Smeken om een boete SPECTRUM 13 standplaats Polen Michiel van Blommestein Itijiiiiiili menten over te dragen. Tevergeefs", vermeldt kunsthistoricus Green. Op het nippertje werd een onderwijs instelling overgehaald intrek te ne men in het huis. Terwijl de familie zich terugtrok in een zijvleugel, dien de het overgrote deel van het gebouw dertig jaar lang als onderdak voor het Lady Mabel College van Gymleraren. In de Marmeren Hal, waar Anna Pavlo va ooit danste voor George V, stonden gewone burgers nu te tennissen. „Een triest verhaal. Veel waardevolle bezit tingen werden verkocht", zegt Green terneergeslagen. „Sindsdien gaat het eigenlijk alleen maar bergafwaarts." Na de dood van graaf Fitzwilliam in 1979 zat er niets anders op dan Went- worth op te geven. Het gebouw ver keerde in een belabberde staat en er was geen geld om het op te knappen. Het landgoed kwam in handen van de titelloze zakenman Wensley Hay- don-Baillie, die zijn rijkdom verwierf in de farmaceutische industrie. Het was een onmiskenbaar teken van dat tijden snel aan het veranderen wa ren in de klassenmaatschappij die Groot-Brittannië honderden jaren was en in vele opzichten nog steeds is. De nieuwe eigenaar zag lucratieve mogelijkheden: Wentworth deed tien tallen jaren dienst als decor voor tallo ze Engelse televisieseries en speel films, zoals het bekende kostuumdra ma Wives daughters en de BBC-reeks Country houses revealed. De bekendheid die het landgoed daarmee 66 Dit is zonder twijfel het meest bijzondere Georgiaanse huis in Engeland verwierf, zorgde voor toestroom van honderdduizenden nieuwsgierige Britten die er een kijkje wilden ne men. Gidsen leidden groepen rond en souvenirs vlogen als zoete broodjes over de toonbank. Het mocht allemaal niet baten. Hay- don-Baillie ging failliet, toen zijn me dicijnenimperium in elkaar stortte. Clifford Newbold, een gepensioneer de architect, legde in 1999 het luttele bedrag van 2 miljoen euro op tafel voor Wentworth Woodhouse. De te kenen van verval waren toen al zicht baar. Nog steeds staan in een tiental kamers emmers om water op te van gen voor als het weer eens regent in Yorkshire. De muren zitten vol bar sten en scheuren. Badkamers ruiken muffig, gordijnen zitten vol stof. De twee grote vleugels aan weerszij den van de voorgevel zijn verlaten. Veel kelderruimtes hebben al jaren geen licht meer gezien. In de kapel is een stuk plafond naar beneden geko men. Veel houtwerk is ernstig ver waarloosd. Geschat wordt dat er zo'n 50 miljoen euro nodig is om Went worth in oude staat te herstellen. De inmiddels 89-jarige Newbold kan het niet meer opbrengen. Marcus Bin ney, voorzitter van de stichting Save Britain's Heritage, is vol goede hoop dat het geld bij elkaar komt. „Kijk, dit is zonder twijfel het meest bijzondere Georgiaanse huis in Engeland. Het moet gewoon lukken." Vanaf januari slenteren serieuze ko pers en nieuwsgierige armoedzaaiers wederom door de Marmeren Hal, de plek waar graaf Fitzwilliam VI ooit een van zijn acht zoons de deur wees vanwege diens 'duivelse' epilepsie. De kamer doet nu grauw en grijs aan, ver laten en koud; hier schijnt de zon al lang niet meer. oedendag meneer, ik bel omdat m ik heel erg graag die bekeuring I uit het voorjaar wil hebben." Het is misschien de derde keer in twee dagen tijd dat ik iemand van de Poolse verkeerspolitie aan de lijn heb. In mei ben ik geflitst op het Poolse platteland waar ik niet doorhad dat het bebouwde kom was. De boete was terecht, dat wel. Een paar weken later kreeg ik een keurige brief met formulier. Maar anders dan in Nederland, waar je di rect de bon op de mat krijgt, moet je de bekeuring in Polen eerst formeel accepteren. Doe je dat niet, dan gaat de zaak naar de rechter. Dat acceptatiefor mulier heb ik meteen aangetekend teruggestuurd. Maar nu de diepbruine blaadjes van de bomen dwar relen heb ik de bon nog steeds niet binnen. Hoe langer ik wacht, hoe nerveuzer ik word. Zonder bon ken ik het beta lingskenmerk niet en volgens de Poolse wet moet ik bekeuringen hoe dan ook binnen een halfjaar hebben voldaan. Ik heb weinig zin in overij verige deurwaarders en dagvaardin gen. Al helemaal niet voor die paar tientjes. Dus bel ik maar. „Het probleem is dat u een buiten lands rijbewijs en identiteitskaart hebt opgegeven", legt de politiestem vriendelijk uit. Ik zwijg, maar weet al welke kant dit opgaat. „Het geautomatiseerde systeem heeft het uitgespuugd, waardoor het handmatig moet. We moeten extra voorzorgsmaatregelen nemen, we weten immers niet zeker of we uw juiste adres heb ben." Ik leg hem uit dat ik het acceptatieformulier ondertekend heb teruggestuurd, vanuit hetzelfde adres dat ik heb opgegeven. „Dat zou toch voldoen de aanwijzing moeten zijn dat ik uw corresponden tie krijg." Meteen heb ik spijt, want ik irriteer ambtenaren lie ver niet. Gelukkig weet de beste man waar het pro bleem ligt. „Ik raad u aan om u persoonlijk op het politiebureau te melden om de boete te voldoen. An ders kan dat vervelende consequenties voor u heb ben." Poolse instanties gaan er vrijwel altijd vanuit dat mensen alles doen om onder boetes uit te komen. „Hier proberen mensen een loopje met de regels te nemen", heb ik al meerdere keren als uitleg gekre gen op de papierwinkel en omslachtige procedures. Dat juist die complexiteit aanzet tot fraude en wan betaling, dringt maar langzaam door. Het zwaarste papiergeschut wordt tegen buitenlanders ingezet. Anders geven ze een vals adres op en vluchten ze naar het buitenland, zo is de gedachte. Het extra pa pierwerk zorgt er ironisch genoeg voor dat ik mijn bon waarschijnlijk pas na de betalingstermijn krijg. Geen wonder dat al die buitenlanders wanbetalers zijn. Maar terwijl het systeem in Polen nog steeds een ge drocht is, beginnen ambtenaren en functionarissen steeds beter door te krijgen hoe het hoort. Na een paar uur belt dezelfde politieagent opnieuw, nu met goed nieuws: hij mag de betalingsgegevens telefo nisch doorgeven. Scheelt mij weer een rit naar de andere kant van de stad. ZATERDAG 6 DECEMBER 2014 1 Marcus Binney, Save Britain's Heritage reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39