen", legt Richard Green uit. Toen bewoner Charles Watson- Wentworth premier van Groot-Brit- tannië werd in 1765, veranderde hij het in een ontmoetingsplek voor Brit se adel en de heersende politieke klas se. De groten der aarde kwamen er sa men om te jagen en te dansen. John Ambler is de laatste jachtopzie ner van Wentworth. Zijn familie heeft honderden jaren op het land goed gewerkt. „Tijdens de vele drank gelagen gebruikte het personeel ge kleurde confetti om gasten de weg te rug naar hun kamer te laten vinden", weet hij. „Het gebeurde namelijk gere geld dat een beschonken feestganger de weg kwijtraakte in de wirwar van gangen en hallen." Nog zo'n anekdote. Toen de zoon van de familie in 1931 zijn 21e verjaardag vierde, nodigde hij maar liefst 15.000 gasten uit. „Het verhaal gaat dat een bezoeker er pas in de trein terug naar Londen achter kwam dat een mede passagier eveneens het hele weekend had doorgebracht op Wentworth zon der dat ze elkaar hadden gezien." Ambler wijst erop dat er een legertje aan personeel nodig was om de hon derden kamers spie en span te hou den. In 1841 werkten er maar liefst dui zend mensen op Wentworth, inclu sief een fulltime rattenvanger en een kapper. „Voor alles was wel een ka mer voorhanden: voor de familiekap per, voor het maken van kaarsen of het poetsen van spiegels", legt hij uit. Wentworth was lange tijd verreweg de grootste werkgever in het dorp. Ambler, vol trots: „Vrijwel iedereen hier werkte voor de familie. Het voel de niet als 'zij' en 'wij', het was ge woon 'ons'." Absoluut hoogtepunt voor de dorpsbewoners was het be zoek van koning George V en konin gin Mary in 1912. Ze reisden niet wat je noemt licht: hun entourage nam maar liefst 76 kamers in beslag. De familie Wentworth verdiende miljoenen via zakenbelangen in de Britse koloniën. Ze kon haar geluk niet op, toen er op haar land kolen werden ontdekt, juist op het moment dat de industriële revolutie begon. Toen de bekende Britse familie Fitzwilliam Wentworth Woodhouse betrok, was het schrijfster Jane Aus ten die geïnspireerd raakte door het huis en zijn nieuwe bewoners. Het was namelijk hier waar zij Fitzwilli am Darcy tegen het lijf liep, die zij la ter verwerkte als Mr. Darcy in haar ro man Pride and prejudice. Na de Tweede Wereldoorlog kwam Wentworth Woodhouse in zwaar weer terecht. De Fitzwilliam kolenmij nen werden genationaliseerd. De in komsten verdampten snel. Het Britse ministerie van Volksgezondheid pro beerde vervolgens het domein in han den te krijgen om er een tehuis voor dakloze mijnwerkers van te maken. „De graaf gruwde van dat idee en trachtte zijn land aan natuurmonu- M11 House for sale! door Michiel Willems John Ambler, jachtopziener foto HH, foto's boven PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40