Verruiming bouwen zonder vergunning Goes kapt groot aantal zieke en oude bomen Gratis wifi buitenshuis RWS ontwikkelt protocol voor voor Zeelandnetabonnee signaleren huiselijk geweld 32 BEVELANDEN en THOLEN VERZILTING NATUURGEBIED „Dat er meer mag worden ge bouwd zonder vergunning wil echter niet zeggen dat er geen re gels meer zijn waaraan de bouw werken moeten voldoen. Neem daarom eerst contact op met de gemeente alvorens een kant en klaar bouwplan in te dienen. Van te voren overleggen kan zo veel el lende voorkomen", waarschuwt wethouder Kees Weststrate. Versoepeling van de regels bete kent ook dat de procedures veel korter zijn geworden. De procedu re voor de bouw van bijvoorbeeld een mantelzorgwoning neemt nog maar acht weken in beslag, in plaats van de gebruikelijke 26 we ken. Weststrate verwacht overigens dat de vraag naar mantelzorgwo ningen in de gemeente Borsele door de veranderingen in de zorg behoorlijk zal toenemen. De ei sen voor opname in een verpleeg huis zijn immers een stuk stren ger geworden. Een oplossing kan zijn dat mensen op hun erf een woning bouwen, veelal een ver bouwde stacaravan, voor hun de mente moeder of vader. Ze vin den het niet verantwoord vader of moeder nog langer thuis te la ten wonen. Er zijn al voorbeelden van dergelijke mantelzorgwonin gen. Keerzijde van vergunningvrij bouwen is volgens Weststrate wel dat de beeldkwaliteit onder druk kan komen te staan. „We weten echter nog niet hoe dit in de prak tijk zal gaan uitpakken. Het is een vrij nieuwe ontwikkeling. We moeten er nog ervaring mee op gaan doen. Mede daarom is het be langrijk van te voren met ons te praten om de plannen te laten toetsen." Vergunningvrij bouwen geldt ove rigens niet voor beschermde dorpsgezichten en voor monu menten. Via www.omgevingslo- ket.nl kan een vergunningcheck worden doorlopen. De gemeente onderzoekt de kwa liteit en gezondheid van bomen jaarlijks. Uit recent onderzoek is duidelijk geworden dat op zes plaatsen zieke bomen staan of bo men die voor gevaarlijke situaties zorgen. De zieke bomen kunnen een gevaar opleveren voor hun omgeving omdat takken sneller af breken. Daarom worden deze bo men gekapt. De directe omwonen den van locaties waar bomen ver dwijnen zijn al geïnformeerd en op sommige locaties is een bewo nersavond gehouden met een uit gebreide toelichting. De locaties waar bomen zullen worden gekapt: Oude Zeedijk (Goese Polder): hier worden begin volgend jaar 26 bomen gekapt en grotendeels ver vangen door iepen. Hollandse Hoeve omgeving am bachtscentrum: hier worden t2 oude bomen gekapt Oostwal (parkeerplaats voorma lige Aldi): hier worden in januari 23 zieke bomen gerooid. Het is nog niet duidelijk of ze worden vervangen. Frans den Hollanderlaan: aan één kant van de straat worden vol gende week negen zieke kastanje bomen gerooid. De andere kant van de straat volgt begin volgend jaar. Deze bomen worden vervan gen voor een ander soort. Charlotte de Bourbonweg: 40 oude bomen aan beide kanten van de weg worden gerooid, er ko men 33 bomen terug. Bergweg: vorige week zijn 16 zieke kastanjebomen gerooid. De bomen worden vervangen voor een andere soort. Onder de noemer WifiSpots wil len Zeelandnet en Delta de hele provincie voorzien van draadloos internet. Zeelandnet-abonnees krijgen een gebruikersnaam en wachtwoord. Het kost hen niets extra, maar klanten besparen wel op de mobiele databundel van hun telefoon of tablet. Het WifiSpots-netwerk is geschei den van het reguliere internetver keer, waardoor volgens Delta de privacy is gewaarborgd. Goes is bezig met een eigen 'wifi-deken' in de binnenstad (vanaf tg december volledig opera tioneel), maar de Delta-proef rijdt dat volgens wethouder Jo-Annes de Bat niet in de wielen. „Ons net werk is voor alle internetgebrui kers en niet alleen voor Zeeland- netabonnees", zegt hij. „Het zou elkaar natuurlijk wel kunnen ver sterken." Donderdag is begonnen met het ophangen van de eerste modems in de binnenstad, dus op sommige plekken is al wifi be schikbaar. RWS wil zich met de richtlijnen inzetten voor een veilige en leef bare woonomgeving. Een thuis is volgens de corporatie meer dan al leen een huis. „Onze huurders moeten zich ook veilig kunnen voelen in hun woning", aldus Henry de Miranda, manager Wo nen bij RWS. „Huiselijk geweld of kindermishandeling tast dit ge voel van veiligheid aan." Hoewel de aanpak van huiselijk geweld of kindermishandeling in eerste instantie een taak is van de politie en de overheid, voelt de woningcorporatie zich toch ver antwoordelijk. De Miranda: „Wan neer een medewerker huiselijk ge weld of kindermishandeling sig naleert, meldt de medewerker dit in zijn of haar wijkteam. Daar wordt het besproken en indien noodzakelijk wordt de melding doorgestuurd naar het Steunpunt Huiselijk Geweld. Zij pakken het dan verder op." De afgelopen weken heeft een aantal medewerkers van RWS de cursus 'Zicht op huiselijk geweld' gevolgd. Volgende week dinsdag ontvangen zij daarvoor een offici eel certificaat. Onder de cursisten waren balie medewerkers, verhuurconsulen- ten, vakmannen en wijkbeheer ders. „Vooral onze wijkbeheer ders en vaklieden zijn onze ogen in de wijk. Zij kennen onze huur ders goed en weten wat er speelt. Het is met name voor hen lastig om huiselijk geweld of kindermis handeling te herkennen en te mel den. De gevolgde cursus en het protocol biedt hen daarbij hand vatten", aldus De Miranda. door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De mogelijkheden voor vergunningvrij bouwen in de Borselse dorpen zijn verruimd. Dat komt door veranderde regelgeving. goes - Op meerdere plaatsen in Goes worden deze winter bomen gekapt. Deze bomen zijn ziek of zorgen voor gevaarlijke situaties in de nabije omgeving door bijvoor beeld hun ouderdom. Rammegors heeft Boswachter Dirk Fluijt maakt foto's als Oosterscheldewater het Rammegors in stroomt, foto Leo Adriaansen Links het voormalige Rammegors. Rechts het nieuwe Rammegors bij hoogwater, impressies Rijkswaterstaat door Luc Oggel GOES - Abonnees van internetprovi- der Zeelandnet zijn door energiebe drijf Delta uitgenodigd om deel te nemen aan een proef met gratis draadloos internet. GOES - Woningcorporatie RWS heeft richtlijnen ontwikkeld voor het signaleren van huiselijk geweld en kindermishandeling. In het pro tocol wordt stapsgewijs aangege ven hoe medewerkers moeten han delen als ze huiselijk geweld of kin dermishandeling vermoeden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3